رکود معاملات همزمان با سقوط سنگین شاخص بورس
رکود معاملات همزمان با سقوط سنگین شاخص بورس

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای بازار افت کرد. گروه‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، مخابرات، استخراج کانه‌های فلزی و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی قرمزترین گروه‌ها در معاملات امروز بودند.

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای بازار افت کرد. گروه‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، مخابرات، استخراج کانه‌های فلزی و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی قرمزترین گروه‌ها در معاملات امروز بودند.

اقتصاددان: در معاملات روز یکشنبه هشتم خرداد، شاخص کل بورس پایتخت با ریزش ۱۹ هزار و ۳۷۴ واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و ۵۳۴ هزار و ۲۸ واحد رسید.

شاخص هم وزن بورس نیز با افت ۷ هزار و ۶۹۷ واحدی در سطح ۴۲۴ هزار و ۸۴۵ واحدی ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) ۱۳۲ واحد پائین آمد و در سطح ۲۱ هزار و ۲۶۵ واحد قرار گرفت.

نمادهای مؤثر بر شاخص‌‌ها

امروز نمادهای «فولاد»، «کچاد» و «وامید» بیشترین تأثیر را در افت شاخص کل بورس داشتند و این سه نماد در مجموع ۴ هزار و ۹۹ واحد شاخص را پائین کشیدند. در مقابل نمادهای «بوعلی»، «نوری» و «سآبیک» بیشترین تأثیر افزایشی را بر شاخص کل داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای «هرمز»، «مارون» و «غصینو» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «فغدیر»، «ددانا» و «وسپهر» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس سآبیک صدرنشین است و آسیاتک و شستا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز ددانا، کرمان و فرابورس پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌های قرمز

امروز قیمت سهام اغلب نمادهای بازار افت کرد. در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، ۱۹۵ نماد رشد قیمت داشتند و ۴۳۴ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۳۱ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۶۹ درصد بازار افت قیمت داشتند.

گروه‌های بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، مخابرات، استخراج کانه‌های فلزی و شرکت‌های چندرشته‌ای صنعتی قرمزترین گروه‌ها در معاملات امروز بودند.

ارزش معاملات

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم ۸ هزار و ۱۵۴ میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه هزار و ۷۳۱ میلیارد تومان بود که ۲۱ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش ۸ درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم ۵ هزار و ۲۷۹ میلیارد تومان رسید.

صف‌های پایانی بازار

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل ۳۷ درصد کاهش یافت و ۱۴۲ میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته ۱۵ درصد رشد کرد و در رقم ۴۷۶ میلیارد تومان ایستاد.

امروز نماد فغدیر (شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان) با صف‌ خرید ۱۴۴ میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از فغدیر، نمادهای ددانا (شرکت داروسازی دانا) و سآبیک (شرکت سیمان آبیک) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد قثابت (شرکت قند ثابت خراسان) تعلق داشت که ارزش آن ۱۵ میلیارد تومان بود. پس از قثابت، نمادهای آسیاتک، سنیر، کدما و غدام بیشترین صف فروش را داشتند.

 رکود معاملات همزمان با سقوط سنگین شاخص بورس