تاریخ انتشار : شنبه 27 آبان 1402 - 8:59
1 بازدید
کد خبر : 147216

طرح اقتدار اقتصادی استان

طرح اقتدار اقتصادی استان

مهندس خسرو سلجوقی عضو شورای سردبیری با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت : ازآنجاکه برنامه‌ریزی اجتماع‌محور احساس مالکیت و دل‌بستگی را در بین مردم تقویت می‌کند و بستر‌های لازم برای جلب مشارکت آن‌‌ها را فراهم می‌سازد. همچنین، در این شیوه طیف گسترده‌تری از افراد با ایده‌‌ها و مسائل متنوع در روند برنامه‌ریزی گرد هم می‌آیند،

مهندس خسرو سلجوقی عضو شورای سردبیری با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت :

ازآنجاکه برنامه‌ریزی اجتماع‌محور احساس مالکیت و دل‌بستگی را در بین مردم تقویت می‌کند و بستر‌های لازم برای جلب مشارکت آن‌‌ها را فراهم می‌سازد. همچنین، در این شیوه طیف گسترده‌تری از افراد با ایده‌‌ها و مسائل متنوع در روند برنامه‌ریزی گرد هم می‌آیند، در نتیجه دورنمای بهتری از مسئله حاصل می‌شود و لغزش‌های ناشی از عدم آگاهی درباره واقعیت‌های جامعه هدف کاهش می‌یابد. این شیوه برنامه‌ریزی فرصت بیشتری برای شنیده‌‌ شدن صدای گروه‌‌های حاشیه‌‌ای و محروم فراهم می‌آورد. به‌‌علاوه برنامه‌‌ها و تصمیم‌‌‌هایی که از رهگذر مشارکت حاصل می‌شوند،‌ اعتبار بیشتری در نهاد‌های دولتی و نزد مردم دارد و درگیر کردن اشخاص و نهاد‌های مؤثر زمینه‌‌سازی برای بهبود اعتماد متقابل است علاوه بر این در برنامه‌ریزی اجتماع‌محور روند توسعه فرهنگی و اجتماعی جامعه هموارتر است.

ازاین‌رو برای ارائه برنامه‌‌ای برای جلب مشارکت و توانمندسازی اجتماعات محلی در فرمانداری استان … از رویکرد‌های توسعه درون‌زا و برنامه‌ریزی اجتماع‌محور بهره گرفته‌شده است. به این منظور در تمام مراحل از «چارچوب توسعه انسانی پایدار» که یکی از پرکاربردترین رهیافت‌های مبتنی بر توسعه (در معنای قابلیت‌ها، دارایی‌ها و فعالیت‌های لازم برای گذران زندگی) است، بهره گرفته‌شده و اصول حاکم بر رهیافت توسعه انسانی پایدار یعنی مردم محوری، پویایی، تکیه بر نقاط قوت جوامع، همکاری بین بخشی و جامعه‌نگری ویژگی‌هایی است که در کنار توجه به مسئله پایداری بر مطلوبیت استفاده از این چارچوب می‌افزاید. بر این اساس «طرح اقتدار اقتصادی استان …» با برشمردن مزایا و کاستی‌های صرفاً برون‌زایی و صرفاً درون‌زایی توسعه، رهیافتی را مناسب ارزیابی می‌کند که در حالتی میانه از مواهب و نقاط مثبت توسعه درون‌زا و برون‌زا، جهت ایجاد توسعه‌ای متعادل برخوردار باشد و در پیوستار توسعه درون‌زا و برون‌زا حرکت کرده و خود را مطابق با نیاز‌ها و شرایط منطقه و به فراخور شرایط در هر دوره زمانی به یکی از دو سر این مسیر نزدیک کند.

لطفاجهت مطالعه  مطلب روی لینک زیر ضربه بزنید :

طرح اقتدار اقتصادی استان

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....