شرایط اقتصادی کشور به ثبات نسبی رسید/ هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم
شرایط اقتصادی کشور به ثبات نسبی رسید/ هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم

یک عضو اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه شرایط اقتصادی کشور به ثبات نسبی رسیده است گفت: اگرچه دیگر خبری از تلاطمات سال گذشته نیست اما همچنان با نقطه مطلوب فاصله داریم.

عباس آرگون در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین به التهاب بازارهای کشور در سال ۹۷ اشاره کرد و افزود: بعد از تلاطمات ارزی سال گذشته که بازارهای مختلف از جمله کالاهای خوراکی، خودرو، طلا، مسکن و حتی بورس را متاثر کرد حالا شرایط اقتصادی کشور به یک ثبات مقطعی و نسبی رسیده اما با این وجود همچنان با ثبات واقعی فاصله دارد.

این فعال بخش خصوصی درباره علت این ثبات توضیح داد: از عوامل اصلی تاثیرگذار بر آرامش شرایط فعلی اقتصاد این است که دلار خود را به قیمت واقعی نزدیک کرده و هر لحظه شاهد نوسانات دلار و جهش نرخ ارز نیستیم، از طرف دیگر تحریم‌ها تا جایی که توانستند آثار منفی خود را گذاشتند و درحال حاضر آثار سوء آن تخلیه شده است؛ علاوه بر این موارد در داخل کشور هم اقدامات خوبی از طرف بانک مرکزی صورت گرفت که باعث کنترل شرایط اقتصادی شد.

آرگون با بیان اینکه دستیابی به رشد اقتصادی از اهداف مهم همه کشورهاست تصریح کرد: از عوامل تاثیرگذار بر رشد اقتصادی، ثبات پایدار شرایط اقتصادی است؛ ثبات پایدار یعنی همگام با آرامش شرایط اقتصادی، کاهش تورم، افزایش صادرات، رفاه و سرمایه‌گذاری و ارتباطات بین‌المللی نیز به وجود آید درحالیکه ما با وجود کاهش نرخ ارز و ثبات قیمت‌ها به هیچکدام از این پارامترها نرسیده‌ایم.

این عضو اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: عامل کلیدی در ایجاد ثبات پایدار اقتصادی، کنترل و کاهش نرخ تورم و یک رقمی کردن آن است؛ ثبات اقتصادی، قدرت تصمیم‌گیری را بالا خواهد برد و باعث جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و نیز اعتماد عمومی خواهد شد از این رو ما باید به سمت رشد اقتصادی پایدار حرکت و تنها به آرامش موقت فعلی بسنده نکنیم.

  • نویسنده : فاطمه اکبرخانی
  • منبع خبر : اقتصادآنلاین