تاریخ انتشار : سه شنبه 5 دی 1402 - 12:45
کد خبر : 151696

نوسان بیت‌کوین در آستانه سال نو میلادی

نوسان بیت‌کوین در آستانه سال نو میلادی

بیت‌کوین تعطیلات کریسمس را با نوسان آغاز کرده و به آزمایش حمایت‌های خود ادامه داده است. علاوه بر این، در آخرین هفته سال ۲۰۲۳ نوسانات کل بازار کریپتو نیز افزایش یافته است. در سال آینده نیز رویدادهای مهمی رخ خواهد داد که برای همه سرمایه‌گذاران BTC و بازار کریپتو اهمیت زیادی دارد. از میان این

بیت‌کوین تعطیلات کریسمس را با نوسان آغاز کرده و به آزمایش حمایت‌های خود ادامه داده است. علاوه بر این، در آخرین هفته سال ۲۰۲۳ نوسانات کل بازار کریپتو نیز افزایش یافته است. در سال آینده نیز رویدادهای مهمی رخ خواهد داد که برای همه سرمایه‌گذاران BTC و بازار کریپتو اهمیت زیادی دارد. از میان این رویدادها برای مثال می‌توان به تعیین سرنوشت صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت‌کوین در امریکا و هاوینگ بعدی آن اشاره کرد.

اوج قیمت در نزدیکی سطح ۴۴ هزار و ۳۰۰ دلار شکل گرفت سپس کاهش آغاز شد و قیمت به زیر سطوح ۴۴ هزار همچنین ۴۳ هزار و ۵۰۰ دلار کاهش یافت. ریزش بیت‌کوین می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ اما همه این دلایل به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند: دلایل فاندامنتال و دلایل تکنیکال. دلایل فاندامنتال وقایعی هستند که بر ارزش ذاتی بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند، مانند اخبار اقتصادی یا سیاسی. دلایل تکنیکال الگوهای نموداری و رفتار معامله‌گران هستند. بنابراین ریزش بیت‌کوین لزوماً به‌معنای وجود یک خبر منفی در بازار نیست. ممکن است معامله‌گران حرفه‌ای بر اساس الگوهای نموداری، تصمیم به فروش بیت‌کوین بگیرند. همچنین، نوسانات شدید قیمت بیت‌کوین هر ریزشی را برجسته‌تر می‌کند. بنابراین برای یافتن علت ریزش بیت‌کوین بررسی نمودار قیمت این ارز دیجیتال می‌تواند مفید باشد.

علت ریزش بیت‌کوین از دید فاندامنتال

به گزارش اقتصاددان به نقل از تعادل ،   علت ریزش بیت‌کوین را می‌توان در اخبار منفی اقتصادی، سیاسی یا اتفاقاتی که بر قیمت ارزهای دیجیتال تأثیر می‌گذارند جست‌وجو کرد. به‌طور کلی مهم‌ترین علت‌های فاندامنتال ریزش بیت‌کوین از این قرار هستند: اخبار قابل پیش‌بینی، اخبار پیش‌بینی‌ناپذیر، خروج سرمایه‌گذاران بزرگ، وضع قوانین توسط دولت‌ها، تغییرات سیاست‌های فدرال رزرو امریکا، بحران‌های اقتصادی، اخبار بد درون‌بازاری و اخبار قابل‌ پیش‌بینی. اعلام داده‌های اقتصادی کشورهای بزرگ مانند نرخ بهره بانکی، شاخص قیمت مصرف‌کننده، شاخص ارزیابی بیکاری (NFP) و شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) تأثیر مستقیمی روی قیمت بیت‌کوین دارند. این دست از اخبار در زمان مشخصی اعلام می‌شوند؛ پس می‌توان تا حدودی تأثیر آنها را روی قیمت بیت‌کوین پیش‌بینی کرد. مثلاً افزایش نرخ بهره بانکی در امریکا یا اروپا یک خبر اقتصادی مهم برای بیت‌کوین است و می‌تواند دلیلی بر کاهش قیمت آن باشد. افزایش نرخ بهره سرمایه‌ها را از بازارهای پرریسک مانند کریپتو به‌سمت بازارهای با ریسک کمتر می‌کشاند و می‌تواند دلیلی برای افت قیمت‌ بیت‌کوین در کوتاه‌مدت باشد. دسته دوم از اخبار موثر بر قیمت‌ بیت‌کوین در بازار ارز دیجیتال اخبار پیش‌بینی نشده هستند. آغاز یک جنگ یا اعلام ورشکستگی یک صرافی بزرگ مانند آنچه در سال‌های اخیر بارها تکرار شده از این دست اخبار فاندامنتال هستند. هرچند زمان اعلام این دست از اخبار قابل پیش‌بینی نیست، اما باید درک مناسبی نسبت به شرایط تأثیرگذاری آنها روی بیت‌کوین داشته باشید. گاهی اوقات دلیل ریزش بیت‌کوین فقط یک توییت است. توییت افراد ثروتمند و تأثیرگذار در بازار ارز دیجیتال می‌تواند تأثیر آنی روی قیمت‌ها داشته باشد. نوع تأثیر این قبیل توییت‌ها نیز به مضمون آنها برمی‌گردد. البته که توییت نهنگ‌های بیت‌کوین را نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم.

خروج سرمایه‌گذاران بزرگ

در تاریخ ۱۷ اوت ۲۰۲۳، قیمت بیت‌کوین در طول یک روز افت ۱۲درصدی را شاهد بود. در این روز قیمت بیت‌کوین از حدود ۲۸٫۱۰۰۰ دلار به ۲۵٫۰۰۰ دلار کاهش پیدا کرد. البته بررسی نمودار قیمت، عوامل تکنیکال متعددی را هم برای این ریزش نشان می‌دهد. اصلی‌ترین عامل این ریزش خبر خارج‌شدن ۳۷۳ میلیون دلار از سرمایه‌های اسپیس‌ایکس به عنوان یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران بیت‌کوین از بازار این ارز دیجیتال بود. احتمال بروز این‌ دست اتفاقات در بازار ارز دیجیتال بالاست؛ پس در صورتی که با چنین شرایطی روبرو شدید، احتمالاً باید شاهد ریزش قیمت‌ها باشید. چه ایلان ماسک و چه هر نهنگ دیگری که سرمایه زیادی در بازار داشته باشد، با فروش ‌‌بخش قابل‌توجهی از دارایی‌های خود ترس بزرگی در میان کاربران به وجود می‌آورد. سرمایه‌گذاران خرد در بازار ارز دیجیتال، رفتار نهنگ‌ها و سرمایه‌گذاران بزرگ را دنبال کرده و از آنها پیروی می‌کنند. به همین دلیل اتفاق‌های این‌چنینی می‌توانند ریزش ناگهانی و شدید قیمت‌ها را به‌دنبال داشته باشند. اگر سرمایه‌گذاری و ترید کوتاه‌مدت را انتخاب کرده‌اید، در این مواقع خروج از بازار بهترین تصمیم است؛ ولی اگر سرمایه‌گذار بلندمدت باشید، هنوز اتفاق خاصی رخ نداده و شرایط ممکن است دوباره به نفع شما باشد.

وضع قوانین توسط دولت‌ها

یکی دیگر از رویدادهای مهمی که می‌تواند علت ریزش بیت‌کوین باشد، وضع قوانین مربوط به بازار ارز دیجیتال از سوی دولت‌های بزرگ اقتصادی مانند چین، امریکا، فرانسه و انگلستان است. چنین رویدادهایی ترس کاربران را هدف قرار می‌دهند و همین ترس باعث افزایش قابل‌توجه عرضه بیت‌کوین در بازار شده و در نتیجه افت قیمت‌ها را باعث می‌شود. اتفاقی که در گذشته بارها رخ داده است. قیمت بیت‌کوین تحت‌تأثیر شرایط عرضه و تقاضای حاکم بر آن است. افزایش تقاضا موجب افزایش قیمت‌ها و افزایش عرضه باعث ریزش آن می‌شود. پس هر خبری که روی شرایط عرضه و تقاضا در بیت‌کوین تاثیر داشته باشد، روی قیمت آن نیز موثر است. در طول یکی- دو سال گذشته، وضع قوانین محدودکننده بازار ارز دیجیتال در چین و امریکا، مانند وضع مالیات‌های سنگین، ممنوعیت معاملات، خروج صرافی‌های بزرگ از کشور و اجبار به احراز هویت کامل باعث شده تا قیمت بیت‌کوین روند نزولی به خود بگیرد. اتفاقی که در آینده نیز دور از انتظار نیست.

تغییرات سیاست‌های فدرال رزرو امریکا

یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی بیت‌کوین و بازار ارز دیجیتال، سیاست‌های فدرال رزرو یا همان بانک مرکزی امریکاست. وقتی فدرال رزرو تغییرات نرخ بهره و سیاست‌های جدیدش برای ماه‌های آتی را اعلام می‌کند، به فراخور آن، معاملات سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی تحت‌تأثیر این تغییرات قرار می‌گیرند. در سال‌های گذشته، بیشتر سیاست‌های فدرال رزرو تأثیر منفی روی قیمت بیت‌کوین داشته است. البته انتظار می‌رود که با بلوغ بیت‌کوین و پذیرش گسترده‌تر آن نسبت به گذشته، تغییرات و نوسان‌های قیمتی آن کمتر شده و میزان تأثیرپذیری آن از احساسات حاکم بر بازار و اخبار کوتاه‌مدت کاهش یابد. یکی دیگر از موارد مهمی که می‌توان به عنوان علت ریزش بیت‌کوین در نظر گرفت، رویدادهای بد و بحران‌های اقتصادی، مخصوصاً در کشورهایی مانند چین و امریکا است که بیشترین تعداد کاربران را در بازار ارزهای دیجیتال دارند. رویدادهای ناگوار درون بازار ارزهای دیجیتال یکی دیگر از عوامل موثر در ریزش قیمت بیت‌کوین هستند. برای نمونه، سلسیوس نتورک، بزرگ‌ترین وام‌دهنده ارزهای دیجیتال، در ابتدای سال ۲۰۲۲ تمام نقل‌وانتقالات و برداشت‌ها را به‌دلیل آنچه «شرایط بحرانی» عنوان شد به تعویق انداخت. این مساله یکی از اصلی‌ترین دلایل ریزش بیت‌کوین به زیر ۲۰ هزار دلار از سال ۲۰۲۰ به بعد بود. فروپاشی صرافی‌های بزرگ مانند اف‌تی‌ایکس (FTX) و انحلال پلتفرم معروف ترا (Terra) نیز از جمله اخبار و حوادثی هستند که در تاریخچه بازار کریپتو کم نبوده‌اند.

علت ریزش بیت‌کوین از دید تکنیکال

عواملی که در بخش‌های پیشین به عنوان دلایل فاندامنتال ریزش بیت‌کوین آوردیم، روی رفتار معامله‌گران این بازار تأثیر می‌گذارند. وقتی ترس بر جامعه سرمایه‌گذاران بیت‌کوین حاکم می‌شود، سرمایه‌ها مسیر خروج را در پیش می‌گیرند و وقتی طمع و امید جایگزین ترس می‌شود، قیمت‌ها روند صعودی به خود می‌گیرند. در واقع این نکات همگی از یک اصل مهم و ساده اقتصادی یعنی تأثیر عرضه و تقاضا در روند قیمت‌ها نشأت می‌گیرد. افزایش عرضه در صورت ثابت‌ماندن تقاضا، منجر به کاهش قیمت‌ها خواهد شد و افزایش تقاضا با ثابت باقی ماندن عرضه، می‌تواند دلیلی برای افزایش قیمت‌ها باشد. با این حساب، هر خبر یا عاملی که روی شرایط عرضه و تقاضای بیت‌کوین موثر باشد، می‌تواند روی قیمت آن نیز تأثیرگذار بوده و علت افزایش یا ریزش بیت‌کوین باشد. گاهی اوقات عوامل تکنیکال نیز باعث ریزش قیمت بیت‌کوین و به‌طور کلی ارزهای دیجیتال می‌شوند. با نمایان‌شدن سیگنال‌های ریزش قیمت بیت‌کوین در نمودار، بسیاری از معامله‌گران دست به فروش دارایی‌های خود می‌زنند و همین امر باعث افزایش عرضه بیت‌کوین و درنتیجه کاهش قیمت آن در بازار می‌شود. به عنوان مثال، همانطور که در نمودار زیر می‌بینیم، با رسیدن قیمت بیت‌کوین به یک ناحیه مهم عرضه، بسیاری از معامله‌گران در لحظه اقدام به فروش دارایی‌های خود کردند. درنتیجه، حجم عظیم سفارشات فروش منجر به کاهش قیمت بیت‌کوین شد. به‌صورت کلی با رسیدن قیمت به نواحی عرضه در نمودار بیت‌کوین، اتفاقات اینچنینی قابل پیش‌بینی هستند. البته در کنار نواحی عرضه، فاکتورها و معیارهای دیگری نیز می‌توانند ما را در این پیش‌بینی کمک کند. استفاده از اندیکاتورهای رایج برای پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین از این دست از فاکتورها هستند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

بیست + 17 =