تاریخ انتشار : یکشنبه 3 تیر 1403 - 11:46
کد خبر : 169936

چاره اندیشی برای آرامش ارزی

چاره اندیشی برای آرامش ارزی

مراسم گرامیداشت روز ملی اصناف با حضور فعالان صنعتی و صنفی و برخی مقامات برگزار شد. رییس اتاق اصناف ایران در مراسم گرامیداشت روز ملی اصناف درحالی که قصد داشت در حضور محمدباقر قالیباف به ابراز گلایه‌ خود پیرامون الزامات و فشارها بپردازد اما با پادرمیانی و به خواسته‌ غلامعلی حداد عادل، از بیان آن

مراسم گرامیداشت روز ملی اصناف با حضور فعالان صنعتی و صنفی و برخی مقامات برگزار شد. رییس اتاق اصناف ایران در مراسم گرامیداشت روز ملی اصناف درحالی که قصد داشت در حضور محمدباقر قالیباف به ابراز گلایه‌ خود پیرامون الزامات و فشارها بپردازد اما با پادرمیانی و به خواسته‌ غلامعلی حداد عادل، از بیان آن در این مراسم منصرف و گلایه‌ها را به زمانی دیگر موکول کرده و به بیان مشکلات و درخواست فعالان انصاف کشور پرداخت. اما مهم‌ترین مطالبه ودغدغه اصناف که در این مراسم مطرح شد، چاره‌اندیشی جدید پیرامون تثبیت نرخ ارز است. اصنافی‌ها معتقدند که گرانی، متغیرهای متعددی دارد که اول آن، نرخ ارز است؛ بی‌تردید بخش عمده‌ گرانی کالاها، ناشی از نرخ ارز است. از این رو، درخواستشان این بود که تیم اقتصادی کارآمدی تعریف شود تا ثبات در نرخ ارز را بررسی کند.

مهم‌ترین دغدغه اصناف چیست؟

شنبه دوم تیرماه، رییس اتاق اصناف ایران که در مراسم آیین گرامیداشت روز ملی اصناف سخن می‌گفت، تاکید کرد: اولین کاری که بنده متعهد بودم انجام دهم، اصلاح قانون نظام صنفی بود که بیش از ١٠ سال پشت درهای کمیسیون‌های متعدد مجلس شورای اسلامی قرار گرفته بود و خبری از اصلاح نبود. قانون نظام صنفی با همکاری همکاران، در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد؛ این محدودیت در حالی برای ما وجود داشت که در هیچ سندیکا و نهادی نمی‌بینم که محدودیت وجود یک رییس در دو دوره وجود داشته باشد؛ محدودیتی وجود ندارد چنانچه وزیری دوبار رای اعتماد از مجلس بگیرد، محدودیت داشته باشد یا برای خود نمایندگان مجلس یا شورای شهر این محدودیت وجود ندارد؛ اما یک رییس اتحادیه صنفی، نمی‌توانست دو دوره، ریاست داشته باشد.

  به گزارش اقتصاددان به نقل از تعادل ،  مجتبی صفایی ادامه داد: بنده این موضوع را در جلسات متعدد با مسوولان مختلف و از جمله رییس مجلس مطرح کردم؛ زمانی که ابعاد این قانون تبعیض‌آمیز را مطرح کردم، بلافاصله رسیدگی‌ها توسط مجلس صورت گرفت و در دستور قرار گرفت که بایستی این قانون اصلاح شود. قانونی که ١٠ سال در نوبت اصلاح بود، در کمتر از شش ماه در مجلس به تصویب رسید. هر چند که در شورای نگهبان به سبب برخی ایرادات در رفت و آمد است اما انحصار شکسته و محدودیت برداشته شد.

این مقام صنفی، با بیان اینکه اصناف با نقش قریب به یک‌پنجم تولید ناخالص ملی نقش‌آفرینی می‌کند، گفت: با این وجود آیا نباید در یک‌پنجم تصمیمات اقتصادی کشور اصناف نقش و حضور داشته باشد؟ آیا نباید در یک‌پنجم شاکله‌ حاکمیت کشور، نقش داشته و یک‌پنجم تصمیمات اقتصادی کشور در جهت رفع مشکلات این بخش عظیم باشد؟ متاسفانه طی سال‌های اخیر این جایگاه به اصناف داده نشده و این حضور اتفاق نیفتاده است، متاسفانه نهادها و سازمان‌هایی که بایستی گره‌گشای کار اصناف باشند، سبب کوچک‌تر شدن سفره کسبه شده‌اند.

وی، بر نقش بی‌بدیل اصناف سراسر کشور تاکید کرد و گفت: ما صنوف مزیت‌دار خود را شناسایی کرده‌ایم؛ در حال حاضر حدود ۶۰۰ هزار واحد تولیدی داریم. مشکلی وجود داشت که هیچ بستری برای توسعه‌ صادرات واحدها فراهم نبود، در اتاق کمیته‌ای تشکیل دادیم و از سفیر عربستان دعوت کردیم و بیش از ۳۰۰۰ میلیارد برای سرمایه‌گذاری اولیه اعلام آمادگی کردیم که نتیجه بسیار خوبی هم در بر داشت. توسعه‌ روابط خارجی را آغاز کرده و تاکنون، اتفاقات خوبی رقم خورده است. در حقیقت اتاق اصناف ایران نگاه خود را از اینکه بعضا اصناف را کاسب خُرد می‌پنداشت، تغییر داده است. رییس اتاق اصناف ایران در رابطه با درخواست‌های این حوزه تصریح کرد: در وهله‌ اول چاره‌اندیشی جدیدی حتماً بایستی پیرامون تثبیت نرخ ارز داشته باشیم، متاسفانه بلافاصله اینکه گرانی در بازار حادث می‌شود، همه به‌دنبال این هستند که به بازار هجوم آورند. گرانی، متغیرهای متعددی دارد که اول آن، نرخ ارز است؛ بی‌تردید بخش عمده‌ گرانی کالاها، ناشی از نرخ ارز است.

وی افزود: نیاز است که تیم اقتصادی کارآمدی تعریف شود تا ثبات در نرخ ارز را بررسی کند. تثبیت نرخ ارز، مهم‌ترین درخواستی که فعالان این حوزه دارند. از سوی دیگر، موضوع تراکنش‌های بانکی مطرح است؛ در همان برهه‌ای که اتاق اصناف، چهار بار رییس عوض کرد و در سیاست‌گذاری دچار تزلزل شده بود؛ دریافتی‌های بانک مرکزی از هر تراکنش بود که در ازای هر تراکنش، مبلغی را اخذ می‌کرد. در این رابطه درخواست خود را به صورت مکتوب عنوان کرده‌ایم که از مبلغی که ما کاسب‌ها برای دولت، درآمد زایی می‌کنیم، درصدی از آن را به خود اتاق‌های اصناف برای نظارت‌ها تخصیص دهند.

صفایی در پایان این مراسم از علیرضا شاهمیرزایی (معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت) قول گرفت که تا استقرار دولت جدید، از هرگونه جابه‌جایی نیروهای انسانی و برگزاری انتخابات اتاق‌های اصناف شهرستان‌ها ممانعت و خودداری شود.

وضعیت معیشت مردم در شأن آنها نیست

صمد حسن‌زاده رییس اتاق بازرگانی ایران نیز در ادامه‌ این مراسم به بیان پرسش‌هایی به نمایندگی بخش خصوصی از کاندیداهای چهاردهمین دوره‌ ریاست‌جمهوری پرداخت و گفت: نظر کلیه کارشناسان اقتصادی موضوع تحریم و تاثیر آن به اقتصاد بوده و با وجود ظرفیت‌های کشور در صنایع گوناگون این شرایط، مناسب زندگی مردم نیست. بر همین اساس یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بخش خصوصی این است دولت چهاردهم چگونه می‌خواهد برای لغو یا کاهش تحریم‌ها عمل کند؟ ثروت‌های ملی بسیاری در حوزه‌های صنعت، معدن، کشاورزی، گردشگری و… وجود دارد اما وضعیت معیشت مردم در شأن آنها نیست؛ دولت چه برنامه‌ای برای ارتقای این جایگاه دارد؟

وی افزود: عدم ثبات اقتصادی، عدم اجرای درست قوانین و عدم مسوولیت‌پذیری برخی مسوولان در عمل به وعده‌ها منجر به کاهش تعامل و اعتماد مردم شده است؛ بنابراین باید فکر شود که دولت آینده چه تدابیری برای رفع این مشکل در نظر خواهد داشت؟ همچنین زیرساخت‌های کشور برای سرمایه‌گذاری مناسب نیست و این زیرساخت‌ها با استانداردهای جهانی مطابقت ندارد.

رییس‌جمهور بعدی دغدغه مردم را دنبال کند

غلامعلی حداد عادل، رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی هم در آیین گرامیداشت روز ملی اصناف اظهار کرد: سر پیوند اصناف با انقلاب اسلامی دیانت آنهاست؛ اصناف در جنگ اقتصادی نقش خوبی ایفا کرده‌اند و سامان داشتن اصناف منجر به ساماندهی جامعه می‌شود. وی با بیان اینکه رمز پیوند و همبستگی اصناف با انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی دیانت و مسلمانی است، تصریح کرد: سامان داشتن بهتر اصناف به معنی سامان داشتن بهتر جامعه است. زندگی مردم با سامان داشتن اصناف بهتر می‌شود و هرچه مشکلات اصناف کمتر باشد مردم رضایت بیشتری در جامعه خواهند داشت و در اقتصاد خرد و کلان تأثیر دارند.

وی افزود: اصلاحیه قانون نظام صنفی در مجلس یازدهم تصویب شد و امیدواریم منظور اصناف را برآورده کند.

حداد عادل تصریح کرد: جمعه هشتم تیرماه فرصت و آزمون دیگری در عرصه ملی پیش رو داریم که آن نیز انتخابات است امیدواریم حضور شکوهمندانه مردم و اصناف را در این ارتباط داشته باشیم. وی گفت: امیدواریم که در نتیجه انتخابات کسی منتخب شود که دغدغه مردم را مانند شهید رییسی داشته باشد تا کشور در فضایی بدون تنش به کار خود ادامه دهد و به مردم در مناطق محروم بیشتر خدمت کند.

باید دست و پای دولت را از اقتصاد جمع کنیم

در بخش دیگری از آیین گرامیداشت روز ملی اصناف، رییس مجلس و نامزد چهاردهمین انتخابات ریاست‌جمهوری امروز گفت: اهمیت اقتصاد بر هیچ کس پوشیده نیست و همه می‌دانیم ارز نباید چندنرخی باشد و نمی‌توان چند نرخ را برای ارز به رسمیت شناخت، وقتی مالیات را از تورم می‌گیریم سفره مردم را کوچک می‌کنیم و وقتی از رشد اقتصادی حرف می‌زنیم باید تولید ناخالص داخلی را افزایش دهیم و از آن مالیات بگیریم. قالیباف اظهار کرد: امروز اتاق‌های اصناف تعاون و بازرگانی هستند که باید بگویند ما چه کنیم، من می‌توانم دست و پای دولت را از اقتصاد جمع کنم و این کار را می‌کنم و در نهایت همه باید به مردم در جایگاه ذی‌نفعان اصلی پاسخگو باشیم. وی بیان کرد: غصه من این است که ما همه‌چیز داریم اما از بیرون و گاه حتی از دشمنان تقاضا می‌کنیم، من گفته‌ام که تحریم کاغذپاره نیست و راهی است که دشمن انتخاب کرده تا ما را از پا درآورد اما در بحث مذاکره من به این موضوع اشاره کردم که با مذاکره مخالف نیستم اما مذاکره یک روش مبارزه است و طرف مذاکره‌کننده صادق نیست و دشمن است. قالیباف تصریح کرد: غصه اصلی ما تحریم نیست، این است که امروز ۱۷.۵ درصد انرژی استحصالی را هدر می‌دهیم.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

4 − سه =