گلچین اقتصادی روز
گلچین اقتصادی روز

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون ترمز دلار در بازار جهانی کشیده شد، سهام آمریکا جهش کردند، تغییر  روش عرضه اولیه‌های […]

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون ترمز دلار در بازار جهانی کشیده شد، سهام آمریکا جهش کردند، تغییر  روش عرضه اولیه‌های بورس در سال ۱۴۰۰، سهامداران نگران افت و خیز‌های سنگین شاخص بورس نباشند، اونس طلا در جا زد و سقوط درآمد بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان را در بر دارد.

+افزایش قیمت دلار در بازار امروز تهران

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک ، دومین روز کاری بازار ارز در سال جدید، با افزایش شاخص ارزی همراه شده است؛ بنابراین، در معاملات امروز (شنبه هفتم فروردین ماه ۱۴۰۰) هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های مجاز سطح کشور به قیمت ۲۴۲۳۳ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۲۴۷۲۲ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود که این نرخ نسبت به پنجشنبه، ۷۶۲ تومان افزایش دارد. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به نرخ ۲۸۴۰۴ تومان از مردم خریداری و در مقابل با افزایش ۶۸۸ تومانی نسبت به پایان هفته قبل، به قیمت ۲۸۹۷۷ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود.

افزایش قیمت دلار در بازار امروز تهران/ تب خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی/ تاکید رئیس کل بانک مرکزی بر مهار تورم در ۱۴۰۰/ روند بورس در اولین روز کاری سال جدید

+تاکید رئیس کل بانک مرکزی بر مهار تورم در ۱۴۰۰

عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی اعلام کرد: بانک مرکزی در راستای محقق کردن شعار سال ۱۴۰۰و اجرای عملی بیانات رهبر معظم انقلاب در نوروز و در چارچوب وظایف قانونی خود اقدامات زیر را در اولویت خود خواهد داشت:

مهار تورم با بهره گیری از ابزارهای سیاست پولی و نیز ارتقا و تعمیق عملیات بازارباز. تورم، موضوع کلان اقتصادی است که با تصحیح سیاستگذاری اقتصادی هم در دولت و بودجه و هم در بخش سیاستگذاری پولی حاصل می‌شود. تقویت ارزش پول ملی،با کنترل انتظارات ومحدود کردن رشد نقدینگی از هر دو طریق: محدود کردن رشد پایه پولی و تداوم اقدامات اجرایی برای کاهش ناترازی بانکها و تنظیم و اعمال محدودیت درخلق نقدینگی بانکها. ارتقای ثبات بازار، مدیریت نوسانات و تلاش برای پیش بینی پذیر کردن روند نرخ ارز و سایر متغیرهای اقتصادی و تقویت اقدامات برای آزادسازی منابع مسدود ارزی درخارج از کشور. بستر سازی هدایت منابع بانکی به سمت تولید و رفع موانع پشتیبانی بانکها از تولید. خصوصاً تاکید بر تأمین مالی زنجیره تولید و نیز محدود سازی بنگاهداری بانک‌ها. ارتقای شفافیت و مقابله با هرگونه پولشویی از طریق تکمیل اقدامات نظارتی بر تراکنشهای بانکی و نیز بستن منافذ فساد در نظام بانکی از طریق نظارت و پایش اعتبارسنجی در اعطای تسهیلات و نحوه هزینه کرد آن و وصول مطالبات معوق.

ترمز دلار در بازار جهانی کشیده شد

پس از سه صعود متوالی، دلار کمی در برابر دیگر ارزها عقب نشست. شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۰۳ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۷۹۷ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۰۶۴ دلار اعلام شد. (نرخ های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است.)

تب خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی

ارزش بیشتر ارزهای مهم دیجیتال افزایش پیدا کرد. به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، شک و تردیدها بین معامله گران بر سر آینده قیمت ارزهای دیجیتال بالا گرفته است. به گفته کارشناسان، تردید نسبت به واکنش احتمالی دولت ها و بانک های مرکزی به عبور ارزش بازار ارزهای دیجیتالی از دو تریلیون دلار، کاهش سرعت ورود شرکت های بزرگ به بازار و خارج کردن سودهای کوتاه مدت به منظور نوسان گیری توسط بخشی از معامله گران می تواند از جمله دلایلی باشد که رالی صعودی بیتکوین و سایر ارزهای دیجیتالی را با موانعی همراه کند. با بالا گرفتن تب خرید و فروش ارزهای دیجیتالی، نهادهای ناظر به دنبال دسترسی به اطلاعات کاربران هستند. در کانادا، دادگاه فدرال با رای به نفع آژانس درآمدی کانادا، صرافی ارزهای دیجیتالی کوین اسکوئر را مکلف کرد تا اطلاعات هویتی و تراکنشی مشتریان خود با حجم تراکنش های بالا را در اختیار این نهاد قرار دهد. جی ام پی سکیوریتیز تخمین زده است ۱.۵ تریلیون دلار سرمایه جدید، امسال می تواند وارد بازار رمزارزها شود.

افزایش قیمت دلار در بازار امروز تهران/ تب خرید و فروش ارز‌های دیجیتالی/ تاکید رئیس کل بانک مرکزی بر مهار تورم در ۱۴۰۰/ روند بورس در اولین روز کاری سال جدید

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتال (تا ساعت ۱۳ ظهر به وقت شرقی)؛ این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت کوین

قیمت: ۵۴ هزار و ۴۶.۴۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۹۴ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۸.۴۶ درصد کاهش

۲- اتریوم

قیمت: ۱۶۶۵.۵۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۴.۱۲ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۸.۳۵ درصد کاهش

۳- تتر

قیمت: ۰.۹۹۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۶ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۵ درصد کاهش

۴- کاردانو

قیمت: ۱.۲۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۱.۲۶ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۳۴ درصد کاهش

۵- بایننس کوین

قیمت: ۲۵۰.۳۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۷.۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۶.۴۴ درصد کاهش

۶- پولکا دوت

قیمت: ۳۲.۵۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۰.۱۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۵.۱۱ درصد کاهش

۷- ریپل

قیمت: ۰.۵۵۹  دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۲.۸۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۹.۵ درصد افزایش

۸- یونی سواپ

قیمت: ۲۸.۵۸ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۸.۴۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۶.۶۵ درصد کاهش

۹- تتا

قیمت: ۱۲.۲۷ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۵۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۴۳.۲۵ درصد افزایش

۱۰- لایت کوین

قیمت: ۱۸۱.۴۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۵.۵۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۹۷ درصد کاهش

سهام آمریکا جهش کردند

سهام وال‌استریت در پایان معاملات روز جمعه آمریکا (بامداد شنبه به وقت تهران) جهش کردند و رشد سهام در دقایق پایانی شتاب گرفت تا اس‌اندپی رکورد تاریخی جدیدی ثبت کند. امید به ریکاوری سریع از پاندمی کرونا بازارهای سهام را تقویت کرد. رئیس‌جمهور بایدن پنج‌شنبه شب اعلام کرد هدف دولت او این است که در ۱۰۰ روز ابتدایی کار خود ۲۰۰ میلیون واکسن کرونا توزیع کند. این در حالی است که پیشتر این هدف ۱۰۰ میلیون تعیین و محقق شده بود. میانگین صنعتی داوجونز ۴۵۳.۴۰ واحد یا ۱.۳۹ درصد جهش کرد و به ۳۳,۰۷۲.۸۸ واحد رسید. اس‌اندپی ۵۰۰ با جهشی ۱.۶۶ درصدی به رکورد بی‌سابقه ۳,۹۷۴.۵۴ واحد رسید و کامپوزیت نزدک ۱.۲۴ درصد جهش کرد تا در ۱۳,۱۳۸.۷۲ واحد به کار خود پایان دهد. به این ترتیب، سود شاخص اس‌اندپی از ابتدای امسال تا کنون به ۵.۸ درصد رسیده است. داوجونز در ۸ دقیقه پایانی معاملات ۱۵۰ واحد جهش کرد.

+روند بورس در اولین روز کاری سال جدید

در اولین روز کاری بورس در سال ۱۴۰۰، شاخص کل با ۲۰۴۲ واحد افزایش معادل ۰.۱۵ درصد به یک میلیون و ۳۰۹ هزار و ۶۱۲ واحد رسیده است. /جزئیات بیشتر

+تغییر  روش عرضه اولیه‌های بورس در سال ۱۴۰۰

مدیر عامل فرابورس گفت: روش ثبت سفارش خرید و حراج باز در عرضه اولیه سهام شرکتها به سازمان بورس پیشنهاد شده که در حال بررسی است.

امیر هامونی مدیر عامل فرابورس، در رابطه با روند عرضه‌های اولیه در ۱۴۰۰، اظهار کرد: اگر نحوه عرضه اولیه اصلاح شود، قطعا ما در سال ۱۴۰۰ با عرضه اولیه‌های بیشتری مواجه خواهیم شد، این امر اگر به درستی صورت گیرد هم به تامین مالی شرکت‌ها کمک می کند و از جانب دیگر فرصت‌های سرمایه‌گذاری را ارتقا می‌دهد. در سال ۹۹ از هر طیف شرکتی برای پذیرش در فرابورس به ما مراجعه کردند به طوری که در این رابطه می توان به پتروشیمی‌ها، صنایع دستی، استارت آپ ها و سایر موارد اشاره کرد. در حال حاضر سه روش عرضه اولیه داریم، که نخست می توان به بوک بیلدینگ (ثبت سفارش خرید)، دوم حراج و سوم گشایش نماد اشاره کرد که هر یک از آن‌ها معایب و مزایای خودشان را دارند.

