شاخص بورس به کف هفته رسید
شاخص بورس به کف هفته رسید

در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص کل نزول کرد و به کمترین رقم هفته سقوط کرد.

در آخرین روز معاملاتی هفته شاخص کل نزول کرد و به کمترین رقم هفته سقوط کرد.

اقتصاددان: در معاملات روز چهارشنبه نُهم شهریور ماه، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش هزار و ۸۴۰ واحدی نسبت به روز سه‌شنبه به رقم یک میلیون و ۴۳۹ هزار و ۳۷۷ واحد رسید که کمترین رقم در ۶ روز اخیر است.

شاخص هم وزن بورس با رشد هزار و ۱۲۰ واحدی در سطح ۴۱۱ هزار و ۸۹۷ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۱۱ واحد بالا آمد و در سطح ۱۹ هزار و ۳۱۰ واحد باقی ماند.

۳ نماد اثرگذار بر افت شاخص کل بورس

امروز نمادهای «فملی»، «فولاد» و «کگل» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در مقابل نمادهای «شپدیس»، «خساپا» و «اخابر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «دماوند»، «غصینو» و «بجهرم» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فغدیر»، «بپاس» و «آریا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس خساپا صدرنشین است و غنوش و خودرو در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای دی، کرمان و مدیریت پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

ارزش معاملات بورس

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۲۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۱۶ هزار و ۲۳۰ میلیارد تومان بود که ۷۹ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش ۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۲ هزار و ۸۳۱ میلیارد تومان رسید.

صف‌های بازار سهام

در معاملات سه‌شنبه ۷۹ نماد صف خرید داشتند و ۳۴ نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید به ۱۶۲ میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش ۲۰۳ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار ۲ میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های خرید نیز در رقم ۷۱ میلیارد تومان ایستاد.

در پایان معاملات نماد شپارس (شرکت محصولات پارس) با صف‌ خرید ۹ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای پایانی بازار قرار گرفت. پس از شپارس، نمادهای کماسه (شرکت تأمین ماسه ریخته گری) و غگلپا (شرکت پگاه گلپایگان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد فنورد (شرکت نورد و قطعات فولادی) تعلق داشت که ارزش آن یک میلیارد تومان بود. پس از فنورد، نمادهای مداران، اکالا و کبافق صف فروش داشتند.

 شاخص بورس به کف هفته رسید