تاریخ انتشار : چهارشنبه 22 آذر 1402 - 19:03
کد خبر : 150257

شرایط استفاده دانشجویان از بورس چگونه است؟

شرایط استفاده دانشجویان از بورس چگونه است؟

اقتصاددان :   همزمان با اعلام شیوه‌نامه اجرایی بورس دانش از سوی وزارت علوم، شرایط استفاده از آن توسط دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اعلام شد. طبق اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، بورس دانش به منظور تقویت رشته‌های مورد نیاز کشور و همچنین تشویق استعداد‌های برتر نظام آموزشی برای تعدادی از دانش آموختگان مقاطع

اقتصاددان :   همزمان با اعلام شیوه‌نامه اجرایی بورس دانش از سوی وزارت علوم، شرایط استفاده از آن توسط دانشجویان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اعلام شد.

طبق اعلام سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، بورس دانش به منظور تقویت رشته‌های مورد نیاز کشور و همچنین تشویق استعداد‌های برتر نظام آموزشی برای تعدادی از دانش آموختگان مقاطع دبیرستان، کارشناسی و کارشناسی ارشد تعیین شده است و بر اساس اعلام وزارت علوم این بورس به طور همه ساله از طریق آزمون اعطا می‌شود.

هدف از این بورس؛ تشویق و هدایت استعداد‌های برتر نظام آموزش و پرورش کشور به رشته گرایش‌های مغفول مانده و دارای اولویت بر اساس اسناد فرادستی و تأیید شورای مرکزی بورس با تاکید بر حوزه‌های علوم پایه، علوم انسانی و هنر در مؤسسات سراسر کشور اعلام شده است و پذیرفته شدگان علاوه بر عدم پرداخت شهریه بابت تحصیل مقرری ماهانه و در صورت نیاز خوابگاه دریافت می‌نمایند.

همچنین میزان مقرری پس از تصویب در شورا و به شرط تأمین اعتبار جهت درج در دفترچه کنکور سراسری به سازمان سنجش اعلام می‌گردد و مدت زمان استفاده از بورس حداکثر ۴ نیم سال تحصیلی برای مقطع کاردانی، حداکثر ۸ نیم سال تحصیلی برای مقطع کارشناسی، حداکثر ۴ نیم سال تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و حداکثر ۸ نیم سال تحصیلی برای مقطع دکتری است.

طبق تاکید سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، مقرری بورس به حساب بورسیه به صورت ماهانه واریز می‌شود و مؤسسه محل تحصیل موظف است در پایان هر نیمسال تحصیلی وضعیت آموزشی و تأیید واریز مقرری بورسیه را از طریق سامانه یکپارچه بورس رل به سازمان اعلام کند.

ایمان و اعتقاد به مبانی دین مبین اسلام و نظام جمهوری اسلامی ایران از شرایط استفاده از این بورس هستند. داوطلبان از اقلیت‌های مذهبی مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران فقط از شرط ایمان و اعتقاد به مبانی دین مبین اسلام مستثنی هستند.

التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و رکن اساسی آن یعنی ولایت فقیه، رعایت تقوا در گفتار و کردار که نشانه آن انجام واجبات و اجتناب از محرمات است، وابسته نبودن به احزاب و گروه‌های ملحد، محارب و غیرقانونی، حسن شهرت و نداشتن سوء پیشینه کیفری، نداشتن حضور و فعالیت‌های مغایر با قوانین و شئونات اخلاقی در فضای مجازی و عدم ارتباط با شبکه‌های معاند، دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم تحصیلی و یا دفترچه آماده به خدمت برای متقاضیان مذکر و داشتن توانایی جسمی علمی و مهارتی لازم متناسب با رشته تحصیلی الزامات حرفه‌ای و مطابق با اهداف بورس از دیگر شرایط استفاده از بورس دانش عنوان شده است.

شرایط پذیرش بورسیه شامل تعداد جنسیت، حداکثر سن، رشته، شرایط جسمانی، معدل مقطع تحصیلی قبلی دیپلم، کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد پس از تصویب در شورا جهت درج در دفترچه آزمون سراسری به سازمان سنجش اعلام می‌گردد.

شرکت در آزمون سراسری و قبولی در کد رشته انتخابی و تأیید صلاحیت علمی و عمومی توسط کارگروه تخصصی از دیگر شرایط اختصاصی بورس دانش تعیین شده است.

مراحل پذیرش متقاضیان بورس اینگونه است که رشته‌های هدف هر ساله توسط کارگروه تخصصی تعیین و جهت تأیید نهایی به شورا اعلام می‌گردد و سازمان به صورت سالانه تعداد سهمیه بورس مؤسسات در رشته گرایش‌های تأیید شده در شورا و شرایط عمومی و اختصاصی پذیرش را به سازمان سنجش اعلام می‌نماید و این سازمان کد رشته‌های دارای این بورس را در دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری قید می‌نماید.

اعلام رشته‌های تأیید شده در دفترچه کنکور سراسری به صورت دو کد مجزا دارای بورس و بدون بورس قید می‌گردد و کلیه مکاتبات رسمی در این خصوص از طریق اداره کل صورت می‌پذیرد.

متقاضیان می‌توانند کد رشته مربوط به این بورس را در دفترچه کنکور سراسری انتخاب نمایند. انتخاب کد رشته‌های دارای این بورس مانع از انتخاب کدرشته‌های مشابه بدون بورس توسط داوطلب نیست و داوطلبی که در کد رشته بورس به صورت اولیه پذیرش شود در صورت داشتن شرایط مندرج در دفترچه انتخاب رشته دعوت به مصاحبه می‌شود.

