غلبه سبزپوش ‌های بورس بر بازار
غلبه سبزپوش ‌های بورس بر بازار

در معاملات آخرین روز خرداد ماه تقاضای بازار رشد کرد و از میزان خروج پول حقیقی کاسته شد.

در معاملات آخرین روز خرداد ماه تقاضای بازار رشد کرد و از میزان خروج پول حقیقی کاسته شد.

اقتصاددان: در معاملات امروز بورس تهران شاخص کل با رشد ۴ هزار و ۸۳۳ واحدی به رقم یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۸۹ واحد رسید.

همچنین شاخص کل فرابوس ۳۲ واحد بالا آمد و به رقم ۱۷ هزار و ۳۱۹ واحد رسید. شاخص هم وزن نیز به کانال ۳۷۰ هزار واحدی بازگشت و با رشد ۱۱۸ واحدی در سطح ۳۷۰ هزار و ۷ واحدی ایستاد.

کاهش خروج پول حقیقی

روز دوشنبه برای دهمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و ۱۵۱ میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز کاری گذشته ۷۲ درصد کاهش یافته است.

در معاملات امروز بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن ۳۴ میلیارد تومان بود. پس از شپنا، وپاسار (بانک پاسارگاد) و میدکو (صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

غلبه سبزپوش ‌های بورس بر بازار

سهم‌های تاثیرگذار

امروز «شستا»، «وتجارت» و «رمپنا» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «فولاد»، «فملی» و «تاپیکو» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس ولکار صدرنشین است و شستا و غکورش در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز فتوسا، رافزا و چخزر پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌‌های سبز بازار

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای گروه‌های «فعالیت‌های جنبی مرتبط با واسطه‌گری مالی» (مثل فرابورس، بورس، کالا، انرژی، تنوین و تملت)، «کاشی و سرامیک» (مثل کلوند، کسعدی و کحافظ) و «مخابرات» (مثل اخابر، همراه و اپرداز) افزایش یافت.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۱۸ هزار و ۶۲۶ میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه ۴۱ درصد افزایش یافته است. ارزش معاملات خرد نیز با افت ۱۱ درصدی نسبت به روز قبل به رقم ۴ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید.

افزایش ارزش صف‌های خرید

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز یکشنبه ۶۸ درصد افزایش یافت و در رقم ۴۸۳ میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز ۵ درصد کاهش یافت و هزار و ۴۹۵ میلیارد تومان شد.

شرکت مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری (با نماد معاملاتی ومدیر) با صف‌ خرید ۱۱۴ میلیارد تومانی برای سومین روز پیاپی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از ومدیر ، ولکار (لیزینگ کارآفرین) و اخابر (شرکت مخابرات ایران) بیشترین صف خرید را داشت.

بیشترین صف فروش نیز به خزر (فنرسازی زر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۷۰ میلیارد تومانی داشت. پس از خزر، سنیر (سیمان سفید نی‌ریز) و بکاب (صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف فروش را داشتند.

نقشه بورس بر مبنای ارزش معاملات

غلبه سبزپوش ‌های بورس بر بازار

  • منبع خبر : اقتصادنیوز