تاریخ انتشار : شنبه 19 خرداد 1403 - 22:55
کد خبر : 168445

کرمانشاه یک شهر غرور آفرین است

کرمانشاه یک شهر غرور آفرین است

  دکتر سهراب دل انگیزان با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت :روزهای زیادی به این سوال باید پاسخ بدهم که چرا کرمانشاه مانده ای؟ چرا تهران نمیروی؟ چرا مهاجرت نمیکنی؟ و… اینکه هر فردی مکان زندگی اش را خودش و بر اساس احساسات، علائق، شغل و گستره فامیل، آشنایان و همکاران انتخاب می‌کند یک اصل

 

دکتر سهراب دل انگیزان با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت :روزهای زیادی به این سوال باید پاسخ بدهم که چرا کرمانشاه مانده ای؟ چرا تهران نمیروی؟ چرا مهاجرت نمیکنی؟ و…
اینکه هر فردی مکان زندگی اش را خودش و بر اساس احساسات، علائق، شغل و گستره فامیل، آشنایان و همکاران انتخاب می‌کند یک اصل است. یعنی یکی از حقوق پایه هر فردی این است که اجازه داشته باشد تا در جایی زندگی کند که بهترین احساس و البته ارزشمندی و فایده مندی شخصی را برای خودش داشته باشد. این حق را نمی‌توان از کسی دریغ کرد. انتخاب مهاجرت و تصمیم برای زندگی در جایی متفاوت از زادگاه هر فرد نیز به همان اندازه آزاد و مشروع است و حق هر فردی است که برای این کار نیز خودش و بر اساس الزامات شخصی خود تصمیم بگیرد.
ولی در این یادداشت قصد من این است که بگویم در مقایسه با بسیاری شهرهای دیگر در داخل کشور و حتی جهان، کرمانشاه سزاوار تقدیر است.
از نگاه بسیاری از شاخصهای زیست شهری نمی‌توان گفت کرمانشاه از شهرهای دیگر ظرفیت زیست کمتری دارد. از نظر جرم و پرونده های ارجاع به دادگاه از نصف استان‌های کشور و حتی بیشتر وضعیت بهتری داریم. از نظر رفتار اجتماعی مردمی خونگرم و مهمان نواز، از نظر قیمت‌ها و قابلیت خرید بازاریان کرمانشاهی همه قابلیت بالایی برای همراهی با مشتری را دارند و اعتماد بالاتری دارند. از نگاه سطح روشنفکری جامعه می‌توان گفت بسیاری از مردم با شغل‌های عادی دارای مطالعه و ظرفیت‌های روشنفکری عالی هستند. شخصا ده ها بار مردم عادی را دیده ام که سؤالاتی بسیار عمیق و علمی از من داشته اند. جلسات عمومی شاهنامه خوانی، شب شعر، جلسات ادبی و داستان خوانی، انجمن‌های هنری و ادبی و … در کنار جلسات عمومی بحثهای روشنفکری مانند بحثهای فلسفی، نقد کتاب و سخنرانی های عمومی را در تعدادی از کتابفروشی ها و کافه ها داریم که حتی در دانشگاه‌های استان نداریم و یا در شهرهای دیگر کمتر قابل مشاهده است.
در شهر تعداد قابل توجهی شاعر تراز اول کشور نویسنده، فیلسوف، جامعه شناس و… داریم که افتخار شهر و استان و کشور هستند.
شهر کرمانشاه به هر شهری که نخبه ای هدیه کرده است، آن نخبه از بهترین‌های حوزه تخصصی خودش در آن منطقه شده است.
از سوی دیگر پرسه زدن در خیابان‌های شهر را اگر دوست داشته باشید، گرمی و مهربانی که در دستفروشان شهر جاری است بی نظیر است. شخصا وقتی عصرها در خیابان‌هایی که دستفروشان در آنها بساط می‌کنند قدم میزنم، همواره بهترین احساسها را پیدا میکنم.
با این توصیف ها البته نباید بگویم مشکلات شهری وجود ندارد. خیابان‌های پر از دست انداز و کوچه های پر از چاله و نداشتن شهر بازی در شهر از مهمترین مشکلات شهر هستند. ولی خوب اگر هر شهر دیگری را هم با دقت مورد بررسی قرار دهیم، مشکلاتی خواهند داشت.
بگویم که کافه های شهر کرمانشاه را واقعا باید از بهترینها دانست که اجازه یک همنشینی گرم را با دوستان به ما میدهد و رستوران‌هایی با بهترین غذاها.
در کنار این ظرفیت خوب باید گفت مشکل زباله گردان و متکدیان را نباید از نظر دور داشت. ولی خوب از دوستانی که شهرهای دیگر کشور را با دقت گشته اند میپرسم، آیا شهرهای دیگر این مشکلات را ندارند؟
شهر کرمانشاه را باید به صورت نسبی در بین شهرهای دیگر مشاهده کرد و مقایسه نمود. با این توضیح میخواهم بگویم کرمانشاه از نگاه من در بین شهرهای کشور از خوب هاست و ظرفیت بالای شهری و شهر نشینی را در خود دارد.
اگر من و شما احساس ارزشمندی آن را با هم قبول کنیم و برای اعتلا و گسترش ارزش‌های شهری آن بکوشیم، حتما بهتر هم خواهد شد.
خوبی ها و ارزش‌هایی که حتما و قطعا به صورت مسقیم به شهروندان خوب و شرافتمند و به معنی کامل کلمه پهلوان کرمانشاهی بستگی دارد. و به همین علت لازم است تاکید کنیم که دولت و سازمان‌های شهری و مخصوصا شهرداری باید که به خدمت رسانی بیشتر به این شهروندان شرافتمند اهتمام ورزند.

این یادداشت را با این انگیزه نوشتم که بگویم اگر شهرهای کشور را دسته بندی کنیم، حتما و قطعا کرمانشاه در نیمه خوب آن قرار خواهد گرفت و ظرفیت زیست شهری کرمانشاه بالاست. امید که با رفتارهای مشارکت جویانه و مسئولانه بیشتر، این ظرفیت را بالاتر ببریم و بیشتر کنیم.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

2 × 2 =

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....