رکورد ۷ ماهه شاخص بورس شکست
رکورد ۷ ماهه شاخص بورس شکست

امروز شاخص پس از 7 ماه از نیمه کانال یک میلیون و 500 هزار واحد عبور کرد. شاخص هم وزن بورس نیز برای پانزدهمین روز کاری متوالی صعود کرد.

امروز شاخص پس از ۷ ماه از نیمه کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد عبور کرد. شاخص هم وزن بورس نیز برای پانزدهمین روز کاری متوالی صعود کرد.

اقتصاددان: در معاملات روز یکشنبه، هجدهم اردیبهشت ۱۴۰۱، شاخص کل بورس پایتخت با افزایش ۹ هزار و ۱۵۰ واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و ۵۵۲ هزار و ۹۹۸ واحد رسید.

شاخص هم وزن بورس نیز برای پانزدهمین روز کاری متوالی صعود کرد و با رشد ۲ هزار و ۶۹۲ واحدی در سطح ۴۲۹ هزار و ۱۱ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۱۳۱ واحد بالا آمد و در سطح ۲۱ هزار و ۲۰۴ واحد قرار گرفت.

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۳۴۹ نماد رشد قیمت داشتند و ۲۶۴ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۵۷ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۴۲ درصد بازار افت قیمت داشتند.

نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌ها

امروز نمادهای «فولاد»، «شستا» و «شبریز» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و در مقابل نمادهای «شبندر»، «جم» و «شیراز» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «آریا»، «هرمز» و «شاوان» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «وملل»، «دماوند» و «بپیوند» بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شستا صدرنشین است و شپنا و خساپا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز نمادهای تلیسه، فرابورس و کرمان پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

افت ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۸ هزار و ۳۵۳ میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۲۰۱ میلیارد تومان بود که ۲ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۴ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۶ هزار و ۷۴۸ میلیارد تومان رسید.

کاهش ارزش صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۸۵ درصد کاهش یافت و یک میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۲ درصد افت کرد و در رقم ۹۷۰ میلیارد تومان ایستاد.

امروز نماد شبریز (شرکت پالایش نفت تبریز) با صف‌ خرید ۴۷۹ میلیارد تومانی برای دومین روز متوالی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شبریز، نمادهای آسیاتک (شرکت انتقال داده‌های آسیاتک) و بفجر (شرکت فجر انرژی خلیج فارس) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات امروز اغلب صف‌های فروش جمع شد و تنها نماد ثباغ (شرکت شهرسازی و خانه سازی باغمیشه) صف فروش داشت.

 رکورد 7 ماهه شاخص بورس شکست