مقاصد اصلی گردشگران ایرانی را بشناسید
مقاصد اصلی گردشگران ایرانی را بشناسید

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی سفر و گردشگری در ایران پرداخته و کمیت و کیفیت سفرها در یازده سال اخیر را مورد بررسی قرار داده است. باتوجه به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در قرن اخیر، گردگشری به عنوان یک مقوله فرهنگی مورد نظر کشورهای مختلف قرار گرفته است و از فعالیتی صرفا اقتصادی […]

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی سفر و گردشگری در ایران پرداخته و کمیت و کیفیت سفرها در یازده سال اخیر را مورد بررسی قرار داده است.

باتوجه به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در قرن اخیر، گردگشری به عنوان یک مقوله فرهنگی مورد نظر کشورهای مختلف قرار گرفته است و از فعالیتی صرفا اقتصادی به موضوعی حیاتی برای پیشرفت فرهنگی و اجتماعی جوامع بشری تغییر جایگاه داده است. اما در ایران تلاش برای توسعه و بهره‌برداری اقتصادی و فرهنگی از این صنعت، با تاخیر صورت گرفته است و براساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، گردشگری داخلی ۸۰درصد از کل جریان گردشگری جهان را به خود اختصاص داده است.

این گردشگری داخلی تقریبا در بیشتر کشورهای در حال توسعه، بدون برنامه‌ریزی منظم دولت اتفاق می‌افتد و در ایران نیز به عنوان گردشگری رهاشده در جریان است. برای اینکه سیاست‌گذاران بتوانند اقدام‌های مناسبی در مورد گردشگری داخلی انجام دهند، ارائه تصویر و تفسیری مناسب از واقعیت گردشگری داخلی لازم است. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی تلاش داشته تا به مهم‌ترین مسائل مورد نیاز تصمیم‌گیری در داخل بپردازد که در ادامه چکیده‌ای از این گزارش را خواهید خواند.

باتوجه به اطلاعات موجود در این گزارش، طی یازده سال اخیر، سفرهای داخلی دارای تغییرات محسوس (افزایش متوسط سالانه ۱۷درصدی) بوده است. با وجود افزایش متوسط ۱۷درصدی سفر در این ۱۱سال، در سال۹۸، تعداد سفرها کاهش چشم‌گیری داشت که آسیب جدی به بخش سفر و گردشگری وارد کرده است.

بررسی سفرها به تفکیک هدف گردشگری

این گزارش در بخشی دیگر، سفرهای افراد را برحسب هدف تفکیک کرده است و بر این اساس، سفرهایی که با هدف دیدار دوستان و آشنایان انجام شده‌اند، با سهمی ۴۴درصدی، سهم عمده‌ای از سفرها را به خود اختصاص داده‌اند. سفرهایی با هدف گردش و تفریح سهمی ۲۹درصدی و سفرهای درمانی سهمی ۱۳درصدی داشته است.

برترین مقاصد گردشگری ایران

به گزارش اقتصاددان به نقل از اقتصادآنلاین،   طی یازده سال اخیر، مازندران، خراسان رضوی، تهران، گیلان و فارس برترین استان‌های گردشگری ایران بوده و تقریبا سهم ۴۰درصدی از کل سفرهای داخلی داشته‌اند؛ در مقابل سمنان، چهار محال و بختیاری، البرز، زنجان، کردستان و خراسان شمالی، جز کم سفرترین استان‌های ایران بوده و تقریبا سهمی ۱۰درصدی را از کل سفرهای داخلی داشته‌‌اند.

مقصد اصلی اقامت مسافران

این گزارش همچنین به مقصد اصلی اقامت مسافران پرداخته است که خانه آشنایان و بستگان با سهمی ۷۴درصدی رتبه نخست را از آن خود کرده‌اند؛ پس از آن ویلا و آپارتمان اجاره‌ای با سهم ۹درصدی در مقام دوم و ویلا و آپارتمان‌های شخصی با سهمی ۷درصدی در مقام سوم قرار گرفته است.

تحلیل سفرهای داخلی به تفکیک نوع وسیله نقلیه

در ده سال اخیر تعداد سفرهای با وسیله نقلیه عمومی تقریبا ثابت بوده در حالی که سفر با وسیله نقلیه شخصی رشد چشمگیری داشته است که دلیل این امر عمدتا به تشدید فشارهای اقتصادی برمی گردد.

بررسی تحلیل سفرهای داخلی به تفکیک اقلام اصلی هزینه

هزینه‌های خوراکی و دخانی، درمانی، حمل‌ونقل و خرید کالا و لوازم بیشترین سهم را در سفرهای داخلی دارند. با توجه به سهم بالای اقامت در خانه دوستان و آشنایان (حدود ۷۳درصد در سال ۹۸) و سهم بالای سفرهای بدون اقامت شبانه (حدود ۵۳درصد در سال ۹۸) سهم هزینه‌های اقامت بسیار ناچیز است، در حالی که در اتحادیه اروپا هزینه اقامت در حدود ۳۰درصد هزینه‌های سفر است.

بررسی‌های مرکز آمار حاکی از آن است که کمیت گردشگری داخلی در ایران رو به افزایش است؛ این آمار نشان می‌دهد که سرانه سفرهای خانوارها در ایران تقریبا ۳برابر شده است؛ اما مرکز پژوهش‌های مجلس اذعان دارد که نمی‌توان این سه برابر شدن را موفقیت قلمداد کرد، زیرا با مقایسه بین هزینه متوسط سفر با تورم نقطه به نقطه مشخص است که بین سال ۹۰ تا ۹۸، کمیت گردشگری افزوده شده اما به کیفیت آن افزوده نشده است.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع