کارمزد ثابت صندوق‌ها، کاهش یافت
کارمزد ثابت صندوق‌ها، کاهش یافت

مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس گفت: کارمزد ثابت صندوق را از ۲ درصد به ۱/۵درصد کاهش دادیم و در زمانی که صندوق، عملکرد بهتری نسبت به شاخص داشته باشد، کارمزد عملکرد به آن تعلق می‌گیرد. میثم فدایی، در خصوص عملکرد محور شدن کارمزد صندوق‌های سرمایه گذاری گفت: مدیران صندوق‌ها براساس اندازه حجم صندوق،کارمزد […]

مدیر نظارت بر نهاد‌های مالی سازمان بورس گفت: کارمزد ثابت صندوق را از ۲ درصد به ۱/۵درصد کاهش دادیم و در زمانی که صندوق، عملکرد بهتری نسبت به شاخص داشته باشد، کارمزد عملکرد به آن تعلق می‌گیرد.

میثم فدایی، در خصوص عملکرد محور شدن کارمزد صندوق‌های سرمایه گذاری گفت: مدیران صندوق‌ها براساس اندازه حجم صندوق،کارمزد دریافت می‌کردند، به این معنی که، عملکرد صندوق تاثیری بر کارمزد صندوق نداشت.

به گزارش اقتصاددان به نقل از تجارت‌نیوز ،   او بیان کرد: به عنوان مثال، در زمانی که بازدهی شاخص و صندوق ۹۰ درصد بود، کارمزد صندوق نیز ۹۰ درصد افزایش می‌یافت ولی در حال حاضر ما کارمزد ثابت صندوق را از ۲ درصد به ۱/۵درصد کاهش دادیم و در زمانی که صندوق عملکرد بهتری نسبت به شاخص داشته باشد، کارمزد عملکرد به آن تعلق می‌گیرد که سبب می‌شود، صندوق‌ها برای افزایش کارمزد بهتر از شاخص عمل کنند.

فدایی در رابطه با فرمول محاسبه کارمزد صندوق‌ها گفت: قبلا فرمول محاسبه به این صورت بود که، وقتی صندوقی ۱۰۰ میلیارد تومان بود، دو درصد از صندوق به عنوان کارمزد اخذ می‌شد و ممکن بود صندوقی ۱۰۰ درصد بازدهی می‌گرفت، ولی شاخص ۱۵۰ درصد بازده داشت که در این صورت کارمزد مدیر صندوق بسیار زیاد بود؛ ولی در فرمول محاسبه کارمزد جدید که ۱۰ درصد بازدهی مازاد نسبت به ۹۰ درصد بازده شاخص هست، براساس عملکرد صندوق‌ها کارمزد دریافت می‌شود.

او در پایان تاکید کرد: افرادی که در صندوق‌ها زیان می‌بینند نیز باید کارمزد بدهند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

ع