مدیر عامل فرابورس گفت: از بوک بیلدینگ برای شرکت‌های بزرگ استفاده می‌کنند، ناگفته نماند که به دلایلی نمی توان از این مساله برای سهام‌های کوچک استفاده کرد. بحث بوک بیلدینگ سبب می‌شود مساله کف و سقف قبل از عرضه اولیه یک اثر کهربایی در بازار فرابورس ایجاد کند، همچنین قیمت سهام باید توسط هلدینگ‌ها، خبره‌های مالی و سایر کشف شود که پس از آن عرضه صورت گیرد. اگر بتوان در بحث بوک بیلدینگ و حراج تغییراتی ایجاد کرد به نفع بازار و عرضه‌های اولیه خواهد بود، عرضه‌های اولیه می‌توانند، همانند کشورهای دیگر طی دو مرحله صورت گیرند. برای عرضه‌های کوچک نیز می‌توان از از روش‌های حراج استفاده کرد؛ حتی پیشنهاد ما این بود این شرکت‌ها را صرفا به صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک بدهیم که آن‌ها کشف قیمت را انجام دهند، به سبب آنکه این امر می‌تواند مردم را به منظور سرمایه گذاری تشویق کند. موارد مطرح در رابطه با نحوه عرضه‌های شرکت‌های کوچک در انتهای سال ۹۹ به سازمان ارسال شده، که اکنون در حال تدوین است. اگر عرضه شرکت‌های کوچک به صندوق‌های مذکور سپرده شود، ما در روز حتی می‌توانیم با چند عرضه اولیه مواجه باشیم.

+سهامداران نگران افت و خیزهای سنگین شاخص بورس نباشند

امیرعلی امیرباقری کارشناس بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد معاملات بورس در هفته جاری روند معقولی را در پیش بگیرد و دیگر خبری از خرید و فروش‌های هیجانی در بازار نباشد. به‌طور عمده در روندهای سنگین بازار که منشا تورمی دارند، سرمایه‌گذارانی به سمت سرمایه‌گذاری در بازار سهام می‌آیند که نگاه دارایی‌محور به کلیت بازار دارند، به همین دلیل مباحثی مانند ارزش جایگزینی و افزایش سرمایه‌های سنگین برای سرمایه‌گذاران جذاب خواهد شد. این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: زمانی که بازار چشم‌انداز معقولی پیدا می‌کند و افق سیاسی روشن می‌شود، نگاه سودمحور جایگزین دارایی‌محور می‌شود. وی با اشاره به اینکه سود محور بودن به این معناست که سرمایه گذاران باید دست به محاسبات بزنند و سود را از طریق به کار گرفتن روش‌های تحلیل محاسبه کنند، گفت: این امر اقدامی تخصصی است و بارها به سرمایه‌گذاران توصیه شده که اگر خود دانش کافی برای این کار را ندارند و حتما باید از افراد با مجوز قانونی استفاده کنند. سرمایه گذاران در وضعیت کنونی نباید در انتظار کسب سودهای چشمگیر از بازار سهام باشند و از طرفی هم نگرانی چندانی بابت افت سنگین شاخص بورس وجود ندارد؛ بنابراین در روزهای آینده با بازاری متعادل، مثبت و معقول‌تری نسبت به گذشته مواجه خواهیم بود. به گفته این کارشناس بازار سرمایه، سرمایه گذاران نباید چشم انداز سنگین تورمی در کلیت اقتصاد مانند بازار سرمایه داشته باشند.
اونس طلا در جا زد

قیمت طلا در معاملات روز جمعه بازار جهانی اندکی افزایش یافت اما تحت تاثیر دلار قویتر و رشد بازده اوراق خزانه آمریکا، نخستین کاهش هفتگی خود در سه هفته گذشته را رقم زد. به گزارش ایسنا، بهای معاملات اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، به ۱۷۳۲ دلار و ۱۱ سنت رسید اما برای کل هفته ۰.۸ درصد کاهش داشت. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۴ درصد افزایش، در ۱۷۳۲ دلار و ۳۰ سنت بسته شد و برای کل هفته ۰.۵ درصد کاهش نشان داد. دیوید میگر، مدیر معاملات فلزات در شرکت های ریج فیوچرز اظهار کرد: کاهش قیمت طلا با تقاضای خرید و افزایش قیمت این فلز با فروش روبرو می شود. این کاملا دو روی سکه بازار است. دلار قویتر و رشد بازده اوراق خزانه قیمت طلا را از یک سو تحت فشار کاهشی قرار داده و رشد موارد ابتلا به ویروس کرونا و سیاست نرخ بهره اندک بانک مرکزی آمریکا از سوی دیگر از قیمت طلا پشتیبانی کرده است. هنوز معلوم نیست کدام بخش برتری پیدا خواهد کرد.

سقوط درآمد بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان

درآمد بزرگترین شرکت‌های نفتی جهان از جمله غول های نفتی، آرامکوی سعودی، بزرگترین تولیدکنندگان نفت روسیه و بزرگترین شرکت‌های خدمات میدان نفتی مجموعا ۳۵.۴ درصد کاهش یافت و از ۲.۰۲ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۹ به ۱.۳ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۰ رسید.

 

خواننده معزز سلام ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر بالا در پایین صفحه ( ثبت دیدگاه) موجب امتنان است .

 

ع