تاریخ انتشار : سه شنبه 11 مهر 1402 - 20:07
3 بازدید
کد خبر : 140989

پشت پرده لغو دیدار سپاهان و الاتحاد عربستان

پشت پرده لغو دیدار سپاهان و الاتحاد عربستان

دیدار تیم‌های فوتبال سپاهان ایران و الاتحاد عربستان به دلیل حاضر نشدن تیم حریف در زمین مسابقه برگزار نشد. در هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا از مرحله رفت گروهی تیم فوتبال سپاهان در اصفهان و ورزشگاه نقش جهان میزبان تیم فوتبال الاتحاد بود. این دیدار بنا بر دلایل نامعلوم و حضور نیافتن تیم فوتبال الاتحاد

دیدار تیم‌های فوتبال سپاهان ایران و الاتحاد عربستان به دلیل حاضر نشدن تیم حریف در زمین مسابقه برگزار نشد.

در هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا از مرحله رفت گروهی تیم فوتبال سپاهان در اصفهان و ورزشگاه نقش جهان میزبان تیم فوتبال الاتحاد بود.

این دیدار بنا بر دلایل نامعلوم و حضور نیافتن تیم فوتبال الاتحاد در زمین مسابقه از سوی ناظر بازی پس از تاخیر در حضور تیم الاتحاد در حالی که سپاهانی‌ها در زمین مسابقه بودند لغو شد و پرونده ۳ امتیاز این دیدار به گزارش ناظر بازی و بررسی کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا سپرده شد.

چند روایت در مورد لغو این دیدار وجود دارد که در این گزارش به آن می‌پردازیم.

تیم فوتبال الاتحاد شب قبل از مسابقه در این زمین استاندارد تمرین خود را انجام داده است و ایرادی به ورزشگاه وارد نبود و ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا بررسی‌های لازم را در این زمینه انجام داده بود و دلیل حضور عربستانی‌ها برخلاف برخی ورایات و ادعا‌ها ورزشگاه نبود از سوی دیگرگفته می‌شود ناظر این مسابقه به نصب سردیس و نشانه‌ها و نماد‌ها در زمین فوتبال ایراداتی را وارد کرده است که طبق بررسی ما این موارد در قوانین فیفا مصداق نماد‌های سیاسی محسوب نمی‌شود و منعی برای استفاده از آن وجود ندارد.

در روایت دیگر وقتی به بیانیه کوتاه کنفدراسیون فوتبال آسیا توجه می‌کنیم موضوع امنیت بازیکنان است.

به گزارش اقتصاددان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان  ،  گفته می‌شود دلیل حضور نیافتن بازیکنان الاتحاد در زمین فوتبال نداشتن امنیت بوده است و این موضوع نیز با توجه به حضور ناظران در کنار زمین و تمهیدات برگزاری یک رقابت استاندارد با ویژگی‌های فیفا غیر واقعی به نظر می‌رسد.

اما روایت نهایی در مورد این بازی شاید به شکلی قابل اثبات نباشد، اما تیم الاتحاد در این دیدار ستاره‌های اصلی خود را در اختیار نداشت و ۳ ستاره این تیم به دلیل مصدومیت در این بازی غایب بودند و این در حالی بود که سعودی‌ها باید در ورزشگاهی که از ۵۰ هزار تماشاگر پر بود بازی می‌کردند و به نوعی این بهانه جویی‌ها شاید به نوعی تعویق بازی، تغییر میزبانی به زمین بی طرف و فرار از یک شکست احتمالی بود.

این‌ها روایت‌ها مستقل با منبع برخی نزدیکان فوتبال ایران بود.

اما قوانین فیفا در مورد اینگونه اتفاقات چه می‌گوید؟

در روال طبیعی اگر تیمی در ساعت مقرر در زمین مسابقه حاضر نشود و فرصت داور برای ورود با تاخیر هم تمام بشود این بازی در نهایت ۳ بر صفر به سود تیم حاضر در زمین فوتبال می‌شود، اما پس از بررسی‌ها در کمیته انضباطی از گزارش ناظر بازی و عوامل مستقر در ورزشگاه دلایل تیم مقابل بررسی می‌شود و در نهایت رای نهایی را کمیته انضباطی‌ ای اف سی می‌دهد.

باشگاه سپاهان در بیانیه‌ای مدعی شد تمامی شرایط برای بازی مهیا بوده است و سعودی‌ها بهانه‌های غیر فوتبالی را مطرح کردند و از این بابت آن‌ها قرار است شکایتی را علیه باشگاه الاتحاد با توجه به مستندات موجود به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کنند.

مدیر عامل باشگاه سپاهان ماجرای بازی نکردن الاتحاد و شرح ماوقع اتفاقات شب بازی را اینگونه شرح داد:

برای برگزاری یک مسابقه استاندارد، همه شرایط از هفته‌های قبل سازمان گرفته بود و همه عوامل درگیر برای برگزاری کار را آماده کرده بودند، استقبال بسیار خوب و شایسته‌ای را از تیم الاتحاد در هنگام ورود صورت گرفته بود که مورد تقدیر مدیرعامل باشگاه الاتحاد قرار گرفت و اطلاعیه‌ای هم در این رابطه صادر کردند.

ساکت ادامه داد: روز گذشته ساعت ۱۱ صبح جلسه هماهنگی مسابقه با حضور نماینده‌ای اف سی و نماینده امنیتی‌ای اف سی و مدیران تیم‌های فولاد مبارکه سپاهان و الاتحاد عربستان برگزار شد و همه چیز برای برگزاری یک مسابقه خوب مورد تأیید قرار گرفت. ورزشگاه ۷۵ هزار نفری نقش جهان بیش از دو و نیم سال است که مورد تأیید نمایندگان فیفا،‌ای اف سی، مجوز حرفه ای، فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ قرار گرفته و با همین شکل و شمایل و طراحی که امروز شاهدش بودیم میزبان ده‌ها و صد‌ها مسابقه بود و همچنین در جلسه هماهنگی روز قبل مسابقه هم هیچ ابهامی مطرح نشد و در صورتجلسه هیچ چیزی را شما مشاهده نمی‌کنید، حتی باشگاه فولاد مبارکه سپاهان با هماهنگی ناظر مسابقه و مسئول برگزاری روز گذشته ساعت ۷:۳۰ ورزشگاه را برای تمرین در اختیار تیم الاتحاد عربستان قرار داد. این تیم آمد در همین ورزشگاه، با همین شرایط و با همین طراحی‌های موجود تمرین خودشان را انجام دادند، خیلی تشکر کردند و امروز هم شرایط همه چیز به خوبی جلو می‌رفت، همه برگزارکنندگان مسئولان انتظامی و امنیتی به خوبی سازماندهی کرده بودند هواداران پرشور آقا و خانم باشگاه فولاد مبارکه سپاهان یک حضور همه جانبه و حماسی را داشتند.

سفیر کشور عربستان سعودی میهمان عزیز ما بودند اینجا و از ساعت‌ها قبل ما در خدمت شان بودیم، ولی در نزدیکی‌های مسابقه مواردی از طرف ناظر اعلام شد که توسط تیم الاتحاد مطالبه شده بود که چنین چیز‌هایی خارج از عرف مسائل ورزشی بود و بر خلاف اصولی است که معمولاً همه جا مطرح بوده، روز قبل این ورزشگاه مورد استفاده قرار گرفته بود، جلسه هماهنگی برگزار شده بود و ما یک مرتبه دیدیم که این تیم اقدام به خروج از ورزشگاه نمودند، داوران هم همان طور که شما در اخبار اعلام کردید بازی را نیمه کاره اعلام کردند و به هر حال ما هم شکایت خودمان را از باشگاه الاتحاد عربستان سریعاً به‌ای اف سی با مستندات مان انعکاس خواهیم داد.

وی ادامه داد: از تماشاگران شایسته و فهیمی که با رفتار متین و آبرومندشان موجب آبرومندی فوتبال ایران شدند، صمیمانه تشکر می‌کنیم و سپاسگزار هستیم.

ساکت ادامه داد: ما هم مستندات خودمان را ارائه خواهیم کرد که چنین ورزشگاهی با این شکل و شمایل، با این استاندارد‌ها سال ها، ماه‌ها و برای صد‌ها مسابقه استفاده شده و هیچ نکته خاصی برای آن مطرح نبود.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در قالب کمیته انضباطی به زودی در مورد این دیدار تصمیم نهایی را می‌گیرد، اما آنچه واضح است نفوذ عربستان در کنفدراسیون فوتبال آسیا شاید رای به تجدید این دیدار در زمین بی طرف بدهد و مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال و نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌تواند در این زمینه از نفوذ خود استفاده کند و خواهان صدور رای عادلانه از کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال باشد.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....