تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 آذر 1402 - 21:46
کد خبر : 150324

وعده بانک مرکزی درباره رشد پایه پولی

وعده بانک مرکزی درباره رشد پایه پولی

معاون بانک مرکزی گفت: رشد نقدینگی به ۲۶.۲ درصد رسیده که در میان‌مدت با پایه پولی به همبستگی می‌رسد و با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی حتما تا پایان سال این دو متغیر کاهشی خواهد بود. اقتصاددان: محمد شیریجیان، معاون بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: روند کنترل رشد نقدینگی و رشد پایه

معاون بانک مرکزی گفت: رشد نقدینگی به ۲۶.۲ درصد رسیده که در میان‌مدت با پایه پولی به همبستگی می‌رسد و با توجه به سیاست‌های بانک مرکزی حتما تا پایان سال این دو متغیر کاهشی خواهد بود.

اقتصاددان: محمد شیریجیان، معاون بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی اظهار کرد: روند کنترل رشد نقدینگی و رشد پایه پولی در آبان ماه نسبت به ابتدای سال و شروع به کار دولت متناسب‌تر و بهتر شده است.

وی افزود: یکی از برنامه‌های اصلی بانک مرکزی در قالب سیاست تثبیت اقتصادی، موضوع کنترل و هدایت نقدینگی به عنوان متغیری که در میان مدت و بلندمدت تاثیر معنی‌داری بر تورم می‌گذارد بود. این اثر تورمی می‌تواند منجر به تخریب سایر متغیرهای اقتصادی شود.

شیریجیان با بیان این‌که رشد نقدینگی در مهرماه ۱۴۰۰ که ابتدای کار دولت محسوب می‌شود به ۴۲.۸ درصد رسیده بود، خاطرنشان کرد: این عدد در آبان ماه ۱۴۰۲ یعنی طی دو سال به ۲۶.۲ درصد رسیده و ۱۶.۶ درصد کاهش یافته که رکورد خوبی در کنترل نقدینگی محسوب می‌شود. اثر تورمی آن نیز در کاهش ۱۶.۳ درصدی تورم بروز کرده و از این بعد نیز آثار مثبت دیگری خواهد داشت.

معاون اقتصادی بانک مرکزی تصریح کرد: رشد پایه پولی نیز در ابتدای امسال ۴۵ درصد بود که در حال حاضر به ۳۸.۵ درصد رسیده است. رشد پایه پولی و نقدیدنگی در میان مدت به یک همبستگی می‌رسند.

شیریجیان گفت: با توجه به اعمال سیاست کنترل نقدینگی توسط بانک مرکزی، دو متغیر رشد نقدینگی و پایه پولی تا پایان سال حتما در مسیر کاهش حرکت خواهد کرد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

10 + 19 =