گلچین اقتصادی روز ۲۲ اسفند۱۴۰۱
گلچین اقتصادی روز ۲۲ اسفند۱۴۰۱

در بسته خبری امروز  تیتر‌هایی مانند: ماجرای ساخت خانه توسط چینی‌ها/ واکنش مقام مسئول به گوشت ۵۰۰ هزار تومانی: لاکچری بود  / یک اقتصاددان: نرخ واقعی دلار قطعاً از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کمتر است / پیشنهاد حقیقت‌پور: عراقچی مسئول تیم مذاکره‌کننده شود /علیزاده طباطبایی: متهم ردیف اول پرونده هواپیمای اوکراینی «اپراتور» است‌ و… […]

در بسته خبری امروز  تیتر‌هایی مانند: ماجرای ساخت خانه توسط چینی‌ها/ واکنش مقام مسئول به گوشت ۵۰۰ هزار تومانی: لاکچری بود  / یک اقتصاددان: نرخ واقعی دلار قطعاً از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کمتر است / پیشنهاد حقیقت‌پور: عراقچی مسئول تیم مذاکره‌کننده شود /علیزاده طباطبایی: متهم ردیف اول پرونده هواپیمای اوکراینی «اپراتور» است‌ و… را می‌خوانید.

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک ،  هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

رییس اسبق دانشگاه تربیت مدرس: در یک دانشکده دانشگاه تهران ۳۰ استاد مهاجرت کردند
سعید سمنانیان رییس اسبق دانشگاه تربیت مدرس، مشاور وزیر علوم در دولت یازدهم و عضو فرهنگستان علوم: آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم، یکی از دانشمندان آلمانی به نام فون براون را جذب می‌کند که بعد‌ها پدر سیستم موشکی این کشور می‌شود. همین آمریکا پس از فروپاشی شوروی که دشمنش بود، دانشمندان فیزیک و ریاضی و … شوروی را در دانشگاه‌های خود جذب می‌کند تا خود را قوی‌تر کند. اما در کشور ما به فردی ایرانی که بیست سال در یک کشوری پیشرفته تحصیل و تدریس کرده و طبعا دو تابعیتی است می‌گوییم تو خطرناکی و اجازه نداری در اینجا تدریس کنی. یعنی ما با برخورد‌های امنیتی در جذب نیروی خودمان هم ضعف نشان می‌دهیم. نیروی امنیتی نمی‌تواند برای سیستم علمی کشور تصمیم گیر خوبی باشد؛ بنابراین تاکید می‌کنم شرایط دانشگاهی ما خوب نیست و نیاز به تصمیم گیری‌های عاقلانه و پخته دارد. در یک دانشکده دانشگاه تهران از ۷۰ استاد، حدود سی نفر مهاجرت کرده اند و تعدادی از بقیه هم درصدد مهاجرت هستند. این‌ها افرادی هستند که مملکت خود را دوست دارند، اما شرایط مناسبی ندارند.

رئیس دادگستری کرمان: تعدادی از مصدومان بالگرد سانحه‌دیده وزیر ورزش شاکی شدند
حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی درباره آخرین وضعیت پرونده قضایی بالگرد ساقط‌شده حامل وزیر ورزش و جوانان در شهر بافت اظهار کرد: تعدادی از مصدومان حادثه سقوط بالگرد حامل وزیر ورزش و جوانان به عنوان شاکی وارد پرونده سقوط بالگرد شده‌اند و علاوه بر خسارت‌های جانی، قصور و تقصیر‌های احتمالی نیز مورد توجه است. وی بیان داشت: سقوط بالگرد هلال‌احمر حامل وزیر ورزش و جوانان در شهر بافت خسارت جانی و مالی داشت و افرادی مصدوم شدند و یک نفر هم درگذشت. رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: در بدو این اتفاق پرونده‌ای در دادگستری شهرستان بافت تشکیل شد و بازپرس ویژه برای رسیدگی به پرونده قرار گرفت و در حال رسیدگی و کار‌های کارشناسی تیم‌های کارشناسی برای پی بردن به علت حادثه هستند.

