پیش بینی اتمام اصلاح شاخص بورس+ بازگشت به مدار صعودی
پیش بینی اتمام اصلاح شاخص بورس+ بازگشت به مدار صعودی

۱۳۹۹/۳/۱۷   پیش بینی اتمام اصلاح شاخص + بازگشت به مدار صعود با تارگت ۱.۶ میلیون واحدی شرکت مشاور سرمایه گذاری ضمن بررسی روند امروز معاملات بازار سهام پیش بینی کرد بازار به مدار صعود بازگشته و تارگت ۱.۶ میلیون واحدی را در سر دارد بنابراین فعلاً از اصلاح خبری نیست.   به گزارش اقتصاددان […]

۱۳۹۹/۳/۱۷

 

پیش بینی اتمام اصلاح شاخص + بازگشت به مدار صعود با تارگت ۱.۶ میلیون واحدی

پیش بینی اتمام اصلاح شاخص + بازگشت به مدار صعود با تارگت ۱.۶ میلیون واحدی

شرکت مشاور سرمایه گذاری ضمن بررسی روند امروز معاملات بازار سهام پیش بینی کرد بازار به مدار صعود بازگشته و تارگت ۱.۶ میلیون واحدی را در سر دارد بنابراین فعلاً از اصلاح خبری نیست.

 

به گزارش اقتصاددان به نقل از  بورس پرس، شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) با بررسی روند معاملات اولین روز این هفته بازار سهام اعلام کرد: معاملات امروز بازار با رشد عمده نمادهای بورسی و فرابورسی همراه شد به طوری که شاخص کل از سقف قبلی با قدرت عبور کرد و به یک میلیون و ۶۸ هزار و ۸۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات بورس و فرابورس ۷٫۷ و ۳٫۶ هزار میلیارد تومان بود.

سه نماد “فارس، فولاد، فملی” بیشترین اثر مثبت را بر شاخص داشتند. در گروه قندی افزایش نرخ شکر منجر به تشکیل صف خرید در نمادهای این گروه شد. در گروه دارویی نیز که یکی پس از دیگری افزایش نرخ محصولات به گوش می رسد تقاضای خوبی را شاهد بودیم. در گروه فلزات هم با افزایش نرخ کامودیتی ها شاهد تقاضای سنگینی بودیم. در نمادهای پالایشی نیز همانطور که انتظار می رفت صف خرید سنگین را نظاره گر بودیم.

روند اصلاحی بازار از انتهای هفته گذشته به پایان رسید و با گذشت شاخص از سقف قبلی، روند صعودی بازار تشدید شد. بازار برای رشد، محرک های خوبی همچون افزایش نرخ ارز، بهبود وضعیت بازارهای جهانی و تورم انتظاری را پیش رو دارد. به نظر بازار به مدار صعودی بازگشته و تارگت یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی را در سر دارد بنابراین به نظر این روند تا پایان هفته ادامه خواهد داشت و فعلا از اصلاح خبری نیست.

بررسی چند رویداد

مهلت انتخاب مدیریت مستقیم سهام عدالت بار دیگر تمدید شد و تا ۲۹ خرداد همچنان مشمولان این سهام وقت دارند بین شیوه سهامداری مستقیم یا غیرمستقیم یکی روش را انتخاب ‌کنند. با این حساب پایان خرداد مشخص خواهد شد چه تعداد از افراد خواهان این هستند که سهام عدالت را پس از ده سال در دست بگیرند و شاید برای فروش آنها اقدام کنند.

از سوی دیگر با طولانی شدن فرایند فروش و آزادسازی سهام عدالت تاثیر هیجانی آن نیز فروکش کرده است. بازار به خوبی توانست هیجان منفی ناشی از فروش سهم عدالت را در خود هضم کند.

دونالد ترامپ در واکنش به آزادی مایکل وایت زندانی آمریکایی در ایران که در برابر آزادی مجید طاهری رخ داد در توئیتر اعلام کرد: از زمان حضور در کاخ سفید بیش از ۴۰ گروگان و زندانی آمریکایی را به خانه آورده‌ایم. ممنونم ایران.

سخنگوی وزارت خارجه ایران خبر ملاقات بیل ریچاردسون فرماندار سابق آمریکا با وزیر خارجه ایران را تایید کرد.

عضو شورای عالی بورس گفت: حل مشکل مالیاتی شرکت‌های متقاضی پذیرش در بورس‌ها در شورای عالی بورس مطرح و با تصویب شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا، مزیت مالیاتی خوبی برای شرکت‌هایی که در سال ۹۹ در بورس‌ها پذیرش شوند، ایجاد خواهد شد.

محمدرضا پورابراهیمی رییس سابق کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با طرح مجلس همه واجدان شرایط و جاماندگان از سهام عدالت، مشمول این سهام می شوند.

محمدجواد ایروانی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مردم را تشویق به فروش نکنید سهام عدالت قوی‌ترین سهام را در سبد دارد.

انجمن صنعت لاستیک با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی تولید داخلی و فاصله قیمت کارخانه با بازار درخواست افزایش قیمت را به سازمان حمایت ارائه کرد و منتظر پاسخ است.

شرکت های سرمایه گذاری استانی عدالت در بورس پذیرش شده اند اما باید سهم افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند مشخص شود و بعد به همان تناسب افزایش سرمایه تصویب و ثبت شود.

نرخ بیکاری در آمریکا که انتظار می رفت ارقامی نظیر ۲۵ درصد را هم ببیند از ۱۴٫۷ به ۱۳٫۳ درصد کاهش یافت و تحرک مثبت به بازارهای جهانی داد. بازگشت به کار سریعتر از انتظارها بود و برخی تصور می کردند تا کشف واکنش کرونا، مشاغل تعطیل باشند.

وضعیت بازارهای جهانی

قیمت نفت برنت به مرز ۴۲ دلار رسید. امیدواری بازار نسبت به تمدید سیاست کاهش عرضه از سوی تولیدکنندگان اوپک‌ پلاس، دلیلی اصلی افزایش قیمت نفت است. مس نیز رشد خوبی را به ثبت رساند و به ۵۶۶۰ دلار رسید. انس طلا اما سیر نزولی داشت و ۱۶۸۸ دلار داد وستد شد.