عید فطر ؛ جشن رهایی
عید فطر ؛ جشن رهایی

  کُلُ یَومٍ لا یُعصَی الله فیهِ فَهُوَ عید هر روزی که در آن خدا نا فرمانی نشود آن روز عید است . ” امام علی(ع) ” بود آن روز بر ما عید مطلق که در جنبش در آید پرچم حق عید، نماد پیروزی، شادمانی، جشن و نشاط است . عید فطر جشن پیروزی سپاه […]

 

کُلُ یَومٍ لا یُعصَی الله فیهِ فَهُوَ عید

هر روزی که در آن خدا نا فرمانی نشود آن روز عید است . ” امام علی(ع) ”

بود آن روز بر ما عید مطلق

که در جنبش در آید پرچم حق

عید، نماد پیروزی، شادمانی، جشن و نشاط است . عید فطر جشن پیروزی سپاه سپیده بر نیروهای شبرنگ اهریمنی است .

دین باوران سبزدل جان را در جویبار رمضان شسته، سپاه سیاه شب را درهم شکسته و بر اریکه سپید سحر – رهایی از قفس و پیروزی بر هوا و هوس را جشن می گیرند .

روزه داری که در لحظات پر رمز و راز رمضان ،دل را از زباله رذایل پیراسته و با زیور قضایل آراسته، عید فطر را جشن پیروزی و آغاز بهروزی می داند .

اوج و عروج پرنده دل در گرو خروج از گِل است . تا پرنده دل از گِل نرهد بر اوج فضایل نپرد .

ایمان شیرازه کتاب زندگی است . بدون این شیرازه کتاب روزهای زندگی اوراق پراکنده ای است در دست باد . صحیفه حیات صفحاتی است از آفات . هر برگی به رنگی و هر رنگی سایه ای از ننگی است .

روزه داران پیروز ستارگان ثواب را از آسمان آبی محراب صید کرده اند . ستارگانی که دل را صفا می بخشند و درد دل را شفا . نمازشان ضریح سبز یاد است و تسبیح سرخ فریاد . آنان با این سیمرغ زرین از قاف زمین به طواف یقین می رسند .

روح انسان پرنده ای خوش آهنگ است و دنیا قفسی تنگ . نماز، کلید طلایی رهایی است از این زندان تنگ تنهایی . روزه داران نماز را تنها همدم تنهایی و یگانه شاهد شکیبایی می دانند و بر این باورند که هر که از بند ” تن ” رها شود در جمع ” تن ” ها ” تنها ” شود ! اینان رهاتر از موج اند و فراتر از اوج .

آن دلسوخته خودساخته – شریعتی – گفت : ”

” علی تنهاست !” آری چون انسان در این دنیا تنهاست . اگر یاد سبز خدا نبود، چه کسی حجم زرد تنهایی های انسان را پر می کرد ؟!

اگر امید سبز ” قرب الهی ” در دل نمی شکفت چسان می شد این ” غربت ” را در گِل نهفت ؟!

اگر نبود این ” ذکر زلال “- ” فکر ضلال ” انسان را ملول می ساخت و پیوسته در ” ملال ” می سوخت !

در عید سعید فطر روزه دار پیروز، سر فراز و دل فروز پیروزی یک ماه مجاهدت را جشن می گیرد . او یک ماه از هوا و هوس گریخته و با دیو نفس درآویخته . دل را با یاد دلدار نرم و با عشق او گرم کرده است .

تیره دلان، زهر زور نوشیده اند و او نهر نور . آنان از ضلال سراب سیراب شده اند و او از ذکر زلال محراب . دیگران در فکر فریب اند و او در ذکر حبیب . بی خدایان در دام غرور اسیرند و او سیر . آنان در زنجیر اسارت اسیرند و او بر سریر امارت امیر . بندگان هوس با خوردن خوراک خوشگوار خوش اند و او با دل سپردن به یار . آنان به خاک دل بسته اند و او از افلاک وارسته . دنیا دوستان فریفته حباب اند و او شیفته حبیب . اینان در تمنای خیال اند و او در ” منا”ی وصال .
****

روز اول ماه شوال عید فطر – یکی از دو عید بزرگ جهان اسلام – است . جشن و سرور این عید فرخنده به خاطر پیروزی و موفقیت در رزم بزرگ و آزمون سترگ روحی و جسمی و انجام یک فریضه ارزشمند دینی و پایان یک ماه تمرین هوس سوز و زندگی ساز ” روزه ” است .

دین باوران حق یاور هر ساله در ماه مبارک رمضان در پرتو یک ماه روزه داری و تزکیه با زلال ” عبادت” ضلال ” عادت ” را می شویند و با پای ” جان” راه ” جانان ” را می پویند . عید فطر جشن وصال است و مرحله ای از کمال .

جشن و سرور عید فطر با دو عبادت اصیل آغاز می شود :

تجدید پیمان با خالق و تحکیم پیوند با مخلوق .

مسلمین با تکبیر نماز عید به نیایش با خدا می پردازند و با پرداخت زکات فطره فقر و فاقه را ریشه کن می سازند . جالب است که ویزای ورود به نماز عید فطر، پرداخت زکات فطره است . پرداخت فطریه نشانه تحکیم پیمان و پیوند اغنیا با نیازمندان و فرودستان جامعه است . اگر این فریضه مالی به صورت صحیح اجرا شود بسیاری از مشکلات مالی و اجتماعی جامعه اسلامی برطرف می گردد . ادای این زکات ،گامی است به سوی استقرار عدالت اجتماعی . عدالتی که تضمین کننده پویایی و پایایی نظام اجتماعی است .

عید سعید فطر – جشن پروزی حق باوران – بر همه یاوران حق مبارک باد !

 

 

خواننده معزز سلام ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر بالا در پایین صفحه ( ثبت دیدگاه) موجب امتنان است .

 

ع

 

  • منبع خبر : اقتصاددان