کارگر چینی ارزان‌تر است یا کارگر ایرانی؟
کارگر چینی ارزان‌تر است یا کارگر ایرانی؟

قرار است ساخت مشارکتی مسکن دولتی در ایران با مشارکت کشور چین آغاز شود. اما آیا استفاده از کارگران چینی در ایران توجیه اقتصادی دارد؟ حریری رئیس اتاق مشترک ایران و چین در واکنش به ورود نیروهای انسانی چینی برای ساخت مسکن در ایران، گفت: این طرح در وزارت راه و شهرسازی مطرح شده و بخش خصوصی […]

قرار است ساخت مشارکتی مسکن دولتی در ایران با مشارکت کشور چین آغاز شود. اما آیا استفاده از کارگران چینی در ایران توجیه اقتصادی دارد؟

حریری رئیس اتاق مشترک ایران و چین در واکنش به ورود نیروهای انسانی چینی برای ساخت مسکن در ایران، گفت: این طرح در وزارت راه و شهرسازی مطرح شده و بخش خصوصی فعلا درگیر آن نیست، اما درباره موضوع ساخت مسکن نه تنها با کشور چین بلکه با کشور ترکیه هم صحبت شده است.

حریری در خصوص نگرانی‌های نیروی کار ایرانی در این زمینه نیز بیان کرد: اینکه بخواهند نیرو کار چینی وارد کنند، اصلا منطق اقتصادی ندارد. هر شرکت خارجی که در ایران بخواهد سرمایه‌گذاری کند، سود می‌کند به دلیل اینکه ارزان قیمت‌تر از نیرو کار ایرانی وجود ندارد. متخصصان ما در ایران بیشتر از ۵۰۰ دلار و همینطور نیرو کار ساده هم بیشتر از ۲۰۰ دلار حقوق نمی‌گیرند. پس مطمئن باشید برای هیچ شرکتی صرف نمی‌کند عمده نیرو کار خود را از چین بگیرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین گفت: شرکت‌های چینی ممکن است، درصدی از افراد در سطوح بالای مهندسی و فناوری را با خود به ایران بیاورند، اما نیرو‌های اجرایی و ساده حتما ایرانی است.

دلیل ساخت مشارکتی مسکن با کشور چین

حریری درباره ساخت مشارکتی مسکن با کشور چین توضیح داد: اینکه ساخت مسکن باید از شکل سنتی به شکل مدرن و صنعتی تغییر پیدا کند، ایده درستی است، زیرا ما در فرآیند‌ها و فناوری ساختمان‌سازی از دنیا بسیار عقب هستیم. اگر بخواهیم یک میلیون مسکن در سال بسازیم، به طور متوسط بیش از دو سال طول خواهد کشید و حتی تجربه تاریخی ما بیش از ۵ سال بوده است، اما اگر همه امکانات را فراهم کنیم، می‌توانیم دو ساله تمام کنیم. برای این که فناوری ساخت مسکن را ارتقاء دهیم، باید از کشور‌های پیشرفته در قالب قرارداد و پروژه کمک بگیریم.

طرح مشارکت ایران با چین برای ساخت مسکن به طور جامع مطرح نشده و تنها به صورت یک ایده برای جذب سرمایه‌گذار بیان شده است.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان