کارخانه‌های فولاد تعطیل می‌شوند؟
کارخانه‌های فولاد تعطیل می‌شوند؟

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای به وزیر صمت اعلام کرد: با توجه به محدودیت‌های تأمین برق احتمال تعطیل شدن سه ماهه فعالیت کارخانه‌های تولیدکننده فولاد وجود دارد. دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، بخشنامه‌های صادره از طرف شرکت‌های برق منطقه‌ای به تولیدکنندگان فولاد کشور را […]

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای به وزیر صمت اعلام کرد: با توجه به محدودیت‌های تأمین برق احتمال تعطیل شدن سه ماهه فعالیت کارخانه‌های تولیدکننده فولاد وجود دارد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، بخشنامه‌های صادره از طرف شرکت‌های برق منطقه‌ای به تولیدکنندگان فولاد کشور را خلاف انتظار دانسته و به احتمال تعطیل شدن سه ماهه فعالیت کارخانه‌های تولیدکننده فولاد به‌ ویژه در بخش خصوصی هشدار داد.

در نامه سید رسول خلیفه‌ سلطانی به سیدرضا فاطمی امین، با اشاره به عقب ماندگی ۶ میلیون تنی فولاد از برنامه خود در سال ۱۴۰۰ و تحمیل زیان حدود چهار میلیارد دلاری به این صنعت در نتیجه اعمال محدودیت‌های تامین انرژی، آمده است: باید با در نظر گرفتن تدابیر کارشناسی، محدودیت تامین برق در کشور میان همه صنایع توزیع شود تا کارخانه‌های فولادی کشور متحمل خسارات کمتری شوند.

در پیگیری‌های انجام شده نیز اعلام می‌شود، این محدودیت‌ها با توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت اعمال شده است که اگر چنین باشد، جای تعجب و تاسف فراوان دارد! جای سوال اساسی است که چرا دیماند (تقاضای برق) خریداری شده هر یک از کارخانه‌های تولیدی مبنا قرار نگرفته و میزان مصرف، آن هم در شرایط رکود بازار در اسفند ۱۴۰۰، مبنای اعمال محدودیت قرار گرفته است؟

عواقب کاهش تولید فولاد برای دیگر صنایع

کاهش تولید فولاد موجب افزایش قیمت محصولات پایین دستی مانند لوازم خانگی، لوله و پروفیل، ساختمان و حتی خودرو خواهد شد؛ از این رو با توجه به لزوم تنظیم بازار داخلی و در عین حال توسعه صادرات فولاد کشور در شرایط تحریمی و نیاز ارزی کشور، درخواست ما این است ترتیبی اتخاذ شود که به اصلاح فوری محدودیت‌های اعمالی تامین برق اقدام شود.

گفتنی است، شرکت‌های برق هشدار داده‌اند بر اساس مصوبه کاهش مصرف برق صنایع، در صورت رعایت نشدن سهیمه‌های ابلاغی توسط مشترکان، علاوه بر افزایش بهای برق تا دوبرابر تعرفه موجود، برای مصرف برق مازاد بر سهمیه تعیین شده، با اعلام قبلی، به قطعی برق واحد اقدام خواهد شد.

نامه دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد به وزیر صمت
نامه دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد به وزیر صمت

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : تسنیم