مجلس یازدهم و معمایی بنام رئیس!؟
مجلس یازدهم و معمایی بنام رئیس!؟

مجلس یازدهم و معمایی بنام رئیس!!؟؟ نیکزاد یا سید رضا تقوی؟ قالیباف یا حاجی بابایی؟! زاکانی یا شمس الدین حسینی!!؟؟

در کمتر از ۴۰ روز مانده به آغاز کار مجلس یازدهم ، گمانه زنی ها در خصوص ریاست مجلس یازدهم به حدی رسیده که به نظر می آید شرایط خاص کشور که یک شرایط کاملا بحرانی را بواسطه سلطه فراگیر ویروس کرونا سپری می کند، هم نتوانسته مانع از جلسات خانگی، رودرو ، محفلی و رایزنی های چند لایه و چند منظوره منتخبان دوره یازدهم برای کسب صندلی سبز ریاست و اعضای هیات رئیسه بشود.

در این میان ، جدی ترین ، فشرده ترین و بحث برانگیز ترین نشست ها و رایزنی ها مربوط به صندلی شماره ۱ مجلس است که گمانه زنی های بسیار زیادی در میان مدعیان در کل کشور بویژه تهران در حال انجام است.

اما با توجه به صف آرایی های فعلی و با در نظر گرفتن جمیع جهات به نظر دو گزینه ای که برای سال اول مجلس یازدهم شانس بیشتری برای ریاست داشته باشند علی نیکزاد و سید رضا تقوی هستند.

زیرا مصلحت های پیش رو در دو عرصه داخلی و خارجی ایجاب میکند برای سال اول مجلس یازدهم، ترکیب هیات رئیسه باید ترکیبی متعادل داشته باشد که منشاء تنش های داخلی و خارجی نشوتد..

پیش علائم جدال سیاسی همسوها هم نشان می دهد علیرغم پیش فرض های مبتنی بر ریاست مجلس قالیباف، کار برای جریان ائتلاف به همین راحتی هم نباشد.

زیرا در حالی که دو جریان ائتلاف تهران و جبهه پایداری که در شرایطی بسیار دشوار، بحث برانگیز و پر چالش در ۴۸ساعت مانده به انتخابات در تهران به وحدت رسیدند، هیچ خروجی رسانه ای و اطلاع رسانی شفافی در سال ۱۳۹۹ نداشتند ، اما تشکیل مجمع و فراکسیون فراگیر مجلس یازدهم با محوربت اصلی علی نیکزاد، شمس‌الدین حسینی،و حمیدرضا حاجی‌بابایی و با شرکت ۵۰ منتخب برجسته مجلس یازدهم که جزء مدیران ارشد دولت نهم و دهم و از اعضای برجسته ادوار قبلی مجلس بوده‌اند،معادلات از پیش تعیین شده برای رباست مجلس را به هم ریخته است.

شنیده ها و مشاهدات میدانی نشان می دهد فراکسیون نوظهور با عنوان “جهاد و خدمت” با محوریت وزراء و مدیران ارشد دولت نهم و دهم و تعدادی از روسای کمیسیون‌ها و اعضای هیئت رئیسه ادوار قبلی و فعلی که در مجلس یازدهم نیز رای آورده اند، در حال ساماندهی خود هستند تا از سناریوی از قبل تعیین شده ریاست مجلس با نام قالیباف عبور کنند.

استقبال بخش قابل توجهی از نمایندگان مستقل و دور اولی ها از این فراکسیون نیز تا به امروز جالب توجه بوده است.

از طرفی دیگر به نظر می رسد گروه اقلیت مجلس یازدهم که به طیف اصلاح طلبان اختصاص دارد، بنا به دلایل سیاسی و اجتماعی در انتخاب رئیس مجلس به سمت این جریان نوظهور تمایل پیدا کنند.

لذا با توجه به رایزنی ها و نشست های فشرده دو هفته اخیر لیدرهای جریان جدید ، می توان پیش‌بینی کرد که نشست بعدی این فراکسیون با حضور بیش از ۱۳۰ نفر از منتخبان مجلس یازدهم تشکیل شود.

در حال حاضر رقابت جدی در میان این طیف برای ریاست مجلس میان علی نیکزاد و حمیدرضا حاج بابایی است که شانس علی نیکزاد برای کسب کرسی ریاست مجلس بنابر دلایلی که در مطالب بعدی خواهم نوشت بیشتر است.

اما از یک نکته مهم نباید غافل بود که همه این گمانه زنی ها در حالی صورت می گیرد که احتمال دارد با ورود متفاوت سید رضا تقوی به موضوع ریاست مجلس بسیاری از پیش بینی ها و معادلات فعلی به کلی تحت شعاع قرار بگیرند.