نظارت بر تخصیص منابع، مهم‌ترین رویکرد شورای عالی اشتغال است
نظارت بر تخصیص منابع، مهم‌ترین رویکرد شورای عالی اشتغال است

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی نظارت بر تخصیص منابع را مهم‌ترین رویکرد شورای عالی اشتغال است عنوان کرد و گفت: برای جلوگیری از مغایرت‌ها و تبدیل آن به انحراف پایدار و ماندگار،‌سپردن نظارت به استانها حائز اهمیت است.

«محمد شریعتمداری» درجلسه کمیسیون تخصصی شورای عالی اشتغال افزود: در حال حاضر نظارت بر تخصیص منابع با سامانه ناظر (سامانه کنترل سیاست ها و برنامه های اشتغال کشور) در حال پایش و نظارت است و از این طریق می‌توان فهمید سیستم دارای چه نواقصی است و چگونه می‌توان آنها را رفع کرد.

وی با بیان اینکه باید بخشی از کار نظارت هم باید به استانها سپرده شود، تصریح کرد: سپردن نظارت به استان ها برای جلوگیری از مغایرت‌ها مهم است تا این مغایرت‌ها تبدیل به انحراف پایدار و ماندگار نشود.

شریعتمداری اظهارداشت: البته فقدان جایگاه مداخلات توسعه‌ای ناظر بر بازار کار یکی از نواقص موجود است که باید با اقدامات توسعه‌ای زمینه اشتغال واقعی، ماندگار و پایدار فراهم شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه به طور معمول فرد وام گیرنده در زمینه کاری خود مهارت دارد، گفت: اگر افرادی که در طرح‌های اشتغال‌زایی شاغل می‌شوند، دارای مهارت کافی نباشند آسیب زاست.

وی با تاکید براینکه مسئله آموزش و مهارت در ادامه مسیر اشتغال است افزود: باید جلسه‌ای مشترک با سازمان فنی و حرفه ای کشور با موضوع مهارت افزایی درطرح های توسعه اشتغال ملی و روستایی برگزار شود.

شریعتمداری تشکیل کارگروه اشتغال استانی را برای بررسی برنامه‌ها و جهت گیریهای اشتغالزایی مهم دانست و افزود: برای تبیین اعلام نرخ بیکاری در بین مردم، نقش نظام جامع اطلاعات بازار کار بسیار مهم است.

وی همچنین بر ایجاد اشتغال و توانمند سازی افرادی که تحت پوشش نهاد های حمایتی هستند و خروج آنها از این چرخه تاکید کرد و درباره نقش تعاون در توسعه اشتغال گفت: آنچه برای ما مهم است افزایش سهم تعاون درتولید ناخالص داخلی است که باید این موضوع را با اشتغال افراد در تعاونی های روستایی پیش برد و باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که در شرایط برابر، طرح‌های تعاونی ارجحیت داشته باشند.

شریعتمداری با بیان اینکه گزارش طرح‌های اشتغال‌زایی باید از طریق سامانه ناظر اطلاع رسانی شود، ادامه داد: طراحی یک شبکه ارتباطی بین همه واحدهای تولیدی به توسعه بازارکار کمک میکند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیکاری را از مهم ترین مسائل کشور دانست و افزود: مدیریت این موضوع هم به برنامه‌های بلند مدت و کوتاه مدت و هم برنامه‌های ضربتی نیاز دارد .

مهارت ، پایه اشتغال پایدار

«علی اوسط هاشمی» رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور هم با تاکید بر مقوله مهارت و مهارت افزایی گفت: دنیای امروز دنیای مهارت است و جهت گیری ها باید به مهارت و توانمندسازی معطوف باشد.

وی با بیان اینکه ارزش انسان توانمند مورد غفلت واقع شده است، افزود: با توجه به شرایط فعلی کشور ، سهم انسان توانمند و با تخصص باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با بیان اینکه پایه اشتغال پایدار را مهارت تشکیل می دهد تصریح کرد: آموزش‌های غیررسمی در کنار نظام آموزشی رسمی میتواند سهم بسیار بالایی در کاهش نرخ بیکاری داشته باشد.

نهادسازی منجر به ایجاد اشتغال پایدار می‌شود

«محمد جعفر کبیری » معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم گفت: تثبیت اشتغال موجود منوط به این است که بازار تولیدات حفظ شود که در نهایت به ایجاد اشتغال پایدار منجر می شود.

وی تصریح کرد: در بحث توسعه بازار و با هدف تثبیت اشتغال نیازمند جدیت بیشتری هستیم و با اولویت قرار دادن طرح های تعاونی نسبت به طرح های فردی می‌توان اهداف مورد نظر را محقق ساخت.

وی افزود: بخش تعاون می تواند به اشتغال پایدار در روستاها کمک کند و افراد در قالب تعاونی ها و با ثبت نام در سامانه کارا می توانند در توسعه اشتغال روستایی نقش ایفا کنند.

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم افزایش سهم بخش تعاون از طریق اجرای برخی از طرح‌ها در این حوزه تاکید کرد و افزود: در همین راستا اجرای طرح” تاب ” در بخش تعاون و در حوزه اشتغالزایی پیش بینی شده است.

وی ادامه داد: با اعمال ابزار نظارتی و جدی گرفتن بعد کنترل و نظارت بر اجرای طرح های اشتغال زایی میزان تاثیر گذاری این سیاست ها بیشتر مشخص می شود.

برنامه محور شدن فعالیت ها در حوزه اشتغالزایی

«عیسی منصوری» معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی هم اظهار داشت: برای توسعه اشتغال، نیازمند توسعه مهارت، ارتقای فناوری و سرعت بخشیدن به برنامه‌ها هستیم.

وی تصریح کرد: آنچه که اشتغال ایجاد می‌کند تنها وام نیست، بلکه برای رسیدن به برنامه های واقعی اشتغال همه دستگاه‌های اجرایی باید نقش ایفا کنند.

منصوری تثبیت اشتغال موجود در کنار ایجاد و توسعه اشتغال را مهم ارزیابی کرد و افزود: بسته های تثبیت اشتغال باید اجرایی شود.

  • منبع خبر : اقتصاددان