گوشت رکورددار افزایش قیمت شد
گوشت رکورددار افزایش قیمت شد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در دیماه امسال قیمت گوشت گوسفند با ۱۵٫۳ درصد افزایش نسبت به آذرماه رکورددار افزایش قیمت ماهانه در میان کالاهای اساسی است. همینطور قیمت پیاز هم در این ماه نسبت به آذر ۴۴ درصد رشد داشته است. در حال حاضر گزارش‌ها از روند قیمت گوشت در بازار، از گرانی […]

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در دیماه امسال قیمت گوشت گوسفند با ۱۵٫۳ درصد افزایش نسبت به آذرماه رکورددار افزایش قیمت ماهانه در میان کالاهای اساسی است. همینطور قیمت پیاز هم در این ماه نسبت به آذر ۴۴ درصد رشد داشته است.

در حال حاضر گزارش‌ها از روند قیمت گوشت در بازار، از گرانی گوشت تا رقم‌هایی بالای ۳۰۰ هزار تومان حکایت دارد و این قیمت البته در مناطق مختلف متفاوت است.

گزارش رسمی دولت از قیمت‌ها نیز تایید می‌کند که قیمت گوشت قرمز و گوشت ماکیان در دی ماه در حدود ۴.۸ درصد گران شده و قیمت‌های کنونی البته ۷۵‌۷ درصد گران‌تر از دی‌ماه پارسال است. به گفته مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک با افزایش قیمت‌هایی که اخیرا اتفاق افتاده، دیگر مردم عادی و طبقه‌ای هم که یک مقدار وضع بهتری داشتند، امکان خرید ندارند.

بیشترین افزایش قیمت از آن گوشت

به گزارش اقتصاددان به نقل از تعادل  ،  مرکز آمار ایران تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی در مناطق شهری کشور در دی ماه امسال را اعلام کرد. بر این اساس در گروه نان و غلات، برنج خارجی درجه یک با ٣.٨ درصد و رشته‌آش با ٢.٨ درصد بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند. در گروه گوشت قرمز، سفید و فرآورده‌های آنها نیز گوشت گوسفند با ١۵.٣ درصد، ماهی قزل‌آلا با ٧.٩ درصد وگوشت گاو یا گوساله با ٧.٠ درصد بیشترین افزایش قیمت و مرغ ماشینی با ٢.٧- درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل در گروه لبنیات، تخم مرغ و انواع روغن هم مربوط به شیرخشک با ٣.۵ درصد و تخم مرغ ماشینی با ٣.١ درصد است . همچنین در این گروه بیشترین کاهش قیمت مربوط به روغن مایع با ١.۴-درصد بوده است.

در گروه میوه و خشکبار هندوانه با ٢۵.۵ درصد، موز با ٢١.٢ درصد و انار با ١٣.٠ درصد بیشترین رشد قیمت ماهانه را داشته‌اند. همچنین در این گروه بیشترین کاهش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به پرتقال با ۵.٨- درصد است .بعلاوه پیاز در گروه سبزیجات و حبوبات با ۴٣.٩ درصد بیشترین رشد قیمت ماهانه را داشته است. در این گروه بادمجان با ٢٩.۵ درصد و کدو سبز با ١۶.٣ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. همینطور در گروه قند و شکر، آشامیدنی‌ها و سایر خوراکی‌ها چای خارجی بسته‌ای و نوشابه گازدار با ٣.١ درصد رشد قیمت نسبت به آذر داشته‌اند.

توزیع کامیونی گوشت!

همزمان با ارایه این آمارها، حاضر گزارش‌ها از روند قیمت گوشت در بازار، از گرانی گوشت تا رقم‌هایی بالای ۳۰۰ هزار تومان حکایت دارد و این قیمت البته در مناطق مختلف متفاوت است. گزارش رسمی دولت از قیمت‌ها نیز تایید می‌کند که قیمت گوشت قرمز و گوشت ماکیان در دی ماه در حدود ۴.۸ درصد گران شده و قیمت‌های کنونی البته ۷۵‌۷ درصد گران‌تر از دی‌ماه پارسال است.

با این حال، بنا به گفته فعالان بازار، گرانی گوشت که در بازار از دو ماه قبل آغاز شده دولت تاکنون اقدام عملی برای کنترل قیمت‌ها نداشته و حالا با وجود این فضا، خبر داده می‌شود که قرار است گوشت گرم وارداتی برای کنترل قیمت‌ها وارد بازار شود.

آن‌طور که مدیرکل نظارت بر کالا‌های اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفته، بار گوشت قرمز وارد کشور شده و در فروشگاه‌های تهران توزیع می‌شود. مسعود امرالهی توضیح داد، هر کیلو ران و سردست گوساله کیلویی ۲۱۵ هزار تومان قیمتگذاری شده است. همچنین گوشت گوساله مخلوط هر کیلو ۱۹۲ هزار تومان و چرخ کرده هر کیلو ۱۷۰ هزار تومان در میادین اصلی شهرداری قابل تهیه است. هر کیلوگرم شقه گوسفند هم ۲۲۰ هزار تومان خواهد بود.

در این شرایط، افشین صدردادرس، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک  درباره گرانی گوشت در بازار و تاًثیر عرضه گوشت گرم روی قیمت‌ها در بازار می‌گوید: اگر گوشت گرم وارد بازار شود، به‌طور مسلم روی بازار اثر می‌گذارد؛ به‌خصوص اینکه اگر این توزیع در یک شبکه گسترده انجام شود و فقط در سازمان میادین این اتفاق نیفتد.

وی می‌افزاید: این گوشت اگر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و شبکه تعاونی‌های توزیعی و در یک سطح گسترده‌ای چه در تهران و چه در سایر استان‌ها و شهرستان‌ها عرضه شود، حتما ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم روی کاهش قیمت‌ها اثر بگذارد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک در پاسخ به این پرسش که قیمت‌ها تا چه سطحی پایین می‌آید؟ عنوان می‌کند: اصلا نمی‌توانم در این باره اظهارنظر کنم؛ به لحاظ اینکه هم‌اکنون رفتار بازار غیرطبیعی است و بستگی دارد به اینکه دولت چه می‌خواهد کند.

صدردادرس متذکر می‌شود: هنوز هم یک عملیات اجرایی آن‌چنانی در بازار شروع نکردند و فعلا در حد وعده مسوولان است. انشااله این وعده‌ها تحقق پیدا کند و عملیات اجرایی‌اش شروع شود که در کاهش قیمت‌ها کمک کند. وی در توضیح رفتار غیرطبیعی تصریح می‌کند: جهشی که در طول دو ماه و نیم گذشته در بازار گوشت شاهد هستیم، اینگونه بوده که قیمت گوشت از کیلویی ۱۸۰ هزار تومان به قیمت امروز رسیده است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک ادامه می‌دهد: دولت همان زمانی که این قیمت‌ها بالا رفت و رفتار بازار غیرطبیعی شد، بلافاصله باید اقدامات عملی و کنترلی را اجرایی می‌کردند. این اتفاق تاکنون نیفتاده، اما الان گفته‌اند که داریم گوشت گرم می‌آوریم و امیدواریم زودتر عملیات اجرایی آن انجام شود تا یک نظمی به بازار بدهد.

صدردادرس می‌گوید: در حال حاضر قیمت گوشت در مناطق مختلف متفاوت است، اما به‌طور متوسط بیش از ۳۰۰ هزار تومان در بازار قیمت دارد. صدردادرس با اشاره به کاهش مصرف گوشت در کشور، می‌افزاید: به‌طور مسلم وقتی قیمت‌ها به این شکل افزایش پیدا می‌کند، مردم توان خرید را از دست می‌دهند و همین‌طوری هم مردم مشکل خرید داشتند.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک عنوان می‌کند: در طول دو سال گذشته براساس آنچه که در مرکز آمار ایران گزارش شده، سرانه مصرف گوشت کاهش پیدا کرده است. سرانه مصرف هم به این دلیل کاهش پیدا می‌کند که مردم قدرت خرید ندارند. وی تاکید می‌کند: با افزایش قیمت‌هایی هم که اخیرا اتفاق افتاده، دیگر از ما بهتران می‌توانند گوشت خرید کنند و دیگر مردم عادی و طبقه‌ای هم که یک مقدار وضع بهتری داشتند، امکان خرید ندارند. فقط دیگر از ما بهتران می‌توانند گوشت بخرند.

 

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع