مقایسه زندگی مردم ایران و کویت و ارزش دینار کویت در مقابل ریال ایران
مقایسه زندگی مردم ایران و کویت و ارزش دینار کویت در مقابل ریال ایران

همانطور که می‌دانید پول کشور کویت، با ارزش‌ترین پول جهان است.

اقتصاددان : همانطور که می‌دانید پول کشور کویت، با ارزش‌ترین پول جهان است.

با اینکه کویت یک کشور بسیار کوچک است اما پول این کشور ارزش زیادی دارد و این ارزش از طریق صادرات نفت به بازار جهانی بدست آمده است. از سوی دیگر می‌توان به اقتصاد پایدار و تولیدات گسترده نفت در این کشور نیز اشاره کرد.

نکته جالب دیگر این است که کویت یک کشور بدون مالیات بوده و نرخ بیکاری در این کشور معنایی ندارد

ارزش پول کویت به قدری بالا است که هر ۱ دینار کویت معادل ۳.۲۵ دلار آمریکا است.

در نتیجه سبک زندگی مردم کویت با ما مردم ایران که با دلار ۲۳ هزار تومانی زندگی می‌کنیم، تفاوت زیادی دارد که در ادامه به بررسی و مقایسه زندگی مردم ایران و کویت خواهیم پرداخت.

ارزش دینار کویت در حال حاضر معادل ۷۶ هزار تومان است.

این در حالی است که ارزش دلار تا امروز به ۲۳ هزار تومان رسیده است.

با در نظر گرفتن این موضوع که هر دینار معادل ۳.۲۵ دلار است پس مردم کویت با درآمد خود به راحتی می‌توانند بهترین زندگی را از لحاظ رفاهی، تحصیلی، دارویی و مهاجرتی تجربه کنند.
در شرایطی که ما مردم ایران به سختی می‌توانیم نیازهای اولیه خود را تامین کنیم، برای مردم کویت خرید کردن یک تفریح و سرگرمی به حساب می‌آید.

این موضوع را با یک مثال ساده بررسی می‌کنیم.

تصور کنید که در ایران تصمیم می‌گیرید جدید‌ترین گوشی آیفون که در حال حاضر ظاهرا یک کالای لوکس محسوب می‌شود را خریداری کنید. برای مثال برای خرید یک گوشی آیفون ۱۱ مردم ایران باید بیش از ۱۶ میلیون تومان بپردازند و این در شرایطی بوده که حقوق کارمندی میانگین بین ۳ تا ۵ میلیون است.

از سوی دیگر مردم کشور کویت به راحتی با بخشی از حقوق ماهیانه‌ی خود می‌توانند با پرداخت مبلغی معادل ۷۵۰ تا ۸۵۰ دلار یا به قولی ۲۳۰ تا ۲۶۱ دینار صاحب یک گوشی پیشرفته شوند.

در شرایطی که ما در ایران امکان خرید پراید ۷۰ میلیونی را هم نداریم، مردم کویت می‌توانند با این ارزش پول بالای کشورشان بهترین ماشین‌های دنیا را خریداری کنند و از امکانات بروزترین خودروهای جهان لذت ببرد.

با این حساب خرید از فروشگاه آمازون برای مردم کویت یک تفریح روزمره است زیرا هر دینار معادل بیش از ۳ دلار است و تمامی محصولات آمریکایی با قیمت پایینی در اختیارشان خواهد بود و به راحتی به بهترین امکانات روز جهان در زمینه تکنولوژی، بهداشتی، دارویی و رفاهی دسترسی خواهند داشت.

از سوی دیگر پول کشور کویت به قدری با ارزش است که مردم این کشور برای فرار از گرمای تابستان کویت به کشورهای اروپایی سفر می‌کنند و از بهترین تورهای مسافرتی و هتل‌های لوکس بهره‌مند می‌شوند.

در حالی که با ریال ایران اکنون به سختی می‌توان از کشور خارج شد و حتی امکان سفر به کشورهای همسایه با دلار ۲۳ هزار تومانی یا سفرهای داخلی با قیمت بالای بنزین بسیار سخت، دشوار و غیرممکن است.

تمامی موارد ذکر شده در شرایطی است که حقوق روزانه یک کارگر روزمزد در کویت چیزی بیش از ۵۰ الی ۷۰ دینار کویت است که این حقوق در ماه به بیش از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دینار خواهد رسید.
در واقع کمترین حقوق در کویت که حقوق کارگری است معادل حدود ۵۰۰۰ الی ۶۰۰۰ دلار آمریکا است.

به طور کلی این ارزش بالای پول در کویت و ارزش پایین پول در ایران تفاوت‌های زیادی میان زندگی‌های مردم این دو کشور ایجاد کرده و اکنون دغدغه‌های هر یک از این دو کشور متفاوت است.

کافیست تا با یک محاسبه سرانگشتی در تمامی زمینه‌ها به مقایسه زندگی مردم ایران و کویت بپردازید و عمق فاجعه را متوجه شوید.

آیا مردم ایران شایسته اینهمه فشار از همه نظر! در زندگی خود هستند؟

  • نویسنده : مهتا مجدی