گلچین اقتصادی روز ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
گلچین اقتصادی روز ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

در بسته خبری امروز  تیتر‌هایی مانند:واکنش ایران به اظهارات مقام اوکراینی درباره حادثه اصفهان: حق خود را برای اقدام متقابل محفوظ می‌دانیم/ نماینده مجلس: آقای رئیسی! برخی معلمان ۸ ماه است، حقوق نگرفته‌اند / فارس: اقتصاد رژیم صهیونیستی در معرض فروپاشی است/ مردم امروز بیش از ۱۰ هزار ربع سکه بانک مرکزی را خریدند … […]

در بسته خبری امروز  تیتر‌هایی مانند:واکنش ایران به اظهارات مقام اوکراینی درباره حادثه اصفهان: حق خود را برای اقدام متقابل محفوظ می‌دانیم/ نماینده مجلس: آقای رئیسی! برخی معلمان ۸ ماه است، حقوق نگرفته‌اند / فارس: اقتصاد رژیم صهیونیستی در معرض فروپاشی است/ مردم امروز بیش از ۱۰ هزار ربع سکه بانک مرکزی را خریدند … را می‌خوانید.

 به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک ، هر روز سعی دارد با انتخاب تیتر‌هایی از حوزه‌های مهم خبری به خصوص سیاسی و اقتصادی، شما را در جریان اخباری مهم و اثرگذار قرار دهد که قطعا باید شنیده و خوانده شوند. در این بسته خبری، نگاهی به آخرین مواضع جناح‌های سیاسی و تحولات مهم داخلی و اوضاع اقتصادی کشور انداخته می‌شود که مخاطبان با مطالعه آن به رهیافت‌های مهمی از سیر وقایع اثرگذار کشور دست خواهند یافت.

احمدی بیغش، نماینده مجلس: تصمیم پرهزینه و خطرناک مولدسازی شبیه به فاجعه است
محمود احمدی بیغش در جلسه علنی نوبت امروز ۱۰ بهمن مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، گفت: آنچه عرض می‌کنم برای رضای خدا و دفاع از نظام مقدس جمهوری اسلامی و اصول و دستاوردهای آن از جمله مجلس است اما منفعل، انفعال. اگر بخواهم یک ارزیابی ساده سیاسی از روند تصمیمات یک سویه وحشتناک و خطرناک چند نفر از متولیان مطلق‌نگر مسائل کشور در خصوص مولدسازی دارایی‌ها و ثروت ملی داشته باشم با پذیرش تمام تبعات آن می‌توانم بگویم این اقدامات پر هزینه و بسیار خطرناک چیزی شبیه یک فاجعه برای کشور است. این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در این تصمیم خطرناک، مطلبی که این بنده ناچیز را متعجب‌تر از این تصمیم مسئله‌دار نموده سکوت شدید نمایندگان مجلس در برابر این اقدام متوهم است. سوال مهم این است که اساسا شورای عالی هماهنگی در کدام جایگاه قانون‌گذاری و تصمیم‌سازی قرار گرفته که می‌تواند با نادیده گرفتن ارکان رسمی قانون‌گذاری کشور از جمله مجلس به ظاهر قانون‌گذار وارد چنین تصمیم گیری‌های مسئله‌دار، بدون پشتوانه قانونی و از دم الی‌آخر بشود.

واکنش ایران به اظهارات مقام اوکراینی درباره حادثه اصفهان: حق خود را برای اقدام متقابل محفوظ می‌دانیم
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن موضع خصمانه و تحریک آمیز مشاور دفتر ریاست جمهوری اوکراین، اظهارات وی در خصوص اقدام مخرب اخیر علیه یک مرکز نظامی در اصفهان را مشکوک توصیف کرد. کنعانی خواستار توضیح رسمی و شفاف دولت اوکراین در این رابطه شد. سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران، ضمن توجه به اصول پذیرفته شده حقوق بین الملل، همواره بر تحقق امنیت ملی و حفاظت از منافع و مصالح خود تاکید کرده و در این مسیر با هیچ طرفی مماشات نخواهد کرد. کنعانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران حقوق مشروع و قانونی خود را برای اقدام متقابل نسبت به طرف هایی که در اقدامات خلاف حقوق بین الملل مشارکت داشته اند، محفوظ می دارد.

نماینده مجلس: آقای رئیسی! برخی معلمان ۸ ماه است، حقوق نگرفته‌اند
نماینده مردم بافق و مهریزی در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم پرداخت حقوق معلمان گفت: از رئیس جمهور می خواهم با این شرایط این ماه حقوق وزیر آموزش و پرورش را پرداخت نکند. محمدرضا صباغیان در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۱۰ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی طی تذکر شفاهی اظهار داشت: از رئیس جمهور درخواست می کنم که این ماه حقوق وزیر آموزش و پرورش پرداخت نشود تا متوجه شود معلمانی که حقوق دریافت نمی کنند، چه وضعیتی دارند. وی افزود: برخی از معلمان ۸ ماه است که حقوق نگرفته اند و متأسفانه وزیر آموزش و پرورش توجهی به این مسئله ندارد.

کاظم صدیقی: دلمان به «مرده باد» و «زنده باد» مردم خوش نباشد
صدیقی در مراسم تودیع و معارفه فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: شما با خدمت هم نمی توانید مردم را راضی کنید، با یک بهانه ای تمام رشته هاه ما با یک لحظه غفلت پنبه می شوند و نمی ماند. وی افزود: مردمی که تا دیروز زنده باد می گفتند، امروز مرده باد می گویند؛ دلمان خوش نباشد به اینها، دلمان خوش باشد به اینکه خدا را راضی کردم. صدیقی خاطرنشان کرد: جهاد و تلاش، در کنار توکل و توسل و در پرتوی آن توکل و توسل، جهاد توام با اخلاص از اهمیت برخوردار است. وی ادامه داد: شما کارتان را بکنید، اگر به شما فحش دادند، برای شما تفاوتی نکند، دنبال این نباشید که زنده باید بگویند، این زنده باد ها به جایی نمی رسد، مرده بادها هم.

جبلی درمورد بودجه ۸ هزار میلیارد تومانی صداوسیما: مغرضانه قضاوت شد
پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما گفت: بعضی از افراد یا جریانات، مغرضانه و عجولانه درباره بودجه صداوسیما قضاوت می‌کنند. بعضی از دوستان هم بدون اطلاع این کار را انجام می‌دهند یعنی دقتی در جداول نمی‌کنند. ما در جلسه مفصلی که با کمیسیون فرهنگی مجلس داشتیم آنجا کاملا مشخص و اثبات شد برخلاف چیزی که توسط بعضی از رسانه‌ها منتشر شده و بعضی از افراد هم عنوان کردند، افزایش بودجه صداوسیما برای سال آینده در جداول پیشنهادی دولت کمتر از ۱۰ درصد و حدود ۹/۵ درصد است. یعنی عملاً یکی از پایین‌ترین میزان افزایش بودجه‌ها در بین دستگاه‌های فرهنگی، به صداوسیما تعلق گرفته است.

وزیر ارشاد دستور پیگیری قضایی «توهین» به هنرمندان موسیقی را صادر کرد
در پی انتشار کلیپی در فضای مجازی با محتوای توهین به هنرمندان حوزه موسیقی که با واکنش برخی از اهالی موسیقی از جمله نامه سه عضو شورای هنری ارکستر ملی ایران خطاب به وزیر فرهنگ همراه بود، محمدمهدی اسماعیلی دستور پیگیری ویژه در این خصوص را صادر کرد. به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی پس از انتشار این محتوای ویدیویی ضمن ابراز تأسف در خصوص انتشار چنین ویدیویی در مورد هنرمندان موسیقی کشور، با تاکید بر اینکه وزارت فرهنگ هیچ توهینی به جامعه هنری نجیب ایران را بر نمی تابد، خطاب به اداره کل حقوقی این وزارتخانه دستور پیگیری حقوقی و قضایی این مسئله را صادر کرد. پس از انتشار کلیپی توهین آمیز به جامعه موسیقی در فضای مجازی، سه عضو شورای هنری ارکستر ملی ایران با انتشار متنی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به انتشار این کلیپ درباره موسیقی در فضایی مجازی، واکنش نشان دادند و خواستار پیگیری شدند.

یک نماینده مجلس: ادعای دریافت رشوه توسط نمایندگان مجلس از خودروسازان بی‌تقوایی است
نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اظهارات یکی از ائمه جمعه شهرستان‌ها تاکید کرد: این‌که تمام نمایندگان مجلس شورای اسلامی را از تریبون نماز جمعه به رشوه‌خواری متهم کنند بی‌تقوایی محض بوده و شورای سیاست گذاری ائمه جمعه باید به این موضوع ورود کنند. سید مرتضی حسینی در تذکری شفاهی در جریان جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اخیرا امام جمعه یکی از شهرستان‌ها در جمع عده‌ای از مردم تمام نمایندگان مجلس شورای اسلامی را به دریافت رشوه از ایران خودرو محکوم کرده و تمام مجلس شورای اسلامی را زیر سوال برده است. شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه باید نظارت موثری بر اظهارات ائمه جمعه داشته باشند. وی در ادامه اظهار کرد: چنین اظهاراتی بین بی‌تقوایی و زیرپا گذاشتن اصول اخلاقی می‌باشد. از تریبون نماز جمعه باید تقوای الهی گسترش یابد اما چنین اظهاراتی بر خلاف ارزش‌های دینی است. حسینی مدعی شد که بعضا برخی از ائمه جمعه در شهرستان‌ها دخالت‌هایی غیرسازنده و غیرکارشناسی در مسائل داشته که نه تنها به حل مشکل کمک نمی‌کنند بلکه بر مشکلات می‌افزاید.

سه کامیون آرد و برنج ایرانی در مرز سوریه هدف قرار گرفت
یک رسانه لبنانی خبر داد که شامگاه یکشنبه سه کامیون حامل مواد غذایی ایران در مرز سوریه هدف پهپاد قرار گرفته است. به گزارش المیادین، سه کامیون حامل آرد و برنج که در حال عبور رسمی از گذرگاه ابوکمال بودند، هدف حمله پهپادی قرار گرفتند. طبق این گزارش این سه کامیون بخشی از کاروان ۲۵ کامیون حامل مواد غذایی به مقصد سوریه از مسیر عراق بوده است. المیادین می گوید، این حملات خسارات انسانی نداشته اما خسارات مادی برجای گذاشته است. این رسانه درباره منشاء پهپادها اطلاعی منتشر نکرده است اما معمولا گمانه ها متوجه رژیم اسرائیل است.

بانکی‌پور، نماینده مجلس: سقوط میزان موالید و ازدواج‌ها در کشور دلیلی بر شکست قانون جوانی جمعیت نیست
نماینده مردم اصفهان در مجلس گفت: قانون جوانی جمعیت مانند تصمیم‌گیری و وضع قانون برای ارز نیست که نتایج آن فردا در بازار مشخص شود؛ تولد یک سیر طبیعی دارد و حداقل یک سال زمان لازم است. امیرحسین بانکی‌پور با انتقاد از مقایسه‌ها پیرامون قانون جوانی جمعیت اظهار داشت: هیچگاه برای قانونی که حدود پنج ماه از اجرای آن به میزان ۳۰ درصد می‌گذرد، آمار ۹ ماه گذشته تا کنون را با سال گذشته مقایسه نمی‌کنند و بگویند که، چون در این بازه تعداد تولد‌ها کاهش یافته پس قانون جوانی جمعیت شکست خورده است. وی افزود: اگر این قانون به طور کامل هم اجرا شود، یک سال بعد اثر خود را می‌گذارد و در صورت تغییر رفتار جامعه در اثر این قانون، یک سال زمان می‌برد تا آثار آن در تعداد تولد‌ها مشاهده شود. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تولد‌های ابتدای سال تاکنون مربوط به هشدار سیر نزولی تعداد موالید است و نمی‌توان از آن برای عدم موفقیت قانون استفاده کرد.

جزئیاتی از حمله پهپادی به اصفهان به نقل از یک رسانه عرب‌زبان
یک مقام ایرانی در گفت‌وگو با الجزیره تاکید کرد که عملیات پهپادی شنبه شب در استان اصفهان ناموفق بوده است و اظهارات منابع اسرائیلی در موفقیت‌آمیز بودن این عملیات صرفا تبلیغات برای پنهان کردن شکست‌شان است. این مقام ایرانی که نامی از وی برده نشده است، افزود: نشانه‌های اولیه از دخالت اسرائیل در این حمله حکایت دارد و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. وی همچنین تاکید کرد: تحقیقات اولیه از بلند شدن این پهپادها از داخل خاک ایران و در نزدیکی مکانی که هدف قرار گرفتند، حکایت دارد. این مقام ایرانی افزود: اسرائیل به خوبی می‌داند که پاسخ این عمل خود را دریافت خواهد کرد که در گذشته نیز چنین اتفاقی افتاده بود. وی تاکید کرد: واشنگتن از این حمله فاصله گرفته است؛ چراکه می‌داند این حمله شکست خورده و منجر به تغییر سیاست‌های ایران نخواهد شد.

رهبر انقلاب: مشکل کسری بودجه هنوز برطرف نشده است
رهبر انقلاب امروز در جمع کارآفرینان، تولیدکنندگان و دانش بنیان‌ها،  پس از برشمردن عوامل مؤثر در بهبود محیط کسب و کار، انضباط مالی در بودجه را الزام دیگری برای رشد اقتصادی خواندند و گفتند: بودجه دچار مشکلات ساختاری است و کسری بودجه یکی از مشکل‌سازترین مسائل برای اقتصاد کشور است که از جمله اهداف جلسه شورای‌عالی اقتصادی سران قوا حل همین مشکل بود اما هنوز برطرف نشده است. ایشان افزودند: در مسئله کسری بودجه، موضوع تعهدات مالی بدون وجود منابع قابل اطمینان کاملا مؤثر است و باید متوقف شود. البته گاهی این تعهدات از طرف خود دولت داده می‌شود اما از آن بدتر خواسته‌های مجلس است که موارد زیادی تعهد بدون منابع مطمئن به دولت تحمیل می‌شود.
بانک مرکزی: رشد نقدینگی آذرماه کاهش یافت
بانک مرکزی اعلام‌کرد: بررسی نرخ رشد ۱۲ ماهه نقدینگی نشان می‌دهد که نرخ رشد نقدینگی از ۴۱.۴ درصد در پایان آذرماه ۱۴۰۰ در یک روند نزولی به ۳۳.۴ درصد در پایان آذرماه ۱۴۰۱ کاهش یافته است. لازم به توضیح است که بخشی از رشد نقدینگی در آذرماه سال ۱۴۰۰ (معادل ۲.۷ واحد درصد از رشد دوازده ماهه) مربوط به اضافه‌شدن اطلاعات خلاصه دفتر کل دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مهراقتصاد به اطلاعات خلاصه دفتر کل دارایی‌ها و بدهی‌های بانک سپه (به واسطه ادغام) بوده است.
شهروندان این سه شهر در انتظار کالابرگ
مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی از افزایش تعداد استان‌های مشمول طرح خبر داد و با بیان اینکه استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است، گفت: با تصمیم دولت و به منظور حمایت از معیشت خانوار ۱۰ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیکی عرضه می‌شود که افراد می‌توانند به قیمت ثابت و با اعتبار یارانه خود یک ماه زودتر خرید کنند. وی گفت: سه استان قزوین ، گیلان و مرکزی از امروز وارد فاز عملیاتی شده و مشمول اجرای آزمایشی این طرح می‌شوند.
مردم امروز بیش از ۱۰ هزار ربع سکه بانک مرکزی را خریدند
در پنجمین روز از مرحله دوم عرضه گسترده ربع سکه بهار آزادی در بورس کالا، تعداد ۱۰۲۰۵ قطعه ربع سکه بهار آزادی تا قیمت ۸ میلیون و ۳۰۱ هزار تومان به متقاضیان فروخته شد. عرضه ربع سکه طلای بهار آزادی در بورس کالا در این مرحله به صورت گواهی سپرده ناپیوسته بوده و فرآیند کشف قیمت جدید در عرضه مربوطه هم به صورت ثبت سفارش دفتری با قیمت‌های مختلف است.
توقف ثبت سفارش واردات چای
مدیرعامل انجمن چای و دمنوش ایران گفت: از یک ماه گذشته تمدید ثبت سفارش و ثبت سفارش جدیدی برای وارداتی چای انجام نمی‌شود تا وضعیت اختصاص ارز نیمایی به آن مشخص شود.
گرانفروشان لوازم خانگی کوتاه نیامدند
تسنیم: حدود دو هفته ای از اظهارنظر مسئولین مبنی بر تخلف افزایش قیمت لوازم خانگی و حتی اعمال جریمه‌ها برای تولیدکنندگان متخلف می‌گذرد اما هنوز خبری از برگشت قیمت ها به قبل نیست و فقط بازار با حجم زیادی از کالاهایی روبروست که خریداری ندارد ولی هر روز گران‌تر می شود.
فارس: اقتصاد رژیم صهیونیستی در معرض فروپاشی است
خبرگزاری فارس نوشت: طرح کابینه نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص تضعیف دستگاه قضایی این رژیم تاثیر خود را بر اقتصاد این رژیم نیز نشان داده و روند افول ارزش واحد پول و سهام بورس این رژیم ادامه دارد. مدیران بانک‌های رژیم صهیونیستی در جریان دیدار خود با نتانیاهو در روز جمعه گذشته هشدار دادند که در روزهای اخیر افزایش برداشت سپرده های شخصی از بانک ها به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است. بانک‌هایی خارجی نیز در روزهای اخیر اوراق بدهی را به کابینه اسرائیل فروختند و شکل را مبادله و به دلار تبدیل کردند که منجر به کاهش نرخ مبادله شکل شد. مدیران بانک‌های خارجی فعال در سرزمین‌های اشغالی نیز نسبت به خطرات مشابه هشدار دادند. آنها پیش بینی کردند که این اتفاق ممکن است مربوط به طوماری باشد که هفته قبل توسط ۳۱۰ اقتصاددان در دانشگاه‌های رژیم صهیونیستی امضا شده بود و در آن نسبت به عواقب طرح تضعیف دستگاه قضایی بر اقتصاد این رژیم هشدار داده بودند.
نماینده مجلس: ترک فعل دولت را چه کسی باید پیگیری کند؟
شهباز حسن‌پور نماینده سیرجان و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در جلسه روز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ مجلس در تذکری به هیئت رئیسه مجلس با طرح این پرسش که ترک فعل دولت را چه کسی باید پیگیری کند؟ و دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کجاست؟ اظهار کرد: سال تمام شد اما یک ریال از تبصره ۱۸ تخصیص داده نشده است؛ این در حالیست که در مجلس مطرح شد که با تبصره ۱۸ مسائل و مشکلات مردم حل می‌شود و تولید رونق پیدا می‌کند و کارگاه های نیمه تعطیل مجددا به تولید برمی‌گردند. وی همچنین با بیان اینکه خشکسالی، سیل و سرمازدگی زندگی کشاورزان و عشایر مظلوم را با مشکل مواجه کرده است، تاکید کرد: تاکنون یک ریال نه وام پرداخت شده و نه کسی به داد کشاورزان و عشایر رسیده است. این نماینده مجلس در تذکر دیگری گفت: رهبری در دیدار با نمایندگان فرمودند که معادن کشور را فعال کنید و در اسناد بالادستی نظام از جمله برنامه ششم و بودجه سالانه آمده که باید معادن پیشرانه تولید کشور باشند؛ این درحالیست که معادن تعطیل شده و حق و حقوق مردم توسط وزیر در حال پایمال شدن است. حسن‌پور در تذکری خطاب به هیئت رئیسه مجلس با اشاره به درخواست نمایندگان برای استیضاح ۱۰ نفر از وزرا تاکید کرد: چرا ۱۰ استیضاحی که در دستور کار است مورد رسیدگی‌ قرار نمی‌گیرد؟

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع