شوک برجام به قیمت دلار و سکه
شوک برجام به قیمت دلار و سکه

شوک پاسخ برجامی ایران به آمریکا موجب شد نرخ دلار؛ سکه و طلا در بازار امروز افزایش یابد

شوک پاسخ برجامی ایران به آمریکا موجب شد نرخ دلار؛ سکه و طلا در بازار امروز افزایش یابد.

اقتصاددان: پس لرزه دومین پاسخ برجامی ایران به امریکا موجب شد بار دیگر گمانه زنی ها در بین معامله گران دلار نسبت به روند مذاکرات برجسته شود. عده ای از معامله گران با اشاره به اخبار منفی به دنبال افزایش قیمت دلار در بازار امروز بودند .

قیمت دلار بالا رفت

نرخ دلار امروز به سمت کانال ۳۰ هزار تومان خیز برداشت. هر برگ اسکناس آمریکایی امروز در محدوده ۲۹ هزار و ۹۲۰ تومان معامله شد که نسبت به دو روز قبل ۱۴۰ تومان بالا رفته بود

پشت پرده افزایش قیمت دلار در تهران

البته در کنار برجام افزایش قیمت دلار در بازارهای همسایه هم محرکی برای صعود دلار تهران شد. بازار هرات امروز قیمت دلار را اعلام کرد. نرخ دلار در بازار یاد شده امروز ۲۹ هزار و ۷۴۰ تومان بود که نسبت به چند روز قبل بیش از ۳۰۰ تومان بالا رفته بود .

بازار سلیمانیه هم امروز شاهد قدرت نمایی بازیگران ارزی بود. نرخ دلار سلیمانیه امروز از مرز مقاومتی ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومان عبور کرد و با قیمت ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد.

یکی از دلایل دیگر افزایش قیمت دلار امروز به رشد نرخ حواله درهم بر میگردد. قیمت درهم امروز ۸ هزار و ۲۶۰تومان بود که نسبت به روز پنجشنبه گذشته تقریبا ۸۰ تومان رشد را نشان می دهد .

گمانه زنی ها درباره پاسخ ایران به جوابیه آمریکا

یک مقام آمریکایی در اولین واکنش به جوابیه ایران مدعی شد پاسخ ایران به پیشنهاد واشنگتن سازنده نبوده است.

علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بین المللی در توئیتی نوشت متاسفانه با این پاسخ ایران، فرصت صادرات نفت ایران به اروپا در زمستان امسال هم از دست رفت.

استفانی لیختن‌اشتاین خبرنگار پولتیکو در توئیتی نوشت: یک دیپلمات اروپایی ضمن موافقت با ارزیابی منفی ایالات متحده از پاسخ ایران گفت که جواب تهران “منفی و غیر منطقی” به نظر می رسد. شخص دیگری افزود پاسخ ایران “اصلا خوب به نظر نمی رسد.

همچنین لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال نوشت: یک مقام اروپایی گفت: پاسخ ایران ناامید کننده ست، آن هم زمانیکه می توانستیم توافق را منعقد کنیم. قطعا پاسخ غیر منطقی ای بود”
برخی از رسانه ها هم ازاحتمال تعویق مذاکرات برجام طولانی شدن آن خبر دادند. رسانه آمریکایی پولیتیکو نوشت: توافق احیای برجام در صورت حصول احتمالا باید در کنگره بررسی شود. اما با توجه به نزدیک بودن زمان انتخابات میان دوره‌ای کنگره (۱۷ آبان)، بسیاری از دموکرات‌ها ممکن است حاضر نباشند درگیر بحث و بررسی درمورد توافق ایران شوند. باتوجه به فاصله موجود تا انتخابات، احتمال دارد که مذاکرات تا بعد از پایان انتخابات در نوامبر متوقف شود.

آکسیوس نوشت : رسانه آمریکایی آکسیوس مدعی شد که بعید است توافق احیای برجام ظرف چند روز آینده به امضا برسد و از احتمال طولانی شدن مذاکرات احیای برجام خبر داد .

با این حال ‌کانال ۱۲ اسرائیل می‌گوید به سندی سری از وزارت خارجه اسرائیل دست یافته که نشان می‌دهد طرفین مذاکرات احیای برجام در چند هفته آینده به توافق خواهند رسید.

محمد مرندی، مشاور رسانه ای تیم مذاکره کننده ایران هم گفت که اگر آمریکا صادق باشد طی دو الی سه روز می توانیم به توافق برسیم.

افت محدود قیمت طلا ی جهانی

قیمت جهانی طلا امروز نسبت به عصر دیروز ۲ دلار افت کرد و با ۱۷۱۲ دلار معامله شد .

قیمت طلا ۱۸ عیار گران شد

در بازار داخلی ایران هم قیمت طلا ۱۸ عیار امروز رشد کرد. این فلز گران بهای داخلی امروز ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان بالاتر از دو روز قبل معامله شد. قیمت طلا ۱۸ عیار امروز ۱ میلیون و ۲۸۲ هزار و ۹۰۰ تومان بود .

افزایش قیمت سکه در بازار

قیمت سکه هم قبل از ظهر امروز با ۲۷۱ هزار تومان افزایش با ۱۳ میلیون و ۹۱۹ هزار تومان معامله شد. این فلز گران بهای داخلی ظهر امروز به قیمت ۱۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان به فروش رسید که در مقایسه با دو روز قبل ۲۳۲ هزار تومان افزایش را نشان می دهد .