نمادهای قرمزپوش‌ در روز سقوط شاخص بورس +اینفو
نمادهای قرمزپوش‌ در روز سقوط شاخص بورس +اینفو

در معاملات امروز شاخص‌های بورس همگی کاهش یافتند و اغلب گروه‌های بازار قرمزپوش شدند.

در معاملات امروز شاخص‌های بورس همگی کاهش یافتند و اغلب گروه‌های بازار قرمزپوش شدند.

اقتصاددان: در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با افت ۹ هزار و ۱۵۱ واحدی به رقم یک میلیون و ۲۴۰ هزار و ۷۵۸ واحد رسید.

شاخص هم وزن نیز ۹۳۹ واحد پایین آمد و در سطح ۴۳۶ هزار و ۱۷۴ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابوس ۷۲ واحد افت کرد و به رقم ۱۷ هزار و ۸۵۲ واحد رسید.

سهم‌های تاثیرگذار

امروز «فولاد»، «فملی» و «شستا» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس امین صدرنشین است و آبادا و بوعلی در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز بپیوند، بگیلان و وهور پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌های قرمز بازار

در روز سقوط ۹ هزار واحدی شاخص بورس، قیمت سهام تمام شرکت‌های گروه‌های خودروسازی (مانند نمادهای ختور، خودرو، خساپا، خزامیا و خپارس)، سرمایه‌گذاری‌ها (مانند نمادهای وساپا، وکبهمن، صبا، وخارزم، ومهان و وصنعت)، فراورده‌های نفتی، کک و سوخت‌ هسته‌ای (مانند نمادهای شپنا، شرانل، شسپا، شتران و شبندر)، بیمه و صندوق‌های بازنشستگی (مانند نمادهای بپاس، پارسیان، البرز و اتکای)، استخراج کانه‌های فلزی (مانند نمادهای اپال، کچاد و کگل) و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی (مانند نمادهای شستا، وغدیر، وبانک و وصندوق) کاهش یافت.

در دو گروه بزرگ محصولات شیمیایی و فلزات اساسی تنها یک نماد سبزپوش مشاهده می‌شود و باقی نمادها کاهش قیمت داشتند. در گروه محصولات شیمیایی تنها نماد شصدف و در گروه فلزات اساسی تنها نماد میدکو رشد قیمت داشتند و نمادهای بزرگی چون شگویا، بوعلی، پارس، تاپیکو، پترول، فولاد، زاگرس، فارس، کاوه، فلوله، فملی، فخوز و ذوب همگی با افت قیمت مواجه بودند.

نمادهای قرمزپوش‌ در روز سقوط شاخص بورس +اینفو

خروج پول حقیقی

در روز ‌‌شنبه ارزش خالص تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی کل بازار سهام ۳۲۱ میلیارد تومان بود. در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی را سهام شرکت فراوری معدنی اپال کانی پارس (اپال) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۳۴ میلیارد تومان بود. پس از اپال، وملل (موسسه اعتباری ملل) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

کاهش شدید ارزش معاملات سهام
امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۵ هزار و ۴۳۸ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌چهار‌شنبه ۶۵درصد کاهش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز بار دیگر رکورد زد و با کاهش ۲۱ درصدی نسبت به روز چهارشنبه به رقم هزار و ۲۳۴ میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در ۱۵ ماه گذشته است.

رشد ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به روز چهارشنبه ۴٫۷ درصد افزایش یافت و در رقم ۸۹ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۲۹ درصد افزایش یافت و ۴ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان شد.

امروز شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید ۶۰ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و غپاک (لبنیات پاک) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به خساپا (خودروسازی سایپا) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۱۲۱ میلیارد تومانی داشت. پس از خساپا، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و برکت (داروسازی برکت) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

نمادهای قرمزپوش‌ در روز سقوط شاخص بورس +اینفو