چرا شاخص بورس نزول کرد؟ | وضعیت شاخص در هفته‌های بعد چگونه است؟
چرا شاخص بورس نزول کرد؟ | وضعیت شاخص در هفته‌های بعد چگونه است؟

صعود شاخص بورس در ابتدای هفته جاری بسیار چشمگیر بود و شاهد ورود شاخص به کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد نیز بودیم. اما این رشد ادامه دار نبود و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه بازار سرمایه قرمزپوش شد و شاخص روندی کاهشی را تجربه کرد. به گزارش اقتصاددان: اتفاقی که یک کارشناس […]

صعود شاخص بورس در ابتدای هفته جاری بسیار چشمگیر بود و شاهد ورود شاخص به کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد نیز بودیم. اما این رشد ادامه دار نبود و در روزهای سه شنبه و چهارشنبه بازار سرمایه قرمزپوش شد و شاخص روندی کاهشی را تجربه کرد.

به گزارش اقتصاددان: اتفاقی که یک کارشناس بازار سرمایه دلایل مختلفی را از جمله نرخ ارز، نیاز شاخص به استراحت و برگزاری مجامع عادی سالیانه سهم‌ها می داند.

احمد جواهری کارشناس سرمایه با بیان اینکه دلیل کاهش شاخص بورس در روز های سه‌شنبه و چهارشنبه علل مختلفی داشت، توضیح داد: یکی از مهمترین دلایل کاهش شاخص این بود که نرخ ارز در بازار آزاد طی دو روز حدود ۵۰۰۰ تومان کاهش داشت که کاهش شدیدی در دو روز معاملاتی به حساب می آید.

به گفته وی بازار سرمایه همواره تابع قیمت ارز است و زمانی که روند ارز افزایشی باشد، شاخص هم صعودی است و برعکس. از سوی دیگر این کاهش اثر روانی روی بازار سرمایه گذاشت.

وی ادامه داد: اما موضوعی که برای بازار اهمیت دارد، نرخ ارز نیما است، زیرا این نرخی است که شرکت های بورسی با آن سر و کار دارند. نرخ ارز در نیما هم همچنان به این صورت است که گزارش های بعدی شرکت ها درمورد تولید و فروش، رشد خواهد داشت و از این بابت در شرایط فعلی جای نگرانی وجود ندارد.

استراحت شاخص درمحدوده دو میلیون واحد
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نزدیک شدن شاخص به محدوده دو میلیون واحد، گفت: نکته دوم مرز روانی دو میلیون واحد است. همانطور که بازار در محدوده یک میلیون واحد به استراحت چند روزه نیاز داشت و از یک میلیون واحد تا حدود ۹۰۰ هزار واحد، افت پیدا کرد، در مرز دو میلیون تومان هم نیاز به جابه جا شدن سهام، تغییر مالکیت سهم ها و افزایش تقاضا در بازار دارد. اصلاحی که این روزها در برخی گروه ها رخ می دهد لازمه تداوم رشد بازار است.

جواهری در ادامه به برگزاری مجامع عادی سالیانه بسیاری از سهم اشاره کرد و ادامه داد: مجامع عادی سالیانه بسیاری از شرکتها این روزها درحال برگزاری است. مهمترین تصمیمی که در این مجامع گرفته می شود، تقسیم سود و تصویب صورت های مالی است.

بعد از مجمع جدا از اینکه بخشی از پول افراد در قالب سود مجمع تا چند ماه بلوکه می شود، سهم بدون دامنه نوسان باز می شود. یعنی ممکن است سهم از مجمع برگردد و در روز بد بازار و با منفی قابل توجهی باز شود. بنابراین یک عده از افراد تصمیم گرفتند باسهم به مجمع نروند و قبل از اینکه سهم برای مجمع بسته شود سهم خود را فروختند که این موضوع فشار فروش در بازار ایجاد کرد.


بازار در هفته آینده معاملات بهتری خواهد داشت

وی با تاکید بر اینکه تعدادی از سهم های بازار حبابی شدند، اظهار کرد: این سهم ها عموما سهم های کوچک بازار هستند و لازم دارند اصلاح قیمتی داشته باشند. بسیاری از سهم ها بین ۲۰ تا ۴۰ درصد اصلاح شدند و برخی سهم ها هنوز اصلاح نشدند و اصلاح برخی سهم ها هنوز ادامه دارد که همه این موضوعات باعث شد بازار منفی باشد.

این کارشناس بازار سرمایه درمورد وضعیت این بازار در هفته آینده نیز گفت: بازار حداقل در روز شنبه معاملات بهتری خواهد داشت اما برخی گروه های کوچک روندهای اصلاحی خود را ادامه می دهند و تداوم رشد شاخص به معنی تداوم رشد همه تک سهم ها نیست. این روزها فرصت خوبی برای افراد است که سبد خود را بازچینش کنند. ع/ ایسنا