تاریخ انتشار : پنجشنبه 30 آذر 1402 - 19:34
کد خبر : 151160

نشست شاهنامه پژوهی تخصصی

نشست شاهنامه پژوهی تخصصی

اقتصاددان :  عصر روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۲ با حضور استاد دکتر محمد رسولی نشست تخصصی شاهنامه پژوهی برگزار شد. شاهنامه پژوهان در این نشست به بررسی نکاتی از شاهنامه که کمتر مورد توجه بوده است پرداختند. از جمله اقای دکتر حسن فراتی از پژوهش های خود راجع به شخصیت شناسی در شاهنامه سخن گفت

اقتصاددان :  عصر روز چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۲ با حضور استاد دکتر محمد رسولی نشست تخصصی شاهنامه پژوهی برگزار شد.
شاهنامه پژوهان در این نشست به بررسی نکاتی از شاهنامه که کمتر مورد توجه بوده است پرداختند. از جمله اقای دکتر حسن فراتی از پژوهش های خود راجع به شخصیت شناسی در شاهنامه سخن گفت و برای نمونه به کوتاهی به بررسی شخصیت منیژه دختر افراسیاب پرداخت.

دکتر محمد رسولی ( شاهنامه شناس و مولف کتب شاهنامه پژوهی ) در بخشی از سخنان خود گفت: با توجه به بروز برخی رفتارهای جمعی ملت ایران در طول تاریخ که در شاهنامه هم منعکس شده، می توان متوجه شد که بر خلاف برخی پندارها ، ایرانیان دارای روح کار جمعی هستند و در بزنگاه های حساس تاریخی ، کارهای بزرگی کرده اند که فقط از یک ملت دارای انسجام و اتحاد ملی چنین کارهایی بر می آید.

رسولی گفت : برای مثال به واقعه ی دشت مغان در آغاز کار نادرشاه می توان اشاره کرد. جمع کردن تعداد زیادی آدم از سراسر کشور در آن دشت که چنین جلسه ی مهمی تشکیل دهند، نشان از یک هماهنگی و وجود روح تعاون و همکاری در بین ملت ایران دارد.
در این جلسه استادان دیگر از جمله غلام رضا عمرانی ،زبان شناس و نویسنده ی کتب اسطوره های سیستان حضور داشتند و نکات ارزنده ای را بیان داشتند.

photo 2023 12 21 19 26 27 اقتصاددان نوشته

آقای منوچهر پیشوا و دکتر پیدا و جناب استاد فربدون سبزی کار از جمله شاهنامه پژوهانی بودند که راجع به موضوعات شاهنامه و مسایل فرهنگی مرتبط با بحث توضیحاتی ارایه دادند.

پروفسور بهنام ملکی مدیر پایگاه تحلیلی، خبری اقتصاددان نیز ، ضمن بباناتی اشاره نمودند که با توجه به توانمندی های ذاتی ایرانیان چه در کارهای انفرادی و چه اجتماعی که گاهی ما شاهد انجام کارهای علمی و دانش مندانه ی مهم از آنها در سطح سازمان های بزرگ جهانی هستیم، مناسب است با استفاده از کتاب تاریخی و مهم شاهنامه ، هر گاه نقص ،عیب،لغرش و آسیبی مشاهده می کنیم، در کنارش راه چاره و درمان را هم پیشنهاد دهیم. بکوشیم که هر روز عیب های مان کمتر از روز قبل باشد.
دکتر محمد رسولی( شاهنامه شناس و پژوهشگر تاریخ ) از حضور یکایک دوستان سپاسگزاری نمود و اعلام نمود به پاسداشت زحمات یعقوب لیث در پاسداری از زبان پارسی و نیز نظر به نقش ایشان در ایجاد شاهنامه، به همت موسسه فرهنگی بزرگمهر حکیم بزرگداشتی برای ایشان در تالار حافظ خانه ی اندیشمندان علوم انسانی در تاریخ سیزدهم دی ماه سال جاری خواهیم داشت.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

9 + چهارده =