پیش بینی بورس فردا ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
پیش بینی بورس فردا ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

در پایان جلسه معاملاتی امروز بازار سرمایه شاخص کل بورس اوراق بهادار افت ۰.۵ درصدی را تجربه کرد و در ارتفاع ۱.۵۰۴ میلیون واحدی ایستاد. دیگر دماسنج مطرح بازار سرمایه که نماینده سهام کوچکتر بازار است خلاف جهت شاخص کل بورس حرکت کرد و رشد ۰.۲۴ درصدی را تجربه کرد. واگرایی این دو شاخص مطرح بازار سرمایه […]

در پایان جلسه معاملاتی امروز بازار سرمایه شاخص کل بورس اوراق بهادار افت ۰.۵ درصدی را تجربه کرد و در ارتفاع ۱.۵۰۴ میلیون واحدی ایستاد. دیگر دماسنج مطرح بازار سرمایه که نماینده سهام کوچکتر بازار است خلاف جهت شاخص کل بورس حرکت کرد و رشد ۰.۲۴ درصدی را تجربه کرد. واگرایی این دو شاخص مطرح بازار سرمایه در نوع خود جالب است و می‌توان برداشت‌های متفاوتی را نسبت به آن داشت. حال ببینیم در پیش بینی بورس فردا انتظار چه اتفاقاتی را برای بورس فردا باید داشته باشیم.
شیب نمودار شاخص کل و هم‌وزن بورس در پایان ساعت معاملاتی امروز منفی بود. با وجود اینکه شاخص کل در ابتدای روز با افزایش تقاضا همراه بود و به مدار مثبت رفت اما رفته رفته از شدت قدرت تقاضا کاسته شد و به عرضه‌ها افزوده شد. براساس داده‌های تاریخی شیب پایانی شاخص کل بورس در نیمه آخر روز معاملاتی می‌تواند روند آغازین روز بعدی معاملاتی را پیش بینی کند. فلذا با توجه به شیب شاخص کل، می‌توان این پیش بینی را داشت که شاخص کل فردا در مدار منفی کار خود را آغاز خواهد کرد. اما برای اینکه در رابطه با روند بازار در نیمه دوم اظهار نظر کرد می‌بایست نگاهی بر سایر پارامترهای تاثیرگذار بر کلیت بازار داشت.

شرایط تکنیکالی شاخص کل بورس

از نظر تکنیکالی همانطور که در پیش بینی روز گذشته به آن اشاره شد، شاهد شکل‌گیری واگرایی منفی در نمودار شاخص کل بورس در تایم فریم روزانه هستیم و کندل منفی تشکیل شده امروز مهر تاییدی بر این تحلیل بود. فلذا سرمایه‌گذاران در سطوح فعلی می‌توانند به فکر ذخیره (سیو) سود باشند. و احتمالا شاخص کل بورس فردا نتواند خود را بازیابی کند و به مدار مثبت باز گردد. منظور از واگرایی آن است که همانطور که مشاهده می‌شود شاهد تشکیل دو قله صعودی در شاخص قیمت کل هستیم ولی در اندیکاتور RSI این دو قله نزولی هستند و واگرایی تشکیل شده میان این دو دماسنج بازار سرمایه سیگنالی نزولی شمرده می‌شود. باتوجه به اینکه در تایم فریم بالاتر واگرایی مشاهده نمی‌شود می‌توان این انتظار را داشت که اصلاح آتی کوتاه مدت باشد. چرا که سیگنالی جهت نزول در تایم فریم‌های بالاتر هنوز تشکیل نشده است.

اولین حمایت پیش روی شاخص کل

به گزارش اقتصاددان به نقل از بورسان ،  اولین سطح حمایتی معتبر پیش روی شاخص کل بورس حوالی ۱.۴۷۰ میلیون واحدی است و پس از آن سنگر ۱.۴۵۰ میلیون واحدی را در پیش داریم. البته باید واکنش شاخص کل بورس را نسبت به سطح اولیه حمایتی مطروحه مشاهده کرد تا بتوان تحلیل دقیق‌تری ارائه داد. اما سطح ۱.۴۵۰ میلیون واحدی باتوجه به قرارگیری میانگین متحرک توانی ۲۵ روزه از اعتبار و اهمیت بالایی برخوردار است.

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس – ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱
تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس - ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱

حال بهتر سهام کوچک

ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم با احتساب معاملات صورت گرفته در صندوق‌های سهامی به عدد ۵۳۰۳ میلیارد تومان رسید و از این میان شاهد خروج پول ۳۰۰ میلیارد تومانی پول توسط کدهای حقیقی از گردونه معاملات سهام بودیم که سیگنالی منفی برای ادامه‌دار بودن روند صعودی اخیر محسوب می‌شود. روند خروج پول از صندوق‌های درآمد ثابت هم امروز به تعادل رسید و تقریبا می‌توان گفت که برآیند ورود و خروج پول کدهای حقیقی از این صندوق‌ها صفر بود. احتمال آن می‌رود که فردا این عدد مثبت شود. همانطور که قبلا گفته شده است می‌دانیم که هرگاه به صورت مداوم شاهد ورود پول به این صندوق‌ها بوده‌ایم بازار سرمایه روند مثبت پایداری به خود نگرفته است. اما نکته جالب در آمار معاملات امروز این است که از میزان ۳۰۰ میلیارد تومان پول خروجی از گردونه معاملات سهام، بیش از ۲۰۰ میلیارد به ۵۰ سهم بزرگ بازار اختصاص داشت و به نظر می‌رسد وضعیت سهام کوچکتر بازار بهتر از بزرگترهاست.

روایت متفاوت صف‌های بازار

روند ارزشی و تعدادی صف‌های خرید و فروش نشانگر آن است که تعداد و ارزش صف‌های خرید به مرور هرچه از شروع بازار دورتر می‌شدیم رو به افزایش می‌رفته است.که در نوع خود جالب است چراکه بررسی‌های پیشین خلاف اتفاق رخ داده در صف‌ها را نشان می‌دهد. در سمت مقابل مشاهده می‌کنیم که صف‌های فروش تغییر محسوسی چه از نظر ارزشی و چه از نظر تعدادی تجربه نکردند و ثبات نسبی داشتند. بنابراین از این جهت سیگنال منفی بازار را تهدید نمی‌کند.

روند تغییرات تعداد و ارزش صف‌های بازار
روند تغییرات تعداد و ارزش صف‌های بازار

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع