سقوط تاریخی بیت‌کوین به زیر ۳۰ هزار دلار
سقوط تاریخی بیت‌کوین به زیر ۳۰ هزار دلار

قیمت بیت‌کوین بامداد روز گذشته پس از تقریباً ۳۰۰ روز به زیر ۳۰هزار دلار سقوط کرد؛ به گفته کارشناسان، اگرچه عوامل فاندامنتال مثبت و بلندمدت مربوط به بیت‌کوین همچنان به قوت خود باقی هستند، اما بازگشت به سطح رکورد قبلی قیمت (۶۹هزار دلار) زمان زیادی خواهد برد. پس از پایان حمام خون در وال استریت […]

قیمت بیت‌کوین بامداد روز گذشته پس از تقریباً ۳۰۰ روز به زیر ۳۰هزار دلار سقوط کرد؛ به گفته کارشناسان، اگرچه عوامل فاندامنتال مثبت و بلندمدت مربوط به بیت‌کوین همچنان به قوت خود باقی هستند، اما بازگشت به سطح رکورد قبلی قیمت (۶۹هزار دلار) زمان زیادی خواهد برد. پس از پایان حمام خون در وال استریت (بازار سهام امریکا) بیت‌کوین می‌تواند یک دوره تثبیت تازه را آغاز کند. در حال حاضر اما، بسیاری از تحلیل‌گران با ترس از سقوط قیمت‌ها در حال فروش دارایی‌های خود هستند و در عین حال، برخی از کارشناسان، هدف بعدی بیت‌کوین را بین ۲۱ تا ۲۳هزار دلار پیش‌بینی‌ کرده‌اند. با گذشت چند روز از تصمیم فدرال رزرو برای افزایش سریع‌تر نرخ بهره بانکی و بیشترشدن ترس سرمایه‌گذاران بازارهای مالی از شکل‌گیری رکود اقتصادی، بازار ارزهای دیجیتال و سهام هر دو با سقوط‌هایی کم‌سابقه مواجه شدند و قیمت بیت‌کوین پس از ۲۹۰ روز به زیر ۳۰هزار دلار سقوط کرد. کف ۲۹،۷۰۰ دلاری بیت‌کوین، پایین‌ترین قیمت این ارز دیجیتال در سال ۲۰۲۲ و ۱۰ ماه گذشته محسوب می‌شود. بیت‌کوین آخرین بار در ۲۰ ژوییه ۲۰۲۱ (۲۹ تیر ۱۴۰۰) قیمتی زیر ۳۰هزار دلار را تجربه کرده بود؛ زمانی که پس از سقوط تا سطح ۲۹،۳۰۰ دلار، یک اصلاح صعودی جدید را آغاز کرد.

ادوارد مویا تحلیلگر بازارهای مالی در موسسه معاملاتی اواندا می‌گوید: «سقوط اخیر ارزهای دیجیتال کاملاً تحت‌تأثیر افزایش فشار فروش در بازار سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری است و ارتباط فاندامنتال چندانی با فضای ارزهای دیجیتال ندارد. شتاب نزولی کنونی می‌تواند بیت‌کوین را تا ۲۸،۵۰۰ دلار پایین بکشد و ممکن است پس از رسیدن به این سطح برخی از خریداران بلندمدت وارد صحنه شوند. عوامل فاندامنتال مثبت و بلندمدت مربوط به بیت‌کوین همچنان به قوت خود باقی هستند، اما بازگشت به سطح رکورد قبلی قیمت (۶۹هزار دلار) زمان زیادی خواهد برد. پس از پایان حمام خون در وال استریت (بازار سهام امریکا) بیت‌کوین می‌تواند یک دوره تثبیت تازه را آغاز کند. در حال حاضر اما، بسیاری از تحلیلگران با ترس از سقوط قیمت‌ها در حال فروش دارایی‌های خود هستند.

استیون مک‌کلارگ، مدیر ارشد بخش سرمایه‌گذاری موسسه والکری و یکی از بنیان‌گذاران این شرکت، گفته است: «اگر بانک مرکزی امریکا تا ماه‌های ژوئن و ژوییه (خرداد و تیر) به افزایش نرخ بهره بانکی ادامه دهد، احتمالاً بازار در طول تابستان نزولی خواهد بود. از آنجایی که انتخابات میان‌دوره کنگره امریکا را در نوامبر (آبان) سال جاری در پیش داریم، انتظار دارم که بانک مرکزی امریکا در جلسه ماه سپتامبر (شهریور) خود تصمیم به توقف افزایش نرخ بهره بانکی یا حتی کاهش آن بگیرد. این اتفاق می‌تواند در پایان تابستان جرقه‌ای در بازار ایجاد کند و باعث بازگشت دوباره قیمت‌ها شود. جِف دورمن، مدیر بخش سرمایه‌گذاری موسسه آرکا که در زمینه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال فعال است، می‌گوید: «این سقوط به این خاطر اتفاق افتاده است که عقب‌نشینی خریداران و خودداری آنها از ورود به بازار، دیگر به اوج خود رسیده است و باید دید چه چیزی آنها را دوباره به بازار باز می‌گرداند؛ البته اگر چیزی باشد که بتواند آنها را به بازگشت ترغیب کند.» بانک مرکزی امریکا این ماه تصمیم گرفت که نرخ بهره بانکی را ۰.۵ درصد افزایش دهد و احتمالاً در نشست ماه آینده در ژوئن (خرداد) هم همین کار را تکرار خواهد کرد. البته سقوط این روزهای بیت‌کوین تنها بخشی از ریزش گسترده بازارهای مالی سراسر جهان است. هر سه شاخص کلیدی بازار سهام با سقوط مواجه شده‌اند. شاخص بورسی «S&P500» که یکی از آنهاست، با سقوطی ۳.۲ درصدی روی سطح ۳،۹۹۱ قرار گرفته است. شاخص‌های سهامی نزدک و میانگین صنعتی داو جونز هم به ترتیب با ۴.۵ و ۲ درصد سقوط در سطح ۱۱،۶۲۳ و ۳۲،۲۴۵ قرار گرفته‌اند. در جریان این سقوط کم‌سابقه، هم‌بستگی بین قیمت بیت‌کوین و شاخص بورسی نزدک هم به اوج تاریخی خود در ۸۰ درصد رسیده است که هماهنگی زیاد ارزهای دیجیتال و بازار سهام را نشان می‌دهد.

    با سقوط قیمت ارزهای دیجیتال  یک  میلیارد دلار موقعیت معاملاتی لیکویید شد

به گزارش اقتصاددان به نقل از تعادل  ،  هم‌زمان با سقوط کم‌سابقه قیمت بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال، بیش از یک میلیارد دلار موقعیت معاملاتی در صرافی‌های ارز دیجیتال لیکویید شده است. این اتفاق، بزرگ‌ترین موج لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی از ابتدای سال ۲۰۲۲ محسوب می‌شود. هم‌زمان با شکسته‌شدن بسیاری از حمایت‌های کلیدی روی نمودارها و تشدید احساس ترس میان معامله‌گران، بیش از ۱ میلیارد دلار موقعیت معاملاتی در بازارهای آتی لیکویید شده است. لیکوییدشدن زمانی رخ می‌دهد که صرافی برای پیشگیری از سوخت‌شدن مبلغ اولیه‌ای که به معامله‌گر قرض داده است، موقعیت معاملاتی اهرم‌دار آن تریدر را به‌طور کامل ببندد. در واقع پلتفرم‌های معاملاتی با این کار اجازه نمی‌دهند که موجودی حساب یک معامله‌گر به عددی کمتر از بدهی‌اش به صرافی برسد. این اتفاق در درجه اول در بازارهای آتی رخ می‌دهد. بیت‌کوین در طول ۲۴ ساعت بیش از ۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است و اتریوم، بایننس‌کوین و ریپل هم شرایط مشابهی داشته‌اند. لونا بین تمام ارزهای دیجیتال اسف‌بارترین وضعیت را داشته است و سقوطی ۵۰ درصدی را تجربه کرده که عمدتاً به‌دلیل ریزش غیرعادی ارزش استیبل‌کوین دلاری شبکه تِرا، یعنی «UST» است. در این میان دوج‌کوین با سقوطی ۶ درصدی در مقایسه با بسیاری از آلت‌کوین‌ها عملکرد بهتری داشته است. بیت‌کوین در ساعات ابتدایی صبح روز گذشته به زیر ۳۰هزار دلار سقوط کرد. این سقوط که قیمت بیت‌کوین را به پایین‌ترین سطح در ۲۹۰ روز گذشته رساند، تا حدی تحت‌تأثیر ریزش ۴.۲۹ درصدی شاخص بورسی نزدک است. بازارهای سهام آسیایی هم معاملات دیروز را با ۱ درصد کاهش در شاخص‌های اصلی آغاز کرده‌اند. این سقوط تاریخی، به شکل‌گیری بزرگ‌ترین موج لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی بازار ارزهای دیجیتال از ابتدای سال ۲۰۲۲ منجر شده است. آن‌طور که از آخرین آمارها پیداست، در این ۲۴ ساعت معامله‌گران بیت‌کوین ۳۴۶ میلیون دلار، معامله‌گران اتریوم ۳۲۱ میلیون دلار و فعالان بازار لونا ۸۷ میلیون دلار از سرمایه خود را به‌دلیل لیکوییدشدن موقعیت‌های معاملاتی‌شان در صرافی‌ها از دست داده‌اند که رقمی غیرعادی تلقی می‌شود. بیش از ۷۹۳ میلیون دلار از موقعیت‌های معاملاتی لیکوییدشده مربوط به معامله‌گران لانگ (خریداران) بوده که برابر با ۷۳ درصد از کل مبالغ ازدست‌رفته است. ۲۵۷ میلیون دلار از این یک میلیارد دلار موقعیت معاملاتی، در صرافی «OKX» لیکویید شده است و بایننس و «FTX» هم به ترتیب سهمی ۱۸۱ و ۱۰۲ میلیون دلاری از این جریان دارند. تعدادی موقعیت‌های معاملاتی باز موجود در بازارهای مشتقه در این مدت ۵.۶ درصد کاهش یافته است که نشان می‌دهد بخشی از معامله‌گران انتظار دارند قیمت‌ها در ادامه سقوط عمیق‌تری را تجربه کنند و به همین خاطر موقعیت‌های معاملاتی خود را بسته‌اند. ضمن اینکه ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال هم در این ۲۴ ساعت حدود ۸ درصد سقوط کرده است. البته پس از آن ارزهای دیجیتال به‌تدریج روند بازیابی را آغاز کردند، بیت‌کوین به محدوده ۳۱،۹۰۰ دلار و اتریوم به نزدیکی ۲،۴۰۰ دلار رسید، اما ادامه‌داربودن روند بازیابی قیمت‌ها نیز به وضعیت بازار سهام در روزهای پیش رو بستگی دارد.

    هدف بعدی بیت‌کوین بین ۲۱ تا ۲۳هزار دلار است

یکی از تحلیلگران بازار ارز دیجیتال می‌گوید بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها اکنون در شرایط حساسی قرار دارند ادامه روند نزولی ممکن است به سقوط شدید قیمت این ارزهای دیجیتال منجر شود. یکی از تحلیل‌گران ارزهای دیجیتال با نام مستعار کاپو به ۲۶۶,۳۰۰ دنبال‌کننده خود در توییتر گفته‌ است «هدف قیمتی اصلی» بیت‌کوین جایی بین ۲۳,۰۰۰ تا ۲۱,۰۰۰ دلار است. علاوه بر این، کاپو فکر می‌کند آلت‌کوین‌ها در نقطه بسیار حساسی قرار دارند و ممکن است در آینده قیمت آنها به‌شدت کاهش یابد. او در این باره گفته‌ است: «شاخصی که متوسط قیمت آلت‌کوین‌های منتخب بازار را اندازه‌گیری می‌کند، در آستانه شکستن حمایت اصلی خود است. حمایت بعدی این شاخص ۵۰ درصد پایین‌تر از سطح کنونی آن است. با رسیدن شاخص به زیر این سطح، فشار فروش در بازار آلت‌کوین‌ها تشدید خواهد شد.» کاپو گفته‌ است پیش‌بینی‌های او درباره اتریوم هم صدق می‌کند و این ارز دیجیتال نیز ممکن است در آینده با یک روند اصلاحی مواجه شود. او درباره اتریوم گفته‌ است: «هدف اصلی اتریوم ۱,۱۰۰ تا ۱,۳۰۰ دلار است. این یعنی قیمت اتریوم ۵۰ درصد کاهش می‌یابد نه ۷۰ درصد.»

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع