گلچین اقتصادی روز …افت شاخص کل بورس
گلچین اقتصادی روز …افت شاخص کل بورس

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم. این پیمانه تیتر‌هایی همچون افت شاخص کل بورس در معاملات امروز، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ پیش بینی روند […]

هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کنیم.

این پیمانه تیتر‌هایی همچون افت شاخص کل بورس در معاملات امروز، ارزش سهام عدالت چقدر شد؟ پیش بینی روند صادرات ایران تا پایان ۱۴۰۰، اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای ۴ قلم کالا ادامه دارد، راهی جز صرفه‌جویی نمی‌ماند، اردوغان تقصیر اوضاع لیر را گردن خارجی‌ها انداخت! و آرامش نسبی در بازار آهن و فولاد را در بر دارد.

+افت شاخص کل بورس در معاملات امروز

به گزارش اقتصاددان به نقل از تابناک  ، در حالی که روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۰۱۹۲ واحدی معادل ۱.۴۶ درصدی به یک میلیون و ۴۰۷ هزار و ۱۲۷ واحد رسید، امروز و در لحظه انتشار این پیمانه، نماگر کل بورس با کاهش بیش از ۱۳۰۰ واحدی مواجه شده است. /جزئیات بیشتر از معاملات امروز

+ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات دیروز بازار سهام، ارزش سهام عدالت به ۱۱ میلیون و ۸۹۶ هزار و ۴۹۶ تومان رسید که نسبت به روز معاملاتی گذشته ۱.۸ درصد معادل ۲۱۷ هزار و ۵۲۹ تومان افزایش داشت. با احتساب این موضوع، ارزش ۶۰ درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ۷ میلیون و ۱۳۷ هزار و ۸۹۷ تومان رسیده است.

انتقاد میرکاظمی از ریزش نرخ تشکیل سرمایه به منفی ۴.۶ درصد/ آمار تورم آبان منتشر شد/ تعرفه‌های برق هنوز تغییر نکرده است/ مقررات فروش نقدی ارز در صرافی‌ها تغییر کرد؟

+انتقاد میرکاظمی از ریزش نرخ تشکیل سرمایه به منفی ۴،۶ درصد

نشست هم اندیشی بودجه ۱۴۰۱ در حوزه آموزش با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه و سرپرست وزارت آموزش و پرورش برگزار شد. مسعود میرکاظمی در این نشست گفت: مقام معظم رهبری تاکنون بار‌ها بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه تأکید کردند و حتی در اسناد بالادستی هم به این مهم اشاره شده؛ دولت سیزدهم بر همین اساس ساختار لایحه بودجه ۱۴۰۱ را تغییر داده است.

وی با اشاره به اثربخشی پایین منابع در بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی در سال‌های گذشته، تصریح کرد: علاوه بر وضعیت نامطلوب رشد اقتصادی، حتی نرخ تشکیل سرمایه ثابت نزولی و به منفی ۴،۶ درصد رسیده؛ یعنی حتی به میزان استهلاک هم سرمایه گذاری نکرده ایم. معاون رئیس جمهور با بیان اینکه اولویت دولت ثبات و پیش بینی پذیر بودن اقتصاد است؛ تأکید کرد: وقتی دولت بتواند ثبات اقتصادی را با سیاست‌های منضبط مالی و پولی به وجود بیاورد، مردم با آرامش خاطر سرمایه‌های خود را وارد چرخه اقتصاد خواهند کرد. میرکاظمی افزود: با اصلاح ساختار بودجه شفافیت در کنار اثربخشی بر شاخص‌های کلان اقتصادی ایجاد خواهد شد و البته تا سال آینده هم دولت با عدم استفاده از پول پرقدرت در مسیر کاهش نرخ تورم گام خواهد برداشت.

+پیش بینی روند صادرات ایران تا پایان ۱۴۰۰

لاهوتی، رئیس کنفدارسیون صادرات ایران با بیان اینکه در آمارهای هفت ماهه، رشد صادرات غیر نفتی به ۴۷ درصد رسیده است، گفت: هرچند بخشی از این آمار تحت تاثیر آمار کاهشی سال گذشته به دلیل شیوع کرونا به دست آمده اما در نهایت با توجه به اقدامات دولت، روند افزایشی صادرات ادامه دار خواهد بود. با توجه به شرایطی که امروز با آن مواجه هستیم، اگر اتفاق غیر قابل پیش‌بینی رخ ندهد، می‌توان انتظار داشت که روند رو به رشد صادرات با اندکی کاهش تا پایان سال نیز ادامه پیدا کند و برآورد ما این است که این عدد تا آخر ۱۴۰۰، بین ۲۵ تا ۳۰ درصد رشد را نشان خواهد داد. به گفته وی، در صورت تداوم این شرایط، هدف گذاری سازمان توسعه تجارت برای افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی ایران تا پایان سال جاری نیز محقق خواهد شد.

+آمار تورم آبان منتشر شد

نرخ تورم سالانه آبان ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴۴.۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، یک واحد درصد کاهش نشان می‌دهد. منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در آبان ماه ١۴٠٠ به عدد ٣۵,٧ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣۵.٧ درصد بیشتر از آبان ١٣٩٩ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. نرخ تورم نقطه‌ای آبان ماه ١۴٠٠ در مقایسه با ماه قبل ٣,۵ واحد درصد کاهش یافته است. منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می‌باشد. نرخ تورم ماهانه آبان ١۴٠٠ به ٢,۵ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.٢ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ٣.١ درصد و ٢.١ درصد بوده است.

+تعرفه‌های برق هنوز تغییر نکرده است

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران گفت: تعرفه‌های موجود برق تغییری نکرده و هیچ افزایش قیمتی به عنوان جریمه اعمال نشده است. مصطفی رجبی مشهدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به آخرین وضعیت جریمه مشترکان پرمصرف برق، اظهار کرد: پیرو بند تبصره ۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ برای اصلاح تعرفه‌های مشترکان خانگی، مراحل کارشناسی طرح به پایان رسیده و در صورت تصویب آن در هیات دولت، با کاهش یارانه برق پرداختی به این دسته از مشترکان، نرخ برق مصرفی مشترکان پرمصرف به صورت غیر یارانه ای محاسبه خواهد شد. وی با تاکید بر اینکه تاکنون مصوبه ای در این راستا ابلاغ نشده است، گفت: رفتار مصرفی مشترکان پر مصرف به گونه‌ای است که گاه بین ۱۵ تا ۲۰ برابر یک مشترک، از برق استفاده می‌کنند. سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه اگر ۱۵ درصد مشترکان ـ که جزو پر مصرف‌ها هستند ـ به مدیریت مصرف توجه بیشتری داشته باشند بسیاری از مشکلات تامین برق برطرف می‌شود، اظهار کرد: اگر این دسته از مشترکان در تابستانی که گذشت همراهی بیشتری با صنعت برق داشتند، محدودیت‌ها و یا خاموشی‌ها اتفاق نمی افتاد.

+اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای چهار قلم کالا ادامه دارد

حسن عباسی معروفان، سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه آیا ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی برقرار است، گفت: اختصاص این ارز برای واردات نهاده‌های دامی، روغن، گندم و دارو همچنان و تا اطلاع ثانوی ادامه دارد. فعلا تصمیم جدیدی در باره حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته نشده و احتمال دارد، ادامه پیدا کند و یا قبل از پایان سال حذف شود، اما با توجه به اینکه دو فوریت بررسی لایحه اصلاح ارز ترجیحی در مجلس لغو شد، فعلا اختصاص ارز ادامه دارد. وی در این باره که دولت اعلام کرده بود، اگر اختصاص ارز ادامه یابد، باید ۱۲ میلیارد دلار اعتبار به جای ۸ میلیارد دلار تخصیص یابد، گفت: رقم ۱۲ میلیارد دلار را دولت برای آخر آبان گفته بود، اکنون هر ماه که اصلاح این ارز به تاخیر می‌افتد، ماهانه ۱.۱ میلیارد دلار به این رقم اضافه می‌شود. معروفان در پاسخ به اینکه دولت همه ارز ترجیحی تا پایان سال را در نیمه اول سال مصرف کرده، برای تامین تا پایان سال مشکلی ندارید، گفت: دولت قبلی تصویب کرده بود تا پایان آن دولت ۸ میلیارد دلار مصرف شود، برای اختصاص در دولت جدید باید لایحه جدیدی به تصویب برسد. سرپرست دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در باره وضعیت نهاده‌های کشور هم گفت: از ابتدای سال ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تن نهاده در کشور از طریق سامانه بازارگاه توزیع شده که ۶.۲ میلیون تن ذرت و بقیه کنجاله و جو است و این‌ها به اندازه نیاز بوده است. /فارس

+آرامش نسبی در بازار آهن و فولاد

حمیدرضا رستگار رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: معمولاً در این فصل بازار با کمبود آهن مواجه نیست؛ روال بازار به این صورت است که به دلیل بارندگی و وضعیت جوی، مصرف آهن معمولی است و پروژه‌هایی که به صورت جزئی کم و کسر دارند، از بازار جنس می خرند. رکود کنونی نیز مربوط به وضعیت فصل است.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران با بیان اینکه تولید آهن و فولاد در کشور به اندازه مکفی انجام می‌شود و نیازی به واردات نداریم، افزود: قیمت‌ها نیز روال عادی دارد و نوسانات جرئی است و تغییرات چندانی در قیمت‌ها نداشته‌ایم. تا پایان سال هم احتمالاً همین روال خواهد بود. البته باید توجه داشت که تصمیمات اقتصادی که دولت می‌گیرد در قیمت تمام شده محصولات به ویژه آهن و فولاد اثر می‌گذارد؛ بنابراین اگر قیمت حامل‌های انرژی تغییری نکند، روال قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد عادی خواهد بود؛ البته بعضاً نوساناتی در قیمت آهن و فولاد می‌بینیم ولی رویداد خاصی نبوده و امیدواریم به تعادل برسد. این نوسانات در قیمت آهن و فولاد نیز ناشی از نوسانات نرخ ارز است؛ از این روی، اگر دولت بتواند نرخ ارز را به تعادل برساند، نوسانات قیمتی در بازار آهن و فولاد نیز به حداقل می‌رسد. گاهی که نرخ ارز افزایشی می‌یابد، قیمت‌ها در بازار آهن و فولاد دچار نوسانات جهشی می‌شوند. این در حالی است که آهن و فولاد تولید داخلی است و نباید از نرخ ارز اثرپذیری خاصی داشته باشد و نباید نرخ تولید فولاد داخلی را به نرخ جهانی گره بزنیم. در داخل با ریال هزینه و بعد قیمت را بر اساس نرخ جهانی تعیین می‌کنیم.

راهی جز صرفه‌جویی نمی‌ماند

هادی بیگی‌نژاد بر ضرورت توافق با ترکمنستان برای واردات گاز از این کشور پیش از آغاز فصل زمستان تاکید کرد و گفت: اگرچه تعامل با کشورهای همسایه همچون ترکمنستان با هدف خرید گاز، از جمله اقدامات ضروری است که وزارتخانه‌های نفت و خارجه باید برای جلوگیری از قطعی گاز در زمستان به آن توجه ویژه داشته باشند، شواهد نشان می‌دهد این توافق در سال جاری محقق نخواهد شد؛ بنابراین، راهی جز صرفه‌جویی نمی‌ماند. نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: روزانه حدود ۷۵۰ میلیون مترمکعب گاز وارد شبکه توزیع شده و به مصارف خانگی، صنعتی و نیروگاه‌ها می‌رسد اما در زمستان با افزایش مصارف خانگی، دیگر گازی برای صنایع و نیروگاه‌ها باقی نخواهد ماند. به همین دلیل، راهی جز کم مصرف کردن و بهینه‌سازی مصرف در وسایل گرمایشی وجود ندارد. وی ارزان بودن انرژی در کشور را یکی از عوامل مهم در مصرف بی‌رویه انرژی عنوان کرد و گفت: ارزان بودن سبب شده علاوه‌ بر بالا بودن مصارف خانگی، نیروگاه‌ها و صنایع نیز نهایت استفاده را از این انرژی اما با راندمان‌شان پایین داشته باشد. عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دولت جدید به دلیل اینکه تاکنون برنامه اجرایی برای بهینه‌سازی مصرف سوخت و استانداردسازی وسایل گرمایشی ارائه نداده است، اضافه کرد: “بهینه‌سازی مصرف سوخت”، “واردات”، “افزایش تولید گاز” و “رساندن سوخت مایع به نیروگاه‌ها” ازجمله راهکارهای کوتاه و بلندمدت برای عبور از مساله کمبود گاز در کشور به شمار می‌آیند.

اردوغان تقصیر اوضاع لیر را گردن خارجی‌ها انداخت!

دیلی صباح: رجب طیب اردوغان که این روزها انتقادات زیادی را در خصوص نحوه مدیریت اقتصاد ترکیه متحمل می‌شود در نشست اعضای کابینه وعده داد کشورش در چیزی که آن را جنگ اقتصادی علیه اقتصاد ترکیه دانست پیروز شود. او با بیان اینکه نرخ ارز رقابتی را به دلیل افزایش سرمایه‌گذاری و اشتغال ترجیح می‌دهد گفت: من هر سیاستی را که باعث کوچک شدن اقتصاد کشور و افزایش نرخ بیکاری و فقر در بین مردم شود رد می کنم. دولت متعهد است آن چیزی را انجام دهد که به نفع کشور باشد و سیاست اقتصادی ما متمرکز بر سرمایه گذاری، تولید، اشتغال و صادرات است نه گیر افتادن در یک چرخه تناوبی نرخ بهره بالا و پایین. رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از سخنان خود تضعیف ارزش لیر را نتیجه بازی طرف های خارجی و شیطنت های صورت گرفته با نرخ بهره دانست و گفت: در نهایت با اقتدار و افتخار از این بحران سربلند بیرون خواهیم آمد. به کمک الله و ملت، از این جنگ اقتصادی علیه اقتصاد کشورمان با پیروزی بیرون خواهیم آمد. پیش از این و در تصمیمی عجیب اعلام شده بود ۴۰ نفر از کارشناسان و روزنامه‌نگارانی که قبلا در خصوص پیامدهای سیاست‌های دولت اردوغان و ریزش ارزش لیر هشدار داده بودند به اتهام اخلال در نظام اقتصادی محاکمه خواهند شد!

سخنان اردوغان در حالی بود که بازار ارز این کشور بی اعتنا به آن، روز تلخ دیگری را برای لیر رقم زد؛ لیر که هفته پیش به پایین‌ترین سطح چند سال اخیر خود رسیده بود، بار دیگر روندی نزولی را تجربه کرد و به پایین‌ترین نرخ برابری خود مقابل دلار در طول تاریخ معاصر خود رسید؛ تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۱۱.۴ تثبیت شد. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۴.۷۲ درصد افزایش به ۱۱.۴۵۰ لیر رسید.

+مقررات فروش نقدی ارز در صرافی‌ها تغییر کرد؟

کانون صرافان ایرانیان خطاب به صرافی‌ها اعلام‌ کرد: هیچ‌گونه تغییری در چگونگی فروش ارز به‌صورت اسکناس ایجاد نشده است و صرافان مطابق دستورالعمل‌های پیشین بانک مرکزی به فعالیت در بازار بپردازند. این کانون در اطلاعیه‌ای با اشاره به انتشار برخی اخبار در رسانه‌ها درباره اعمال تغییرات در قوانین و مقررات مرتبط با نحوه فروش اسکناس توسط صرافی‌ها، این خبر را تکذیب کرد. بر پایه این گزارش، کانون صرافان از صرافی‌ها خواست تا به صیانت از حقوق متقاضیان حقیقی ارز، مقابله با فعالیت دلالان و سوداگران ارز و رعایت قوانین ملی حوزه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و براساس دستورالعمل اجرایی مبارزه با پولشویی در صرافی‌ها توجه داشته باشند. به گزارش «ایرنا» مصطفی قمری‌وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی نیز در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «هیچ‌گونه تغییری در ضوابط و مقررات مرتبط با فروش نقدی ارز در صرافی‌ها ایجاد نشده و اطلاعیه بانک مرکزی خطاب به صرافی‌ها، فقط تاکید مجدد بر لزوم رعایت مقررات مبارزه با پولشویی در این فرآیند بوده است.»

قیمت طلا در بازار جهانی چند دلار شد؟

قیمت طلا پس از ریزش سنگینی که شب گذشته داشت، در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی اندکی بهبود یافت؛ اما نزدیک به پایین‌ترین قیمت در بیش از دو هفته گذشته ماند. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۸۰۸ دلار و ۷۱ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز دوشنبه ۲.۱ درصد سقوط کرد و به پایین‌ترین قیمت از پنجم نوامبر رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش، به ۱۸۰۹ دلار و ۱۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار شب گذشته ۴۵ دلار و ۳۰ سنت معادل ۲.۴ درصد کاهش یافت و در ۱۸۰۶ دلار و ۳۰ سنت بسته شده بود.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع