تاریخ انتشار : شنبه 27 آبان 1402 - 8:56
1 بازدید
کد خبر : 147214

چگونه با پولشویی در شرکت تجاری خود مبارزه کنیم؟

چگونه با پولشویی در شرکت تجاری خود مبارزه کنیم؟

به گزارش اقتصاددان، مهرداد حاجی زاده فلاح عضو شورای سردبیری با ارسال یادداشتی اختصاصی نوشت: به لطف کلیشه های قدیمی هالیوود، پولشویی می تواند معروف ترین نمونه جرم مالی باشد. اما این روزها، مجرمان مجبور نیستند پول های تقلبی خود را از طریق یک لباسشویی «پاکسازی» کنند تا آن را مشروع جلوه دهند. پرونده های

به گزارش اقتصاددان، مهرداد حاجی زاده فلاح عضو شورای سردبیری با ارسال یادداشتی اختصاصی نوشت:

به لطف کلیشه های قدیمی هالیوود، پولشویی می تواند معروف ترین نمونه جرم مالی باشد. اما این روزها، مجرمان مجبور نیستند پول های تقلبی خود را از طریق یک لباسشویی «پاکسازی» کنند تا آن را مشروع جلوه دهند. پرونده های پولشویی در دهه گذشته افزایش یافته است و بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار در سال برای شرکت ها هزینه دارد.
علیرغم این تعداد فزاینده، خزانه‌داران، مدیران مالی و مدیران حسابداری چندان نگران تقلب نیستند و تنها ۲۸ درصد از کارکنان مالی گزارش داده‌اند که «بسیار نگران» این مساله هستند. اما در مواجهه با هشدارهای جدید در مورد تقلب از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار، دقیقاً عملکردهای مالی هستند که می توانند به جلوگیری از پولشویی در سراسر شرکت هایشان کمک کنند.

پولشویی به پنهان کردن وجوه حاصل از فعالیت مجرمانه اشاره دارد . کلاهبرداران می توانند پول های کثیف را از طریق یک منبع قانونی “شست و شو” کنند تا به نظر برسد که پول به طور قانونی تولید شده است. پولشویی در دهه گذشته به طور قابل توجهی در دنیا افزایش یافته است و هزینه رعایت آن نیز افزایش یافته است. شرکت‌های بزرگ جهانی بیش از دو برابر تعداد گزارش‌های مشکوک در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال ۲۰۰۷ ثبت کردند .
با وجود این رشد، ۴۱ درصد از مؤسسات مالی هنوز در برآورده کردن الزامات انطباق با پولشویی، امکانات ناکافی دارند.
روش های مختلفی وجود دارد که کلاهبرداران می توانند عواید حاصل از جرم خود را شستشو دهند. پوشش جرم توسط پولشویان، همه مبانی مبارزه را دشوار می کند. سود حاصل از خرید و فروش غیرقانونی اسلحه، قاچاق، قاچاق مواد مخدر یا حتی تروریسم ممکن است منشأ خود را به گونه ای پنهان کرده باشد که پول نقد از طریق راه های قانونی تولید شده است.
با این حال، پولشویی در یک محیط کلاهبرداری شرکتی یک مورد بسیار خاص تر است و مجرمان می توانند از سو استفاده از این روش، مرتکب اختلاس، تجارت داخلی، رشوه خواری یا کلاهبرداری از طریق صدور فاکتور شوند.
فرض کنید شما مدیر عامل شرکتی هستید که کالایی (مانند پوشاک) می فروشد. بدون کنترل‌های مناسب، مجرمان می‌توانند شرکت شما را هدف قرار دهند و با صدور صورت‌حساب بیش از حد از شما به عنوان تامین‌کننده، پولشویی کنند.
حتی با وجود کنترل‌های داخلی در سطحی مناسب، پولشویی شرکتی ممکن است اتفاق بیفتد و این امر مدیران ارشد شرکت را در معرض خطر قرار می‌دهد. پولشویی نه تنها بر استرس مسوولین سازمان شما فشار تحمیل می کند، بلکه کل زنجیره تامین، مشتریان و فروشندگان شما را نیز افشا می کند. و همه ما می دانیم که چقدر اعتماد و شهرت در روابط تجاری مهم است. یعنی اگر شرکت شما درگیر پولشویی باشد، ممکن است چیزی را که سال ها ساخته بودید خراب کند و حسن شهرت شرکت را به صورت جدی به خطر اندازد‌.

در بیشتر موارد، پولشویی طی سه مرحله اتفاق میفتد:

جایگذاری
لایه گذاری
ادغام

در مرحله جایگذاری، پول از طریق یک شخص حقوقی با قرار دادن در سیستم مالی آن “پاکسازی” می شود.

شرکت هایی که سالانه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار گردش مالی ایجاد می کنند، به ویژه در معرض قرار گرفتن هستند ، زیرا مجرمان می توانند معاملات مشکوک خود را در دریایی از سفارشات مشتریان پنهان کنند. بدون مانیتور برای فعالیت های تراکنش های مشکوک، این می تواند به راحتی زیر رادار پرواز کند. اگر در مورد شرکت شما اینطور است، قطعاً باید حواس‌تان جمع باشد و سطح درستی از بررسی را داشته باشید.

لایه گذاری:
پولشویی سعی می کند در این مرحله، منبع سود جدید و غیر قانونی را پنهان کند تا آن را واقع بینانه جلوه دهد .این مساله به معنای ایجاد سوابق نادرست، حسابداری مبتکرانه و ایجاد یک دنباله حسابرسی است.

ادغام:
سود «پاک‌شده» از تجارت قانونی دوباره در منبع دیگری سرمایه‌گذاری می‌شود. این پول را به اقتصاد گسترده تر منتقل می کند.هنگامی که وجوه به یک منبع واقعاً قانونی و بدون پیوندهای مجرمانه رسید، کشف جرم پولشویی بسیار سخت تر می شود .

چه نوع پولشویی ممکن است در شرکت شما رخ دهد؟
چند مثال مختلف از پولشویی در سطح کلاهبرداری شرکتی وجود دارد. در اینجا برخی از رایج ترین آنها آورده شده است:

فرار مالیاتی
پولشویی الکترونیکی
تقلب در فاکتور
ارز دیجیتال
فرار مالیاتی
قاچاق ارز و کالا
افرادی مانند یک مدیر عامل ممکن است برای فرار مالیاتی پولشویی کنند .برخی از شرکت ها ممکن است بخشی از درآمد خود را از طریق یک حساب خارجی جداگانه یا شرکت پوسته ای به شکل پولشویی ارسال کنند. این بدان معناست که در سوابق تراکنش نشان داده نمی شود و آنها می توانند هنگام انجام اظهارنامه مالیاتی آن را از IRS پنهان کنند . با وجود این، تحریم‌ها می‌توانند شامل حبس، جریمه و سایر مجازات‌ها باشند.

پولشویی الکترونیکی:
اکثر شرکت ها برای پردازش تراکنش ها به صورت مجازی (مانند Apple Pay یا Google Pay) به مجوز نیاز دارند.
حتی با وجود این مجوز، سازمان‌ها اتهامات جعلی را پردازش می‌کنند، بدون اینکه بررسی لازم را انجام دهند. کسب‌وکارها ابزار لازم برای کشف اینکه آیا مشتریانشان با سازمان‌های مجرمانه ارتباط دارند یا خیر ندارند. این امر شرکت های بزرگ را در سطح بالاتری از ریسک پولشویی و تلاش برای کلاهبرداری قرار می دهد.

تقلب در فاکتور:
تقلب در فاکتور یکی از رایج ترین نمونه های پولشویی در سطح شرکت است . مجرمان می توانند با واقعی جلوه دادن فاکتور (جعلی) خود یکی از تامین کنندگان شناخته شده شما را جعل کنند.

کلاهبرداران می توانند با هزینه های متورم، توضیحات نادرست، یا حمل و نقل خیالی فرار کنند. یا اینکه می توانند یک فاکتور قانونی را از طریق ایمیلی از یک تامین کننده رهگیری کنند و در یک اقدام فیشینگ، جزئیات بانک را به نام خود تغییر دهند.

برای شرکت های مستقر در ایالات متحده می تواند بسیار دشوار باشد که حساب های بانکی تامین کنندگان خارج از کشور را بدون سرمایه گذاری هنگفت در برنامه ضد کلاهبرداری خود تأیید کنند. خوشبختانه، ویژگی اعتبارسنجی حساب Trustpair می‌تواند با استفاده از داده‌های بانکی، تقلب در صورت‌حساب را مسدود کند.

چگونه از ارزهای دیجیتال در پولشویی استفاده می شود ؟
شیوه های مدیریت ریسک در تراکنش های ارزهای دیجیتال بسیار اندک است. از آنجایی که بلاک چین یک سیستم جدید مبتنی بر ناشناس بودن، آزادی و حاکمیت است، به نظر می‌رسد کنترل‌ها بر خلاف هر چیزی است که کریپتو نشان می‌دهد.

اما این بدان معنی است که معاملات دارای ریسک در سر تیتر فعالیت مجرمانه است. شایان ذکر است که موارد پولشویی از طریق ارزهای مجازی در سال‌های گذشته،بیش از ۳۰۰ درصد افزایش یافته است.

هر کسی می‌تواند یک کیف پول جدید بدون مدرک هویت باز کند. این به این معنی است که مجرمان می توانند رمزنگاری خود را از طریق حساب های مختلف به صورت متوالی جابجا کنند. جابجایی وجوه از طریق مبادلات به سختی تنظیم شده به این معنی است که آنها می توانند به راحتی منشاء خود را پنهان کنند. سپس پول را از طریق یک منبع قانونی “تمیز” می کنند.

چگونه می توان از پولشویی و کلاهبرداری شرکتی جلوگیری کرد؟
بدون تمرکز بر رویه‌های ضد پولشویی، مدیران ارشد مالی شرکت‌های خود را در معرض نقض‌های امنیتی ، جریمه‌های عدم رعایت قوانین و ضررهای میلیونی قرار می‌دهند.

جلوگیری از پولشویی باید اولویت اصلی مدیران ارشد امور مالی باشد.

در ایالات متحده، مقررات قوی ضد پولشویی (AML) برای شرکت های خدمات مالی تحت نظارت FINRA وجود دارد. مطابقت AML می تواند به شکل زیر باشد:

-ساخت برنامه ای برای شناسایی و گزارش موفقیت آمیز فعالیت های مشکوک
-ایجاد یک سیستم شناسایی مشتری مبتنی بر ریسک
-داشتن یک افسر انطباق AML تعیین شده واجد شرایط

یکی از بهترین ویژگی‌های نرم‌افزار ضد تقلب، اعتبارسنجی حساب شخص ثالث است. به این معنی که در عین اینکه همچنان از مقررات جهانی پیروی می کنید، می توانید ریسک های شخص ثالث را از طریق عمیق ترین بررسی پیشینه مدیریت کنید.

استفاده از این ویژگی در شرکای بالقوه به این معنی است که می توانید در ارزیابی ریسک خود مطمئن باشید. به علاوه، هر گونه روابط مشکوک مربوط به افرادی را که قصد تجارت با آنها را دارید، آشکار خواهید کرد.

اهمیت پیشگیری از پولشویی:
نکته ای که در مورد پولشویی وجود دارد این است: وجوه فقط ۰٫۱٪ از مواقع برای شرکت های مستقر در ایالات متحده بازیابی می شود. این بدان معناست که پیشگیری فعال ، حتی در مورد کوچکترین سوء ظن، کلیدی است زیرا اگر قربانی پولشویی شوید، بعید است که پول خود را پس بگیرید.

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....