موسوی: رابطه با چین دوستانه است
موسوی: رابطه با چین دوستانه است

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران متوازن است و ما سعی می‌کنیم با همه جای دنیا روابطی فعال و متوازنی برقرار کنیم.

به گزارش اقتصاددان به نقل از ایسنا، سیدعباس موسوی عصر روز سه‌شنبه در ارتباط با کمک‌های صورت گرفته به ایران از سوی کشورهای مختلف از جمله چین برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا اظهار کرد: در حال حاضر شیوع ویروس کرونا تبدیل به یک موضوع جهانی شده است و اقداماتی که برای مقابله با آن صورت می‌گیرد باید جهانی باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر کشورهای مختلفی با این ویروس مواجه شده‌اند، گفت: می‌بینید کشورهای پرطمطراقی که با تفخر فکر می‌کردند این بیماری سراغ آنها نمی‌آید و یا اگر بیاید آن را زود کنترل می‌کنند اکنون برای مبارزه با این ویروس دست به دامن کشورهایی شده‌اند که حتی آنها را پیش از این تحریم کرده بودند.

سیدعباس موسوی با بیان اینکه اکنون بشریت دچار مشکل شده است، افزود: زمانی که برای اولین بار این ویروس در چین شناسایی شد و دولت و ملت چین نیازمند برخی کمک‌ها بودند مردم ایران، دولت ایران و شرکت‌های ایرانی کمک‌های خوبی به چین انجام دادند و ما معتقدیم که وقتی نیکی می‌کنید خداوند آن را به ما برمی‌گرداند.

وی ادامه داد: وقتی این ویروس در ایران شیوع پیدا کرد چینی‌ها نیز کمک‌های خوبی به ما کردند در کنار بیش از ۳۰ کشور، سازمان بین‌المللی، سازمان‌های مردم‌نهاد و ایرانیان مقیم خارج از کشور.

وی با بیان اینکه دولت و ملت چین و شرکت‌های چینی تاکنون کمک‌های خوبی به ایران در زمینه مقابله با ویروس کرونا کرده‌اند، گفت: تا اکنون ۳۰ هواپیما شامل وسایل، تجهیزات و وسایل مورد نیاز پزشکی برای مبارزه با ویروس کرونا در اختیار مردم کرونا قرار داده‌اند و ما قدردان زحمات این کشور و دیگر کشورها هستیم که از راه‌های مختلف به ایران در این زمینه کمک کرده‌اند.

این دیپلمات کشورمان افزود: امیدوارم بتوانیم هر چه زودتر بر این ویروس غلبه کنیم و تجربیات و تجهیزات بومی که خودمان برای مقابله با این ویروس ساخته‌ایم را در اختیار کشورهای نیازمند قرار دهیم.

موسوی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برخی از حاشیه‌سازی‌های صورت گرفته در چند روز اخیر از سوی بیگانگان در مورد روابط ایران و چین گفت: روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران متوازن است. ما سعی کرده‌ایم با همه جای دنیا روابط فعال و متوازنی برقرار کنیم و از بیگانگان انتظار نداریم که سیاست خارجی ما را تایید کنند. آنها معمولا به دنبال تخطعه و تفرقه در دنیا و کشور ما هستند و ما خیلی توجه‌ای به این حرف‌ها نداریم چراکه آنها قطعا دلسوز ما و دنیا نیستند.

سخنگوی وزارت خارجه در پایان مصاحبه خود تصریح کرد: ما در فرهنگ، تمدن و مکتبی بزرگ شده‌ایم که موضوع قدردانی با ما عجین شده است. ما کشور قدردانی هستیم و دولت چین تاکنون بیشترین کمک را در این شرایط سخت به ما داشته است و ما از آنها قدردانی می‌کنیم همانطور که از کشورهای منطقه و همسایه حتی کشورهایی که در شرایط فعلی روابط خوبی با ما ندارند ولی به ما در راستای مبارزه با این ویروس کمک کرده‌اند، قدردانی می‌کنیم و به شیوه‌های مختلف این قدردانی را انجام داده‌ایم.