۵میلیون نفر هنوز سود سهام عدالت نگرفته‌اند
۵میلیون نفر هنوز سود سهام عدالت نگرفته‌اند

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: ‌با وجود اینکه بارها اعلام کرده‌ایم، هنوز 5 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت شماره شبای حساب بانکی خود را اعلام نکرده و سود سهام عدالت نگرفته‌اند.

علیرضا صالح امروز در نشست خبری که به مناسبت آزادسازی سهام عدالت در محل سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد، در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که پرسید هنوز چه تعداد از مشمولان سهام عدالت شماره شبای حساب بانکی خود را اعلام نکرده‌اند، گفت: ‌تاکنون ۵ میلیون نفر شماره شبای خود را به سازمان‌ خصوصی‌سازی اعلام نکرده‌اند، در نتیجه سود سهام عدالت نیز دریافت نکردند که البته سود سهام آنها نزد سازمان خصوصی‌سازی محفوظ است و به محض اینکه شماره شبای هر یک از مشمولان به سازمان خصوصی‌سازی اعلام و تأیید شود سود سه مرحله سهام عدالت آنها یکجا واریز می‌شود.

وی افزود: تاکنون سه مرحله سود سهام عدالت در سال‌های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ به حساب مشمولان سهام عدالت واریز شده و در مجموعه بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان سود سهام عدالت در این سه سال واریز شده است.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی گفت: سود سهام عدالت هر یک از مشمولان به شماره حساب همان فرد واریز می‌شود و کسی که سهام عدالت به ارزش اسمی یک میلیون تومانی داشته در سال ۹۶ مبلغ ۱۵۰ هزار تومان، سال ۹۷ مبلغ ۱۷۵ هزار تومان و سال ۹۸ ۲۰۵ هزار تومان سود سهام دریافت کرده است. یعنی در مجموع این سه سال هر سهم یک میلیونی بیش از ۵۰۰ هزار تومان سود دریافت کرده است.

صالح افزود: سامانه سهام عدالت به نشانی https://www.samanese.ir/ آماده است و مشمولان سهام عدالت باید شماره شبای حساب هر کد ملی را جداگانه اعلام کنند که بعد از تأیید شماره شبا و کد ملی دارنده سهام عدالت، سود سهام آنها واریز می‌شود.

همچنین براساس اعلام میز خدمت سازمان خصوصی‌سازی شرایط شبای اعلامی در سایت شامل این است که حساب به نام خود شخص و فعال باشد، نوع حساب قرض‌الحسنه یا جاری باشد، حساب سپرده و مشترک نباشد، بانک شهر، ایران‌زمین، حکمت و سامان نباشد. همچنین شماره تلفن ۸۳۳۳۸ با داخلی صفر در خدمت مشمولان سهام عدالت است.

به گزارش فارس، سهام عدالت در سال ۸۵ به ارزش یک میلیون تومان به ۶ دهک جمعیتی واگذار شد که تعداد افراد این دهک‌ها ۴۹ میلیون و ۱۵۲ هزار و ۷۴۱ نفر بود که ارزش کل سهام واگذار شده در آن سال ۲۶ هزار و ۶۳۶ میلیارد تومان بود و امروز بعد از حدود ۱۳ سال ارزش کل سهام عدالت به بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان شده و ارزش هر سهم یک میلیونی حدود ۱۱ میلیون تومان شده است.

دولت قصد دارد، سهام عدالت را بعد از ۱۳ سال به ۲ روش مستقیم و غیرمستقیم آزاد کند که در روش غیر مستقیم مشمولان انتخاب می‌کنند که مدیریت این سهام همچنان در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی باشد، اما مالکیت در اختیار خود مشمول سهام عدالت است، اما در روش مستقیم که از طریق سامانه سهام عدالت انتخاب می‌کند، خود فرد می‌تواند طبق مصوبه‌ای که به زودی شورای عالی بورس در مورد نحوه آزادسازی سهام عدالت و زمان آزادسازی و قابلیت معامله آن تصمیم می‌گیرد، خود فرد از طریق بورس سهام خود را مدیریت و خرید و فروش کند.

با ورود ۴۹ میلیون سهام‌دار عدالت به بورس تهران، بورس ایران به بزرگترین بورس جهان از نظر تعداد مشتریان و افراد تبدیل می‌شود و همچنین ارزش بورس تهران به یکباره ۳۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد. در حال حاضر ارزش روز بازار در بورس تهران بیش از ۳۲۹۴ تریلیون تومان است.