با گزارش شورای امر به معروف و نهی از منکر شهرستان کاشان و با دستور دادستان کاشان، هتل سرای عامری‌ها به دلیل عدم رعایت حجاب توسط گردشگران پلمب شد. سرای عامری‌ها بعنوان بزرگترین خانه تاریخی ایران یکی از جاذبه‌های تاریخی، گردشگری و اقامتی منحصر به فرد منطقه فرهنگی کاشان است که هر ساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی است. این هتل در آخرین رتبه بندی سایت «تریپ ادوایزر» که جزء معتبرترین مراجع رتبه بندی و رزرواسیون هتل در جهان است رتبه نخست در بین هتل‌های سنتی در خاورمیانه را در سال ۲۰۲۲ به دست آورده بود. هتل عامری‌ها با اشتغال ۹۰ نفر به طور مستقیم و ۱۵۰ نفر به صورت غیرمستقیم بزرگترین مجتمع هتلینگ سنتی در منطقه کاشان است و با وجود بسته بودن هتل امیرکبیر در آستانه سال جدید و سفر‌های نوروزی گردشگران، ضربه سنگینی بر پیکره گردشگری منطقه فرهنگی کاشان محسوب می‌شود.

علم‌الهدی: نو‌اندیشی‌ها شاخص‌ترین آسیب جریان روحانیت است
نماینده، ولی فقیه در خراسان رضوی گفت: تعبیری که با عنوان «جنگ ترکیبی» به شرایط امروز کشور اطلاق می‌شود، دلالت بر حقیقتی آشکار دارد که بر مبنای آن، دشمن و جبهه باطل از تمام توان خود برای براندازی نظام استفاده می‌کند. سید احمد علم‌الهدی روز دوشنبه در همایش توانمندسازی فرماندهان حوزه‌ها و پایگاه‌های سازمان بسیج اساتید، طلاب و روحانیون کشور در مشهد، افزود: نو اندیشی‌ها و دگراندیشی‌های انحرافی، شاخص‌ترین آسیب جریان روحانیت است. وی بیان کرد: بسیج جامعه روحانیت باید بتواند با استفاده از جسارت ذاتی طلاب به موازات تقابل با تحجر، در مقابل دگر اندیشی‌های انحرافی هم ایستادگی کند و هدایتگر بینش‌های انقلابی در مسیر دفاع از ارزش‌ها باشد.

افزایش ۱۰۰ درصدی حقوق هم پاسخگوی معیشت کارگران نیست
رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری کشور بیان کرد: اینکه تمام مسئولان اعلام می‌کنند سال گذشته ۵۷ درصد مزد افزایش پیدا کرد، اگر بخواهیم دقت کنیم می‌بینیم از نظر ریالی حدود ۱ میلیون و تا ۱.۵ میلیون تومان افزایش یافت. با توجه به اینکه کف دریافتی کارگران بسیار پایین است افزایش ۵۷ درصدی هم مبلغ زیادی به حقوق کارگر اضافه نکرد. به طور مثال اگر همین الان ۱۰۰ درصد به حقوق افزوده شود، بازهم دستمزد با خط فقر فاصله چشمگیر دارد. وی گفت: مطابق ماده ۴۱ قانون کار و تبصره ۲، دستمزد باید متناسب با نرخ تورم هزینه‌های سبد معیشت را تأمین کند. اگر دستمزد بر مبنای سبد معیشت نباشد، خانواده کارگران را دچار مشکل می‌کند.

