شوک طلا جهانی به بازار سکه در ایران
شوک طلا جهانی به بازار سکه در ایران

در بازار ارز امروز قیمت دلار به کانال 27 هزار تومان عقبگرد کرد اما قیمت سکه و قیمت طلا 18 عیار با ضربه اونس طلا بالا رفت.

در بازار ارز امروز قیمت دلار به کانال ۲۷ هزار تومان عقبگرد کرد اما قیمت سکه و قیمت طلا ۱۸ عیار با ضربه اونس طلا بالا رفت.

اقتصاددان: بازار ارز تهران در سومین روز هفته جاری شاهد عقبگرد قیمت دلار بود. اسکناس آمریکایی روز گذشته وارد کانال ۲۸ هزار تومان شد اما در شروع معاملات امروز دوشنبه ۲۹ فرودین ماه از این کانال عقب نشینی کرد .

قیمت دلار امروز ۸۰ تومان پایین تر از دیروز بود و با ۲۷ هزار و ۹۲۰ تومان مبادله شد اما این پایان ماجرا نبود و نرخ دلار در نیمه روز بار دیگر پایین رفت و با ۲۷ هزار و ۸۴۰ تومان مبادله شد. این قیمت نسبت به روز قبل ۱۶۰ تومان کاهش را نشان می دهد. از ابتدای سال‌جاری تاکنون قیمت دلار در سه کانال ۲۶ ، ۲۷ و ۲۷ هزار تومان در حال رفت و آمد بوده است.

در بازار متشکل ارزی هم قیمت دلار نزولی بود. نرخ دلار در این بازار ۱۲۵ تومان افت کرد و با ۲۵ هزار و ۲۲۰ تومان مبادله شد.

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی

صرافی ملی هم امروز قیمت جدید خرید و فروش دلار و یورو را اعلام کرد. بر این اساس نرخ خرید دلار امروز ۲۵ هزار و ۱۰۱ تومان و نرخ فروش آن ۲۵ هزار و ۳۵۳ تومان بود. همچنین براساس نرخ اعلامی این صرافی قیمت خرید یورو ۲۸ هزار و ۳۵۷ تومان و قیمت فروش آن ۲۸ هزار ۶۴۲ تومان بود.

نوسان محدود نرخ حواله درهم

نرخ حواله درهم در بازار امروز برخلاف قیمت دلار نوسان محدودی را ثبت کرد . قیمت درهم امروز ۲۰ تومان افت نسبت به روز قبل با ۷ هزار و ۵۷۰ تومان نرخ گذاری شد. با ضرب کردن قیمت درهم در نرخ تبدیل درهم به دلار (۳٫۶۷۳) عدد ۲۷ هزار و ۸۰۴ تومان به دست می‌آمد که نسبت به قیمت دلار در بازار تفاوت چندانی نداشت.

ضربه صعودی قیمت طلا به بازار سکه

قیمت اونس طلا امروز بر مدار صعود قرار گرفت. فلز گران بهای جهانی در ساعت ۱۲:۰۰ به وقت تهران با ۱۷ دلار رشد به ۱۹۹۱ دلار رسید و به تبع آن قیمت سکه و قیمت طلا ۱۸ عیار در ایران وارد فاز افزایشی شد.

قیمت طلا ۱۸ عیار ۳ هزار و ۹۰۰ تومان از روز قبل بالا تر بود و با ۱ میلیون و ۳۲۳ هزار و ۱۰۰ تومان مبادله شد . قیمت سکه هم امروز به سرعت رشد خود افزود و با ۱۳ میلیون و ۵۰۵ هزار تومان نرخ گذاری شد. این قیمت نسبت به روز قبل ۱۴۵ هزار تومان افزایش را نشان می دهد.

فلز زرد رنگ داخلی در نیمه روز بر روی ۱۳ میلیون ۴۸۰ هزار تومان قرار گرفت. با احتساب قیمت ۲۷ هزار ۸۴۰ تومان برای دلار، اندازه قیمت واقعی سکه ۱۳ میلیون و ۴۹ هزار تومان به دست آمد و اندازه حباب سکه هم ۳٫ ۳ درصد بود.

ترس قیمت دلار از بازار ساز

بازار ارز تهران امروز هم میزبان اخبار برجامی بود .سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری خود گفت: موضوعات باقیمانده در گفتگو‌های وین برای همه به صورت روشن گفته شده است وجو وین منفی نیست. اما امروز هم توافقی در دسترس نداریم که درباره آن صحبت کنیم

به نظر می رسد مذاکرات با هسته سخت برخورد کرده است اما مرز ۲۸ هزار تومانی برای نوسان گیران ارزی و بازارساز اهمیت زیادی دارد. بازارساز امروز اجازه ماندن دلار بالای مرز ۲۸ هزار تومانی را نداد . با این حال، بیشتر معامله گران اعتقاد دارند که بازارساز نمی تواند تنها با تکیه بر عرضه ارز قیمت را برای مدت طولانی زیر یک مرز نگه دارد.