چرا ساخت‌وساز کشور برنامه راهبردی می‌خواهد؟ طاهره نصر یازدهم آذر ماه جاری، اعضای دوره هشتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور توسط مقام عالی وزارت، اعتبارنامه‌های خود را دریافت کردند. به نظر می‌رسد ارائه برنامه راهبردی برای شروع دوره جدید کاری، می‌تواند شایسته باشد. باید یادآوری کرد که سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان […]

چرا ساخت‌وساز کشور برنامه راهبردی می‌خواهد؟

یازدهم آذر ماه جاری، اعضای دوره هشتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور توسط مقام عالی وزارت، اعتبارنامه‌های خود را دریافت کردند.

به نظر می‌رسد ارائه برنامه راهبردی برای شروع دوره جدید کاری، می‌تواند شایسته باشد. باید یادآوری کرد که سازمان نظام مهندسی ساختمان یک سازمان غیردولتی است و متعلق به مهندسان هر استان و شکل‌گیری آن براساس یک فرآیند انتخاباتی است. در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، اهدافی برای سازمان نظام مهندسی ساختمان تعریف شده است که از آن جمله می‌توان به فراهم ساختن زمینه همکاری کامل میان وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها و تشکل‌های مهندسی و حرفه‌ای ساختمان و … اشاره کرد.

می­توان با تدوین یک برنامه راهبردی با در نظر گرفتن مطالبات ذینفعان داخلی و خارجی سازمان، این سازمان را به سازمانی چابک، کارآمد و هوشمند مبدل کرد تا بتواند با حداقل بوروکراسی و حداکثر مشارکت مهندسین، بیشترین رضایت‌مندی را کسب کند و به اهداف پیش‌­بینی شده در قوانین که مهم‌ترین آن، ارتقای کیفیت ساخت‌وساز درکشور است، در قالب یک برنامه بلندمدت از رهگذر تعامل با مهندسان متخصص و سازمان‌های ذیربط دست پیدا کند و از طرفی قادر باشد مسائل تاثیرگذار مرتبط با محیط خارجی و داخلی خود را بررسی و قبل از مواجهه، تشخیص و برای آنها راهکار پیدا کند.

از اهداف مهم حوزه مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی که بارها در نشست‌های گوناگون، مسئولان محترم به آن اشاره کرده‌اند، می‌توان به ۱- تدوین و راه اندازی نظام ملی ساخت و ساز، ۲- تدوین و توسعه نظام جامع تضمین کیفیت ساختمان، ۳- تهیه و اجرای برنامه عملیاتی صنعتی سازی ساختمان و توسعه فن‌آوری‌های نوین اشاره کرد.

در فرصت ایجاد شده در جلسه معارفه اعضای دوره هشتم شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان با حضور مقام عالی وزارت و مسئولان وزارت راه و شهرسازی، برنامه‌ای توسط این‌جانب ارائه شد که در آن با توجه به سیاست‌های مذکور و نیز در راستای توجه به این سیاست‌ها، اهداف کلان و خُردی برای سازمان نظام مهندسی ساختمان مدنظر قرار گرفته است.

به نظر می‌رسد برای تدوین و راه اندازی نظام ملی ساخت و ساز (به عنوان اولین هدف از اهداف توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی) باید توسعه فرهنگ مهندسی در جامعه، توسعه ارزش‌ها در مهندسی (تدوین و استخراج مولفه‌های زمینه‌گرایی و ارزشی در معماری و شهرسازی، تدوین آیین نامه کنترل شهرسازی)، تقویت نگاه ملی در موضوع صرفه‌جویی، آموزش و پژوهش در ساخت و ساز، بازتعریف نظام فنی و اجرایی و کنترلی متناسب با کارفرمایی بخش خصوصی برای ارتقای صنعت ساخت و ساز به عنوان اهداف کلانی در نظر گرفته شود که البته در راستای توجه به فرهنگ سازی صنعت ساختمان خواهد بود.

به طور قطع مسایلی همچون نظام بیمه کیفیت ساختمان نوساز و نیز تدوین برنامه برای استانداردسازی می‌تواند در راستای توجه به کیفی‌سازی (توسعه نظام جامع تضمین کیفیت ساختمان) باشد که بارها توسط مسئولین وزارت راه مورد تأکید قرار گرفته است.

همچنین برنامه‌ریزی برای مدل‌سازی اطلاعات ساختمان و نیز برنامه برای مدیریت پروژه، فرایند طراحی، مدیریت ساخت، تهیه و تولید مصالح استاندارد و اجرا، مدیریت انرژی و توجه به مسایل زیست محیطی نیز در راستای توجه به سومین هدف از اهداف وزارت راه و شهرسازی در زمینه توسعه مهندسی ساختمان باید مدنظر باشد.

یقینا می‌توان توجه به اصول فرهنگ‌سازی، کیفی سازی و مدل سازی را برای دستیابی به دیگر اهداف سازمان نظام مهندسی از قبیل کمک به توسعه اشتغال با صدور خدمات مهندسی، صدور شناسنامه‌های فنی ساختمان، تعمیر و نگهداری ساختمان، صدور گواهی مسئولیت، صدور برچسب انرژی و … ضروری دانست.

* عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور