تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 مهر 1402 - 20:27
1 بازدید
کد خبر : 140434

چالش ها و فرصت های مصوبه کنکوری

چالش ها و فرصت های مصوبه کنکوری

  مهدی ثالثی عضو شورای سردبیری با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت : شورای نگهبان در جلسه چهارم مهرماه خود مصوبه مجلس در خصوص تغییر در تاثیر معدل در کنکور سراسری را رد و آن را مغایر با قانون اساسی دانست . به نظر می رسد اگر مجلس اصراری بر مصوبه خود نداشته باشد و

 

مهدی ثالثی عضو شورای سردبیری با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت :
شورای نگهبان در جلسه چهارم مهرماه خود مصوبه مجلس در خصوص تغییر در تاثیر معدل در کنکور سراسری را رد و آن را مغایر با قانون اساسی دانست .
به نظر می رسد اگر مجلس اصراری بر مصوبه خود نداشته باشد و آن را به مجمع تشخیص نظام ارسال نکند ، دانش آموزان سال آخر از بلا تکلیفی رها می شوند . هرچند با توجه به وقت باقیمانده تا کنکور بعید است مجمع تشحیص مصلحت نظام ، نظر شورای نگهبان را رد کند. تاثیر معدل یکی از مصوبات کاربردی و مبتنی بر شایستگی های دانش آموزان مستعد برای ورود به دانشگاه است .تاثیر معدل سال آخر تحصیلی ، امسال ۵۰ درصد خواهد شد و تاثیر کنکور هم ۵۰ درصد . به نظر می رسد مصوبه شورای عالی فرهنگی مخالف خواست موسسات علمی باشدچرا که چند سالی است این نوع کنکور گرفتن به شدت برای آنهاباعث جذب منابع مالی ودرآمد فراوان از فروش جزوات و کتب و درس نامه ها گرفته تا برگزاری کلاس های خصوصی و نیمه خصوصی، شده است . طبیعتااین مصوبه با منافع آنها در تضاد است و سعی می کنند نظر خود را بر تصمیم گیرندگان تحمیل کنند زیرا می دانند در سال های آتی تاثیر کنکور خیلی کمتر از معدل خواهد شد و دانش آموزان لزوم چندانی برای مراجعه به این موسسات آموزشی که عمدتا بر پایه تست محور است نمی بینند . از طرفی این مصوبه کمکی است به خانواده ها یی که توان پرداخت این هزینه های هنگفت را ندارند و به نوعی جلوگیری از اجحاف در حق دانش آموزان خصوصا مناطق محروم برای رقابت تحصیلی می باشد. هرچند تاثیر معدل هم در شرایط فعلی به جهت عدم برخورداری یکسان دانش آموزان در مناطق مختلف از امکانات آموزشی از قبیل دسترسی نداشتن به کلاس های هوشمند و محیط آموزشی مناسب و یا تعداد محصلین در هر کلاس از یک طرف و نبود دبیران مجرب ، بی ایراد نیست ولی گامی موثر در جهت تشویق دانش آموزان به مطالعه و یادگیری بیشتر و پرهیز از استرس کنکور و برخورداری از عدالت آموزشی می باشد. لذا به نظر می رسد احتمالا نمایندگان مجلس تحت مشاوره این موسسات و یا فشار والدین و خود دانش آموزانی که تاثیر معدل را بر سرنوشت خود مشکل ساز می دانند تصمیم به تعویق تاثیر معدل بر کنکور گرفته باشند . جدا از دلایل مخالفت نمایندگان مجلس که حتی اگر رعایت حال دانش آموزان را کرده باشند ، بایستی تاثیر این تصمیم در دراز مدت در سیستم آموزشی مد نظر قرار داد. حقیقت این است این نوع پذیرش دانشجو یک روش سنتی و ناکارآمد و معیوب است که شایستگی افراد را بخوبی منعکس نکرده و مانع از ورود افراد مستعد و با انگیزه می شودو بایستی هرچه سریعتر به آن پایان داد و تعلل در آن به مصلحت نیست .

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....