مصاحبه توسط کارگروه تخصصی در اداره کل و یا در دانشگاه‌های مراکز استان به نمایندگی از سازمان صورت می‌پذیرد و سازمان سنجش حداکثر ۳ برابر سهمیه درخواستی در آن کدرشته را صرفاً از بین داوطلبانی که در بین ۱۰ درصد برتر آن گرایش در هر یک از مناطق سه گانه (۲، ۱ و ۳) هستند جهت دعوت به مصاحبه به سازمان معرفی می‌نماید.

در صورت کسب نمره لازم داوطلب در مصاحبه وی به عنوان بورسیه به سازمان سنجش و جهت اعلام نتایج معرفی می‌شود. در صورت عدم کسب نمره لازم در مصاحبه داوطلب از بین کد رشته‌های بعدی انتخابی خود روال معمول رقابت با سایر داوطلبین را طی خواهد نمود.

طبق تاکید سازمان سنجش، بورسیه‌های دانش جهت دریافت سایر بورس‌ها در مقاطع بالاتر در اولویت هستند. بورس تحصیلی و مزایای ناشی از آن در صورت تأمین اعتبار قابل پرداخت خواهد بود.

چنانچه دانشجوی بورسیه تحصیل خود را به پایان نرساند و از تحصیل انصراف دهد یا اخراج شود. باید تمامی هزینه‌های پرداختی از جمله مقرری ماهانه را به ارزش روز انصراف یا اخراج عودت دهد. موارد خارج از اراده دانشجوی بورسیه در شورای مرکزی بورس بررسی خواهد شد.

چنانچه در طول دوره تحصیل به دلایل مندرج در آئین نامه انضباطی دانشجویان علیه بورسیه رأی قطعی صادر شود سازمان مجاز است تا بورس را لغو نماید و تمامی هزینه‌های پرداختی از جمله مقرری ماهانه را به ارزش روز انصراف یا اخراج از بورسیه مطالبه و دریافت نماید.

مهمان شدن بورسیه در سایر مؤسسات علاوه بر رعایت مفاد آئین نامه میهمانی و نقل و انتقال دانشجویان دانشگاه تنها با موافقت اداره کل بلامانع است. در صورت عدم موافقت اداره کل دانشجوی بورسیه موظف است تمامی هزینه‌های پرداختی از جمله مقرری ماهانه را به ارزش روز عودت دهد.

در طول مدت مرخصی تحصیلی تسهیلات بورس پرداخت نشده و در صورت حذف ترم با دلایل موجه تسهیلات ترم بعد قطع خواهد شد. دانشجویان دکترا که فرصت تحقیقاتی داخل و خارج از کشور را با استفاده از بورس سازمان امور دانشجویان سپری می‌نمایند در طول این مدت تنها از مقرری بورس فرصت استفاده می‌نمایند.

پس از اتمام دوره تحصیلی بورسیه صدور مدارک دانش آموختگی وی مطابق با آئین نامه‌های آموزش رایگان مؤسسات است و بورس دانش تعهدی اضافه بر آن برای بورسیه ایجاد نمی‌کند. البته در صورت تقاضای بورسیه به لغو تعهدات آموزش رایگان علاوه بر هزینه مربوطه مبالغ مربوط به تسهیلات بورس دانش به ارزش مقرری پرداختی در روز تقاضای لغو نیز باید توسط بورسیه پرداخت گردد.

چنانچه معدل بورسیه در یک ترم جزو ۲۵ درصد اول هم ورودی‌های هم رشته گرایش خود نباشد، بورس شش ماهه بعدی قطع خواهد شد. تکرار دو ترم متوالی با سه ترم غیرمتوالی این مورد منجر به لغو کامل بورس می‌شود. حداقل واحد‌های گذرانده شده بورسیه مقطع کارشناسی در طی ۴ نیمسال تحصیلی متوالی نباید از ۶۰ واحد کمتر باشد در غیر این صورت بورسیه دانشجو قطع می‌شود.

حداقل واحد‌های گذرانده شده بورسیه مقطع کارشناسی ارشد در طی ۲ نیمسال نخست تحصیلی نباید از ۱۶ واحد کمتر باشد در غیر این صورت بورسیه دانشجو قطع می‌گردد. حداقل واحد‌های گذرانده شده بورسیه مقطع دکتری در طی ۲ نیمسال نخست تحصیلی نباید کمتر از ۱۶ واحد باشد. همچنین این دانشجویان بورسیه باید امتحان جامع (در صورت وجود) خود را تا ترم چهارم گذرانده باشند در غیر این صورت بورسیه دانشجو قطع می‌گردد.

بورسیه که یک ترم مشروط شود بورسیه تحصیلی به صورت کامل لغو خواهد شد. در شرایط خاص (قهری و خارج از اراده دانشجویان بورسیه) با ذکر دلایل همراه با مستندات با رأی و تصمیم شورا امکان برقراری مجدد تسهیلات وجود خواهد داشت. در صورت لغو کامل بورس، طبق موارد مندرج در این شیوه نامه، تمامی تسهیلات دریافتی در سنوات گذشته باید توسط بورسیه به ارزش روز لغو بورس عودت داده شود.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

چهارده − سه =