نگاهی به اقتصاد روز در جهان
نگاهی به اقتصاد روز در جهان

سعید باقری ( کارشناس و تحلیل گر اقتصادی) : حال و هوای این روزهای اقتصاد در جهان بیشتر حُول مِحور مهار تورم می‌چرخد و همه کشورها به دنبال بهبود وضعیت اقتصاد هستند.

حال و هوای این روزهای اقتصاد در جهان بیشتر حُول مِحور مهار تورم می‌چرخد و همه کشورها به دنبال بهبود وضعیت اقتصاد هستند.
از ایالات متحده آمریکا که بزرگترین اقتصاد جهان را در دست دارد شروع کنیم که پس از پیدایش ویروس کُرونا دو رئیس جمهور، ترامپ و بایدن بیش ‌ترین خلق نقدینگی(چاپ پول) طی ۵۰ سال گذشته را داشتند که بدون دودلی سبب تورم بیش‌تر در آمریکا و نیز صدور تورم کالایی و به سایر کشورها و منجر به کاهش سایر ارزها نسبت به ارزش دلار را کماکان شاهدیم.
فـدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) با هدف کنترل تَورم، اقدام به افزایش نرخ بهره بانکی در گام نخست تا ۴ % نموده و قرار است طی برنامه زمان دار، طی ۶ ماه آتی، تا مرز ۷% بدهد و سیاست اقتصادی را انقباضی یا بسته‌تر کند. به عبارت دیگر، موتور اقصادی را کندتر و رشد تولید ناویژه داخلی را کاهش دهد و در همین راستا همه دنیا با کاهش مصرف و یا خرید آمریکا باید موتور اقتصادی خود را کند و کندتر کند تا کمترین لطمه و خسارت را از این روند سیاست فدرال رزرو ببیند.
بهای کالا و فلزات گرانبها هم کاهش یافته است.
رشد اقتصادی چین هم به عنوان دومین کشـور پر شتاب، با رشد اقصادی بالا، طبق پیش بینی صندوق بین الملی به کمتراز ۳% خواهد رسید . فرار سرمایه از چین در ماه گذشته به ۶۶ میلیارد دلار رسیده که تخمین زده شده طی سال جاری به مرز ۵۸۰ میلیارد دلار خواهد رسید. دولت چین وادار کمک به تزریق ۱۳۹ میلیارد دلار به اقتصاد شرکت ها و ۵۶ میلیارد دلاردیگر هم به بخش مسکن شد که بیشترین آسیب را شرکت اِوِرگِرند که حدود ۱۴۰۰ ساختمان در ۲۸۰ شهر دارد و تقریبا یک میلیون از خریداران این املاک و مستقلات بلا تکلیف مانده اند.
در این میان جنگ روسیه و اوکراین که از بزرگ‌ترین تامین کننده‌ی غلات و انرژی می‌باشند نیز به این بحران اقتصادی شدت بخشید و بیش‌ترین بخش منابع مالی کشورهای تهی از این دو محصول را به خود اختصاص و سَبَب کسری بودجه شدیدتر و نُکول بدهی کشورهای بدهکار در آینده خواهد شد و این بحران تا پایان تهدیدات سیاسی و نظامی ادامه‌دار خواهد بود مگر این که شرایط تغییر پیدا کند و این فرایند طی یک یا دو سال مستهلک و با گذشت زمان و رجوع به عقلانیت به مسیر شکوفایی اقتصادی برگردد و تورم در جهان سرشکن و کاسته شود.
تقاضای جهانی برای انرژی و غلات، بخت و اقبال کشورهای دارای منابع انرژی و غلات را بلند کرده و می توانند به ذخایر ارزی و نیز درآمد حاصل از فروش این کالاها کمک کرده و کسری بودجه را کاهش داده و نیز به وضعیت کشورهای خود سر وسامان بدهند. در این میان روسیه ، آمریکا و عربستان بیش‌ترین سود را برده‌اند و از طرفی سایر کشورها مثل ایران ، ونزوئلا و حتی روسیه با تحریم‌های گسترده و تورم و کسری بودجه در حال تکاپو و نجات شرایط اقتصادی خود هستند. در اروپا سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه که مثلث قدرت را تشکیل می‌دهند نیز در شرایط تورمی حداقل ۱۵% و سایر کشورهای کوچکتر اروپایی از تورم ۲۲% و کمبود انرژی و سرما بیشتر رنج می برند. لازم به ذکر است برخی از کشورها نیز درگیر نکول بدهی وام با بهره بالا از جمله لهستان ، مجارستان، یونان، ایتالیا، استونی، لیتوانی با بحران شدید بدهی به مثلث قدرت اروپا روبرو هستند گزارش شده فرار سرمایه از فرانسه حدود ۲۰ میلیارد دلار ، ایتالیا ۱۰ میلیارد دلار و سایر کشورهای کوچکتر اروپایی هم تا ۳ میلیارد دلار است.
البته کشورهایی مثل السالوادور، غنا، کنیا، مصر، پاکستان، ترکیه هم بدهکارترین کشورهایی هستند که منابع معدنی و انرژی ندارند و شرایط اقتصادی آنها بسیار دشوارتراست و از تورم افسارکسیخته رنج می برند.
درجمع بندی می توان گفت در شرایط ادامه جنگ اوکراین و تنش‌های میان آمریکا و چین و بقای سایر شاخص ها، در حال حاضر شرایط مساعدی برای افق اقتصادی و سیاسی به نطر نمی رسد.
در جدول صدر مطلب، وضعیت کلی اقتصاد برخی کشورها نشان داده شده است.

  • نویسنده : ر