تکذیب دستگیری «همه عوامل مسمومیت دانش‌آموزان» 
روز گذشته محمدرضا میرتاج الدینی عضو کمیسیون برنامه بودجه مجلس درباره جزئیات جلسه غیرعلنی با اشاره به اینکه موضوع مسمومیت دانش آموزان نیز در این جلسه مطرح شد، به تسنیم گفته بود: با گزارش‌های ارائه شده تمام عوامل پشت پرده این اتفاقات دستگیر شدند و کسانی که به صورت عمد در این ماجرا دست داشتند به اشد مجازات با آن‌ها برخورد خواهد شد. با این حال، محمد علی محسنی بندپی در گفتگو با مهر با اشاره به جلسه غیرعلنی صبح دیروز مجلس و بررسی موضوع مسمومیت دانش آموزان و ادعای این نماینده درمورد دستگیری همه عوامل این موضوع در کشور، گفت: اصلاً در این جلسه درباره دستگیرشدگان عوامل مسمومیت دانش آموزان صحبتی صورت نگرفت. وی تاکید کرد: در این جلسه قالیباف تاکید داشت که در سلسله برنامه‌هایی که دشمن برای ایجاد نارضایی در بین مردم دارد، تحریک بانوان را نیز در دستور کار خود قرار داده که باید به هوش باشیم و این موضوع را هم پیگیری کنیم. نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: مجلس به صورت جدی مصمم است که موضوع مسمومیت دانش آموزان را تا حصول نتیجه نهایی مورد پیگیری قرار دهد.

کسری نوری مشمول عفو رهبری شد
امیر هاشمی، مدیر روابط عمومی دیوان عالی کشور نوشت: حسب ‎فرمان عفو مقام معظم رهبری و دستور ‎ریاست محترم قوه قضائیه پرونده اختلاف در صلاحیت متهم آقای ‎کسری نوری که مشمول عفو مذکور شده است، به صورت خارج از نوبت رسیدگی و در اسرع وقت جهت ادامه مراحل قانونی به محاکم دادگستری استان فارس عودت داده شد.

وزارت اطلاعات: «کومله»، مجری طرح عملیات «خرابکاری» در اصفهان بود
وزارت اطلاعات به مناسبت هفته سربازان گمنام امام زمان (عج) با برپایی یک نمایشگاه، بخشی از مهمترین اقدامات خود در چند ماه ناآرامی کشور پس از مرگ مهسا امینی را به نمایش گذاشت. این نمایشگاه شامل غرفه‌های مختلفی است که در آن‌ها برنامه ریزی دشمن و اقدامات وزارت اطلاعات در خنثی سازی و بی اثر کردن اهداف دشمن را روایت شده است. با توجه به وقوع ناآرامی‌های کشور و نقش دستگاه‌های جاسوسی دشمن در این ناآرامی ها، این نمایشگاه سهم موثری در بازخوانی اقدامات دشمن و روشن ساختن سهم وزارت اطلاعات برای مقابله با این اقدامات دارد. در بخشی از این نمایشگاه، اقدامات دشمن در روز‌های اغتشاشات از جمله تقویت رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه، افزایش بودجه فیلترشکن‌ها، طرح انفجار یک مرکز حساس صنعتی، خرابکاری در دو هواپیمای مسافربری، آموزش براندازی، تشویق اعتصابات و تحریم‌ها، حملات سایبری و ده برابر کردن ظرفیت انتشار پیام در توییتر تشریح شده است. در یک بخش دیگر از این نمایشگاه انواع سلاح‌های سرد و گرم و تجهیزات و مهمات مکشوفه از اراذل و آشوب‌گران در معرض دید عموم قرار گرفت. در یک غرفه نیز با تشریح اقدامات نرم آمریکا علیه کشورمان به نقش بنیاد سیامک پورزند، عبدالرحمن برومند، موسسه اتحاد برای ایران، U ۴ I و NED برای براندازی در ایران از طریق فعالیت‌های مدنی پرداخته شده است. فیلم مستند «عملیات بزرگ» نیز در یکی از غرفه‌های این نمایشگاه به نمایش در آمده، این عملیات برای خرابکاری در یکی از مراکز صنعتی اصفهان توسط دیوید بارنیا رئیس موساد طراحی شده بود و عناصر کومله مسئول اجرای آن بودند که آن‌ها قبل از انجام عملیات در دام افتاده و این عملیات به شکست انجامید. همچنین اسناد و مدارک مختلفی از تیم‌های عملیاتی کومله که قصد عملیات در ایران داشتند به نمایش درآمد. فیلم دیگری که در این نمایشگاه به نمایش در آمد؛ درباره شناسایی و دستگیری تیم تروریستی حمله کننده به حرم شاه‌چراغ بود.

بدحالی دانش‌آموزان تاکنون فوتی نداشته است
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: مسمومیت دانش‌آموزان فوتی نداشته و ۱۳۰۰۰ دانش‌آموز تحت معالجه قرار گرفته و درمان شدند. سعید کریمی در کنفرانس یک‌روزه مدیریت و برخورد با آسیب‌های شیمیایی که توسط معاونت آموزش و پژوهش سازمان نظام پزشکی امروز در محل این سازمان برگزار شد با اشاره به این که در مورد وقایع اخیر آن چه مهم است مدیریت مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی است، اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون فوتی در بین دانش‌آموزانی که در اثر مسمومیت به مراکز درمانی مراجعه کرده یا اورژانس بر بالین آن‌ها رفته است، نداشتیم. وی با اشاره به این که همچنین مریض بدحالی که نیاز به بستری طولانی مدت داشته باشد در بین مراجعین حوادث اخیر نداشته‌ایم، افزود: آموزش به مدیران مدارس و همچنین والدین دانش‌آموزان در حال انجام است تا بتوانند مدیریت صحنه را در این حوادث به خوبی انجام دهند.

علی اکبر صالحی: اگر نمی‌توانیم نخبگان را نگه داریم، راه آمدن نخبگان کشور‌های دیگر را هموار کنیم
علی اکبر صالحی: زمانی که در وزارت امور خارجه بودم، تلاش‌های بسیاری کردم تا به مهاجرانی که تاجر و کارآفرین و نخبه و عالم هستند، تابعیت دهیم؛ ولی افتخار ما این بود که از ابتدای رژیم گذشته تاکنون تنها ۱۶۰۰ تابعیت صادر شده است و این سوال مطرح می‌شود که این امر افتخار محسوب می‌شود، در حالی که در امریکا در ثانیه ۱۶۰۰ تابعیت صادر می‌کنند. اگر ما نمی‌توانیم نخبگان را در کشور نگه داریم، لااقل راه آمدن نخبگان کشور‌های دیگر به کشور را هموار کنیم تا به ایران بیایند. وی با تاکید بر اینکه اگر کشور از نخبگان خالی شود، ایران درست نخواهد شد، از ستاری درخواست کرد که اکنون با توجه به جایگاهی که دارد و اعتقادی که مقام معظم رهبری به وی دارد، حسن استفاده را برای رفع چالش‌ها ببرد.
چه می‌شود که در زمانی حافظ و سعدی و در زمان دیگری ابن سینا و فارابی می‌آیند و به ناگهان خاموش می‌شویم؟ ما نیاز به اکوسیستم نخبگان داریم.

محمد دادکان: الگوی ما شده کره شمالی و پاکستان!
محمد دادکان: من سه بار کره‌شمالی رفتم. وقتی وارد فرودگاه می‌شوی موبایل‌ها را می‌گیرند و یک گوشی می‌دهند دست سرپرست تیم. من که می‌رفتم گوشی را می‌دادند به من. مردم شهر از کار که می‌آیند در مترو می‌خوابند. ما اوج تجهیزات نظامی‌مان که پهپاد و موشک باشد که داشتنش برای هر کشوری لازم است را ببریم جلو می‌شویم کره‌شمالی. ولی بروید ببینید زندگی مردم کره‌شمالی چه شکلی است؟ الگوی ما شده کره‌شمالی و پاکستان. حالا یک سوال دیگر؟ سوییس پهپاد دارد؟ موشک دارد؟ ارتش اصلا دارد؟ آمده دنیا را با چی گرفته؟ با ساعت، کردیت بانکی و چاقو. ما باید الگوهای‌مان این کشور‌ها بشود. ولی ما می‌خواهیم کره‌شمالی شویم. من سه بار رفتم. به خدا روی آن پلی که سازمان ملل ایستاده، بین دو کره اگر نیرو‌ها بروند کنار و دولت کره‌شمالی اجازه بدهد مردم بروند، یک نفر در کره‌شمالی نمی‌ماند. به امام‌حسین ما که آنجا بودیم هر کس ما را می‌دید می‌گفت نمی‌توانید یک دعوتنامه به من بدهید من از کره‌شمالی بیایم بیرون؟ آن کسی که الان منتقد حرف‌های من است می‌گوید عوضش موشک دارد! پس زندگی چی؟ مردمش چی؟ عمر‌ها تمام شد. دو چیز حاصل این ۴۴ سال است؛ ضعیف شدن اعتقادات مردم و دوم از بین رفتن عمر جوان‌ها. جوانی‌ها رفت. من عاشق وطنم هستم. دینم را دوست دارم. از همه مهم‌تر مردمم را دوست دارم. ولی واقعیت چیزی است که باید گفت. حالا من سوال می‌کنم و شما باید جواب بدهی و این را هم بنویسی.

انتقاد مدیرمسئول اطلاعات از بحث‌ها حول توافق ایران و عربستان: ‏خبر‌های خوب را زهرمار می‌کنیم
مدیرمسئول روزنامه اطلاعات از بحث‌ها در مورد توافق ایران و عربستان انتقاد کرد. سید عباس صالحی در توئیتر نوشت: ‏خبر‌های خوب را زهرمار می‌کنیم. توافق ایران و عربستان نمونه روشن است. یا سهم چین را بزرگ می‌کنیم تا منافع و نقش ایران دیده نشود، یا پرونده‌های کهنه را رو می‌آوریم که قبلاً چه می‌گفتید؟ یا … ایران نیازمند دریچه‌های تنفس است. با بدسلیقگی، ناامیدی و تنفر را گسترش ندهیم.

تصمیم مالدیو برای ازسرگیریِ روابط دیپلماتیک با ایران
بر اساس بیانیه مطبوعاتی دولت مالدیو، این کشور تصمیم گرفته روابط دیپلماتیک با ایران را احیا کند. به گزارش شبکه چینی «سی‌جی‌تی‌ان» این اعلام بعد از آن انجام شده که جمعه بیانیه مشترک سه کشور چین، عربستان سعودی و ایران درباره ازسرگیری روابط تهران و ریاض منتشر شد. طبق این گزارش، این اعلام بعد از آن انجام شده که جمعه بیانیه مشترک سه کشور چین، عربستان سعودی و ایران درباره ازسرگیری روابط تهران و ریاض منتشر شد. در بیانیه دولت مالدیو آمده است: با توجه به این تحولات مثبت، دولت مالدیو تصمیم به ازسرگیری روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی ایران گرفته است. به گزارش فارس، مالدیو در اردیبهشت ۱۳۹۵ و تحت فشار‌های عربستان سعودی روابط خود را با ایران قطع کرده بود. مالدیو کشوری متشکل از چند جزیره در اقیانوس هند است.

علیزاده طباطبایی: متهم ردیف اول پرونده هواپیمای اوکراینی «اپراتور» است‌
محمود علیزاده‌طباطبایی با بیان اینکه متهم ردیف اول پرونده هواپیمای اوکراینی که اپراتور است، گفت: به‌رغم تاکید مکرر مقامات که می‌گویند تنها دچار خطای انسانی شده، سه سال است که در بازداشت به سر می‌برد. /روزنامه سازندگی

ادعای جمهوری آذربایجان درباره دستگیری افرادی منتسب به ایران
رسانه‌های جمهوری آذربایجان ادعا کردند که شبکه‌ای از شهروندان این کشور به اتهام جاسوسی برای ایران دستگیر شده اند. در اخبار منتشر شده، تعداد این افراد ۱۶ نفر اعلام شده است. اواسط بهمن ماه نیز چنین اخباری از سوی رسانه‌های جمهوری آذربایجان منتشر شده بود. در آن زمان نشریه ریپورت آذربایجان مدعی شده بود که وزارت کشور آذربایجان در عملیات‌هایی که در چند نقطه این کشور انجام داده، ۷ فردی را که برای ایران جاسوسی می‌کرده‌اند، بازداشت کرده است. ادعا شده بود که بین این افراد، کارمندان سایت سلام نیوز (SalamNews) و اینتر آذ (İnteraz) نیز حضور دارند. جمهوری آذربایجان در پی حمله یک فرد مسلح به سفارت این کشور در تهران اقدام به تخلیه سفارت خود کرد، مقامات باکو ادعا کرده بودند که این حمله تروریستی است. باکو هر از چندی و به‌دنبال سرد شدن روابط با تهران اقدام به انتشار اخباری مبنی بر دستگیری جاسوسان منتسب به ایران می‌کند. /تسنیم

میرسلیم: فکر کنم عفو رهبری شامل پسر من هم شد
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: می‌دانم فرزندم آزاد شده، اما نمی‌دانم مورد عفو رهبری قرار گرفته است یا خیر. مصطفی میرسلیم، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با مُنیبان در پاسخ به اینکه فرزند شما بنابر عفو رهبری آزاد شد؟ گفت: فکر کنم عفو رهبری شامل پسر من هم شد باید از خودش بپرسید. او در واکنش به اینکه یعنی شما در جریان پرونده فرزندتان قرار ندارید؟ تصریح کرد: می‌دانم فرزندم آزاد شده، اما نمی‌دانم مورد عفو رهبری قرار گرفته است یا خیر. میرسلیم در پاسخ به اینکه بنابراین هنوز فرزند شما مورد عفو قرار نگرفته و امکان دارد در آینده مورد عفو قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: نه عفو تمام شد. گفتنی است، پیش از این خبری مبنی بر آزادی و عفو سیدمهدی میرسلیم فرزند مصطفی میرسلیم منتشر شد. /منیبان

پیشنهاد حقیقت‌پور: عراقچی مسئول تیم مذاکره‌کننده شود
منصور حقیقت‌پور، فعال و تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «من سفر اخیر آقای گروسی به تهران را مثبت ارزیابی می‌کنم. ایران اهل گفتگو است و، چون در گفتگو منطق دارد، از گفتگو هم استقبال می‌کند و این آژانس بوده است که همواره به آهنگ صهیونیست‌ها رقصیده است، اما چون ایران پای منطق گفتگو ایستاده است، غربی‌ها مجبور می‌شوند با ما از در گفتگو وارد شوند و حالا هم در این سفر نتایج مثبتی را شاهد بودیم». او ادامه داد: «این سفر باعث می‌شود که سوءتفاهم‌ها برطرف شود و در این صورت بستر احیای برجام هم فراهم می‌شود. از سوی دیگر نگرانی‌های بیهوده اروپایی‌ها هم کم خواهد شد و ایران توانست فضای ایران‌هراسی که صهیونیست‌ها ایجاد کرده بودند را بکشند». این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: «من امیدوارم در داخل هم قدرت تندرو‌ها کم شود. تصور هم می‌کنم آقای رئیسی متوجه شده باشد که تندرو‌ها چه آسیب‌هایی در حوزه سیاست خارجی به کشور زده‌اند و چه میزان باعث به نتیجه‌نرسیدن مذاکرات شده‌اند. واقعیت این است که تندرو‌ها نامهربانی‌های زیادی در حق ایران کردند و حالا مسئولان دریافته‌اند که چنین نیرو‌هایی نباید تصمیم‌ساز باشند، زیرا این‌ها ایران را در عرصه بین‌المللی به انزوا می‌کشانند». حقیقت‌پور در پایان درباره تیم مذاکره‌کننده گفت: «اگر رویکرد تیم مذاکره‌کننده تغییر کند می‌توانند مثبت عمل کنند، اما اگر نه، به نتیجه نمی‌رسند. من پیشنهاد می‌کنم آقای عراقچی به عنوان مسئول تیم مذاکره‌کننده یا حداقل به عنوان مشاور تیم مذاکره‌کننده به کار گرفته شود». /نامه نیوز

محسن رضایی: رویای صهیونیستی اتحاد علیه ایران در منطقه محکوم به شکست است
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور رویای رژیم صهیونیستی برای اتحاد منطقه علیه ایران را شکست خورده دانست. محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با بازتوئیت مقام سابق صهیونیستی درباره توافق تهران- ریاض، نوشت: اتحاد علیه ایران در منطقه، یک رؤیای غیرقابل تحقق است که اسرائیل روز به روز نسبت به آن ناامیدتر می‌شود. وی افزود: اتحاد علیه کشوری که در منطقه متحد و ابزار قدرت دارد، قدرتش ریشه مردمی دارد و در خدمت مردم است و رهبری مقتدر دارد، شکل نمی‌گیرد یا در همان ابتدا محکوم به شکست است. دنیس سیترینویچ مسئول سابق امور ایران در سازمان اطلاعات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی، توافق تهران- ریاض را پایانی بر رؤیای اتحاد منطقه‌ای علیه ایران عنوان کرده بود.

انتقاد رسانه اصولگرا از وزیر امورخارجه
روزنامه اصولگرای فرهیختگان در کانال تلگرامی با مطلبی تحت عنوان “آقای وزیر دقت کن” از امیرعبداللهیان انتقاد کرد. حسین امیرعبدالهیان امروز در اظهاراتی که از آن قطعی شدن توافق با آمریکا بر سر مبادله منابع مالی ایران و برخی زندانی‌ها برداشت می‌شد خبرساز شد. اظهارنظری که به سرعت قطعی بودن آن توسط طرف آمریکایی با ادبیات بدی تکذیب شد. فارغ از اینکه در پشت صحنه چه خبر است و ممکن است طرف آمریکایی علی رغم پذیرش شروط ایران چنین حرفی زده باشد، اما واضح است در شرایطی که جنگ رسانه کم اهمیت‌تر از جنگ دیپلماتیک نیست و وقوع چنین اتفاقی در شان ملت ایران نیست. این چندمین بار است که جناب وزیر خارجه گمانه‌هایی را طرح می‌کند که حداقل در رسانه قطعیت ندارد و سبب کاهش اعتبار وزارت خارجه ایران می‌شود، شانی که به راحتی به دست نیامده است. بنظر می‌رسد وزیر خارجه باید در سازوکار رسانه‌ای شدن تجدیدنظر جدی کند. /فرهیختگان

فرزند «شاپور بختیار» درگذشت
پاتریک بختیار، فرزند شاپور بختیار درگذشت. پاتریک بختیار، فرزند شاپور بختیار، آخرین نخست‌وزیر ایران پیش از انقلاب اسلامی درگذشت. او که در سال‌های آخر عمر خود در شهر ارواین کالیفرنیا ساکن بود، پس از بیست سال مبارزه با چندین نوع سرطان در آمریکا درگذشت. خانواده بختیار خبر درگذشت وی را تایید کردند. او در آمریکا به تدریس زبان فرانسه نیز مشغول بود. /اعتماد

کنایه رییس سازمان بورس به تغییر نکردن چراغ خودروهای تولید داخل
عشقی رییس سازمان بورس در نشست خبری در پاسخ به سوالی در مورد عرضه خودرو در بورس کالا گفت: مسئله خودرو این است که خودروسازان طی دو سال گذشته نتوانستند قیمت کارخانه را اصلاح کنند و باوجود تورم و هزینه تولید، دچار زیان شدند، گرچه عرضه خودرو جایش در بورس نیست، اما شرایط و نحوه فروش و قرعهکشی موجب شد که خودرو از طریق بورس کالا ارائه شود و از متضرر شدن صنعت خودروسازی و سهامداران خودرویی باید جلوگیری شود و دود همه این مسائل به چشم مصرفکننده میرود که نه خودروی باکیفیت تولید میشود و نه اینکه به قیمت مناسبی به دست مصرفکننده میرسد. حتی در ۶ سال گذشته چراغ خودروها نیز تغییر پیدا نکرد و بخش تحقیق و توسعه در شرکتهای خودروسازی جمعآوری شد. وی اضافه کرد: هیات مدیره ایرانخودرو تعهد کرده بودند که تا اسفند خودروهای جدیدی از این شرکت در بورس عرضه شود. در این زمینه از آنها به صورت مکتوب توضیح خواستیم و همچنین آنها را دعوت کردیم که در مورد عدم ایفای این تعهد خود به هیات مدیره سازمان بورس توضیح بدهند و اگر به تعهد دادهشده عمل نکنند، با آنها برخورد میشود.

یک اقتصاددان: نرخ واقعی دلار قطعاً از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کمتر است
حسین صمصامی گفت: بعد از آنکه با موج جدید افزایش نرخ ارز رو به رو شدیم، بار دیگر سیاست عرضه ۵ هزار یورو ارز سهمیهای را از سر گرفتیم، بعد از آن به بازار ارز قاچاق رسمیت دادیم و نرخ ارز مرکز مبادله را متناسب با بازار آزاد افزایش دادیم. در حال حاضر به نرخ بازار آزاد (نرخ قاچاق) رسمیت داده شده و صداوسیما وقتی نرخ بازار آزاد ۲ هزار تومان کاهش دارد، خبر این کاهش نرخ را اعلام میکند.بازار قاچاق نمیتواند به ما برای تعیین سیاستهایمان علامت بدهد یا تخصیص بهینه منابع کند. وی خاطرنشان کرد: نرخ فعلی، اصلاً نرخ قاچاق است و به هیچ عنوان مبنای سیاست گذاری نیست و هیچ علامتی به ما نمیدهد؛ آن نرخی که در اقتصاد ما اثر میگذارد و با آن واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید را انجام میدهیم، نرخ بازار آزاد نیست. به گفته این اقتصاددان، نرخ واقعی دلار که میخواهد در اقتصاد عمل کند، قطعاً از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان کمتر است، در غیر این صورت، هر نرخی قاچاق است؛ بر اساس قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز که اوایل ۱۴۰۲ ابلاغ میشود، هر نوع خرید و فروش ارز که طرف آن صرافیهای مجاز، بانک مرکزی و بانکها نباشد، قاچاق محسوب میشود؛ وقتی این نرخ فعلی قاچاق است، نمیتوانیم آن را نرخ واقعی و مناسب بدانیم.

واکنش مقام مسئول به گوشت ۵۰۰ هزار تومانی: لاکچری بود 
مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه گوشت گوسفند ۵۰۰ هزار تومانی مورد تایید و واقعی نیست، گفت: به دلیل اینکه ممکن است گوشت لاکچری بدون چربی بوده باشد.

رشد اقتصادی ایران ۵.۳ درصد رسید
معاون اقتصادی بانک مرکزی اعلام کرد که رشد اقتصادی کشور در پاییز امسال به ۵.۳ درصد افزایش یافته است. پیمان قربانی اظهار کرد: رشد اقتصادی کشور به قیمت پایه سال ۱۳۹۵ به ۵.۳ درصد رسیده که در مقایسه با شاخص رشد اقتصادی ۴.۸ درصدی در همین بازه زمانی در سال گذشته شاهد افزایش این شاخص مهم بوده‌ایم. همچنین رشد اقتصادی بدون نفت نیز ۴.۵ درصد بوده است.

ماجرای ساخت خانه توسط چینی‌ها
دستیار ویژه وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوالی درباره اینکه برخی نمایندگان مجلس گفته‌اند قرار است چینی‌ها طرح نهضت ملی مسکن را با هزینه متری ۴.۵ میلیون تومان بسازند، خاطرنشان کرد: آن مجموعه‌ای که قبلا از چین آمده بود دوستان وزارتخانه به آنها گفته بودند شما هم مثل سایر پیمانکاران بیایید واحدهای ویلایی بسازید با همان قاعده و شرایط تعدیل. در حالیکه این قاعده خیلی برای ما مطلوب نیست. چرا که اگر بخواهیم با همین روش سنتی بسازیم پیمانکاران داخلی هستند. آن شرکت تامین مالی چندانی هم نمی‌توانست بر عهده بگیرد. اکبری مهمترین چالش طرح نهضت ملی مسکن را قیمت تمام شده دانست و افزود: با توجه به نوسانات قیمت مصالح ساختمانی در بحث صنعتی سازی باید نقدینگی در زمانی کوتاه به پروژه‌ها تزریق شود. این احتیاج دارد تا از شرکت‌های خارجی یا سایر روش‌های تامین مالی برای اجرای طرح استفاده کنیم. زیرا متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن عمدتا اقشار ضعیف هستند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع