یاری شبکه لجستیکی قدرتمند چین به توسعه بازار محصولات کشاورزی
یاری شبکه لجستیکی قدرتمند چین به توسعه بازار محصولات کشاورزی

ساعت 09:30 صبح یک جعبه هلو پس از یک پرواز طولانی برای یک مصرف کننده در پکن ارسال شد. تحویل این محصول کشاورزی که از روستایی در جنوب غربی چین به پایتخت در شمال این کشور ارسال شده بود،‌ کمتر از 16 ساعت طول کشید.

سخت است تصور کنیم این هلوها ساعت ۵ عصر روز قبل هنوز به شاخه‌های درخت در روستای «بوآشی» واقع در منطقه «لانگ‌چوانی» در استان «سی چوان»، آویزان بودند.
منطقه لانگ‌چوانی یک قطب بزرگ برداشت هلو در چین به شمار می‌رود. زمین حاصلخیز و غنی از فسفر و پتاسیم آن باعث شده تا هلوها به خوبی رشد کنند.
در سال ۲۰۱۶ یک شرکت تعاونی توسط ۵۱ کشاورز در منطقه فوق و تحت حمایت دفتر محلی امور کشاورزی و روستایی، تاسیس شد. آنها زمین خود را به مانند سهام به اشتراک گذاشتند و کاشت وسیع و تولید و فروش یکپارچه را آغاز کردند.
در حال حاضر این ۱۴۷ کشاورز عضو این شرکت تعاونی هستند و یک باغستان وسیع به مساحت ۹۳٫۳ هکتار که بیش از یک سوم آن زیر کاشت میوه است،‌ در اختیار دارند.
هم گونه‌ها و هم مدیریت کاشت و برداشت هلو اهمیت دارد. «شیائو جیاجیه» تکنسین کشاورزی شرکت تعاونی مذکور که ۴۷ سال سن دارد به روزنامه مردم گفت که این شرکت تعاونی گونه‌های متعددی را که توسط کارشناسان «آکادمی علوم کشاورزی سیچوان» اصلاح نژاد شده، کاشته‌اند. او غلب به باغ‌های هلو سرکشی می‌کند تا کشاورزان را برای تکنیک‌های کاشت علمی راهنمایی نماید.
با تجهیزات، تکنیک‌ها و گونه‌هایی که کارشناسان به ارمغان آورده‌اند، هلوهای به بار آمده در روستای بوآشی هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی در حال بهبود هستند. «شیائو جیاجیه» در حالی که یک هلو از درخت می‌چیند، می‌گوید: ما می‌توانیم به ازای هر ۶۶۶ متر مربع، هزار کیلوگرم هلو برداشت کنیم. این گونه از هلو تُرد‌تر و شیرین‌تر است.
شیائو در حالی که هلوهایی که تازه چیده بود را به همراه داشت ساعت ۰۵:۴۵ عصر به یک مرکز بسته بندی در روستا رسید. میوه‌ها با ضربه‌گیر پوشانده شد و بعد از چیدن در جعبه‌های سوراخ‌دار در یک کامیون بارگیری شد تا ارسال شود.
«چِن چینگ‌فِنگ» یکی از ناظران شرکت تعاونی گفت که این تعاونی از تخفیف‌ برای هزینه‌های ارسال بهره مند است و این حاصل توافقی است که با شرکت‌های حمل و نقل اکسپرس امضا شده است.
دستکم چهار کامیون به روستای بوآشی می‌رود تا هلوها را بارگیری کند.
چِن گفت: شرکت تعاونی پیش بینی می‌کند شاهد فروش دو میلیون یوانی (۲۹۲۸۱۷ دلار) در سال جاری باشد. نیمی از این میزان از طریق تجارت الکترونیک محقق خواهد شد.
حدود یک ساعت بعد،‌ هلوهایی که شیائو چیده بود به یکی از ایستگاه‌های انتقال شرکت «اس اف اکسپرس» که یک شرکت بزرگ لجستیکی چین در فرودگاه بین‌المللی «شوانگلیو» رسید. در اینجا میوه‌ها ضدعفونی و آماده انتقال سریع به هواپیما می‌شوند. یک هواپیمای باری روی باند پرواز آماده است تا هلوها را جابجا کند.
شرکت اس اف اکسپرس از ابتدای سال جاری حدود هزار کامیون و پنج فروند هواپیما برای برای ارسال میوه‌های لانگ‌چوانی اختصاص داده است. تا ۹ آگوست (۱۸ مرداد)، این شرکت بیش از هزار تن هلو را از منطقه لانگ‌چوانی به مقصد رسانده است.

«حمل و نقل اکسپرس هلو» در تمام نواحی بزرگ تولیدی سراسر چین خدمات ارائه می‌کند. این شرکت همچنین ۴۰۰ پرواز با ظرفیت هر کدام بیش از هزار تن و همچنین ۹ قطار پرسرعت را برای توسعه بازار هلوهای برداشت شده در «یانگ‌شان» در استان «جیانگ‌سو» در شرق چین، اختصاص داده است.
از اول ژوئن تا هشتم آگوست، شرکت اس اف اکسپرس بیش از چهار میلیون بسته حاوی هلوهای یانگ‌شان را جابجا کرده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد رشد داشته است.
ساعت ۰۱:۲۰ بامداد روز بعد، هلوهای شیائو سفر هوایی خود را شروع کردند و خیلی زود به دست خریداران پکن رسیدند. این میوه‌های فصلی با اینکه ۱۶ ساعت در راه بوده‌اند، هنوز تازه و آبدار هستند.
این سفر جذاب و خوشمزه منعکس کننده تلاش‌های شرکت‌های تحویل اکسپرس چین برای افزایش سرمایه‌گذاری زیرساختشان و توسعه ظرفیت حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای آنهاست.
این امر همچنین نشان دهنده یک بهبود عظیم در ظرفیت حمل و نقل چین است.
طی نیمه اول سال جاری میلادی، ۲۱٫۹ میلیون بسته جمع آوری شده و به مناطق روستایی چین تحویل داده شده است؛ این دستاورد باعث تسهیل فروش آنلاین ۲۹۰ میلیارد یوانی شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش ۱۲٫۴ درصدی را نشان می‌دهد.
محصولات کشاورزی بیشتری با بهبود مداوم شبکه لجستیکی به یک بازار بزرگ می‌رسند و در نهایت باعث افزایش درآمد کشاورزان و شگفتی مصرف کنندگان خواهد شد.

ز