تاریخ انتشار : سه شنبه 5 دی 1402 - 12:43
کد خبر : 151697

روایت رسمی از درآمد بالای برخی زباله‌گردها

روایت رسمی از درآمد بالای برخی زباله‌گردها

زباله‌گردها در سطل‌های آشغال دنبال غذا می‌گردند؟ یا تلاش می‌کنند از میان زباله‌ها، برخی مواد و لوازم ضایعاتی را با هدف فروش و کسب روزی بردارند؟ آیا تمام کسانی که مبادرت به زباله‌گردی می‌کنند، به این طریق امرار معاش می‌کنند و پولدار هستند؟ معاون شهردار تهران بر این باور است که اغلب زباله‌گردها از درآمدهای

زباله‌گردها در سطل‌های آشغال دنبال غذا می‌گردند؟ یا تلاش می‌کنند از میان زباله‌ها، برخی مواد و لوازم ضایعاتی را با هدف فروش و کسب روزی بردارند؟ آیا تمام کسانی که مبادرت به زباله‌گردی می‌کنند، به این طریق امرار معاش می‌کنند و پولدار هستند؟ معاون شهردار تهران بر این باور است که اغلب زباله‌گردها از درآمدهای بالایی برخوردارند و کسی برای یافتن غذا این کار را انجام نمی‌دهد. بر اساس این گزارش، آیین انعقاد تفاهمنامه همکاری مشترک بین معاونت امور اجتماعی و فرهنگی و معاونت خدمات شهری شهرداری پایتخت صبح روز چهارم دی ماه ۱۴۰۲ با حضور حسین نظری معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران و جمعی از مدیران شهری برگزار شد.
رضا محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران در این مراسم درباره اقدامات ۵ ماه دوره مدیریت خود در سازمان مدیریت پسماند گفت: در قرارداد جدید که با پیمانکاران بستیم در تلاشیم شرایط نظافت بهبود پیدا کند. در این پنج ماه زیرساخت قراردادی اصلاح شد، ۴۰۰ دستگاه ماشین جدید وارد ناوگان سازمان پسماند شد. قرارداد پیمانکاران را تجمیع کردیم اما باز هم تاکید می‌کنم در بحث اطلاع‌رسانی به کمک سازمان‌ فرهنگی و اجتماعی نیاز داریم. محمدی تصریح کرد: در گام‌های بعدی به دنبال این هستیم که نیروی انسانی سازمان‌ مدیریت پسماند را در بخش پیمانکاران از نیروهای اتباع خالی کنیم. وی با پرداختن به تولید زباله در شهر گفت: در بعضی نقاط روزی ۴ بار مخازن زباله تخلیه می‌شود و مدیریت کاهش این موضوع نیازمند همکاری شهروندان و اطلاع‌رسانی برای فرهنگ‌سازی دارد.

به گزارش اقتصاددان به نقل از ایلنا  ،  مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با بیان اینکه زیرساخت نوماند را ایجاد کرده‌ایم و در سه منطقه در حال فعالیت است که زباله خشک را جمع‌آوری می‌کنیم، گفت: در طول یک ماه برای ۱۰هزار خانواده در سه منطقه ۸، ۱۶ و ۱۴ اپلیکیشن نوماند نصب کرده‌ایم و تنها ۵ درصد از این شهروندان، زباله خشک خود را به ما تحویل دادند. وی ادامه داد: بابت زباله‌گردها قضاوت می‌شویم، برخی می‌گویند افرادی در زباله به دنبال غذا می‌گردند، اما برخی از این زباله‌گردها درآمد بالایی دارند. مردم ما دلسوز هستند و اگر ببینند کسی در مخزن زباله به دنبال غذا می‌گردد با توجه به روحیه انسان دوست ایرانی، حتما برای آن فرد غذا تهیه می‌کنند. در ادامه این نشست گزارشی از اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی شهر تهران در مورد مدیریت پسماند و تولید محتوای آموزشی درخصوص مدیریت پسماند و مسائل شهری ارایه شد.  مهدی امیری، مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران گفت: مردم به موضوع نظافت شهری به عنوان ویترین خدمات شهرداری تهران نگاه می‌کنند. روزانه حدود ۵هزار تن زباله در تهران تولید می‌شود و تولید زباله در تهران حدود ۳برابر میانگین جهان است. از نظر تولید زباله هم در بین ۲۰ کشور جهان هستیم. وی افزود: هر فعالیتی در شهرداری تهران اگر پیوست اجتماعی نداشته باشد، ابتر است. سازمان زیباسازی ظرفیت بزرگی دارد و می‌توان از آن استفاده کرد. ظرفیت‌هایی که ما در مناطق ۲۲ گانه داریم، می‌تواند مورد استفاده سازمان مدیریت پسماند باشد. به نظر قسمتی از آشفتگی در جمع‌آوری زباله به این دلیل است که پیمانکاران جمع‌آوری پسماند، آموزش کافی ندیده‌اند.
حسین نظری، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران هم در این مراسم بیان کرد: قانون مدیریت پسماند در کشور فراتر از شهرداری تهران است؛ به بعضی از قوانین در کشور بسیار پرداخته‌ایم و برخی از قوانین مغفول مانده است. ما به بحث آموزش شهروندی در کشور نیاز داریم. نظری همچنین در مورد ماده ۶ قانون اساسی درباره لزوم همکاری صدا و سیما نکاتی را اظهار کرد و گفت: تعامل و تفاهم امروز یک نقطه عطف خواهد بود. وفاق و همدلی تأثیرات بسیار خوبی به همراه دارد که برگزاری مراسم اربعین حسینی یک نمونه خوب از همدلی و وفاق بود.
معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران گفت: بحث پاکیزگی شهر مربوط به همه شهرداری تهران است و برگزاری هر مراسمی در شهرداری تهران بدون انجام نظافت، بی‌اثر است. نظری در ادامه در مورد اهمیت شرکت شهربان و حریم بان نکاتی را ارایه کرد و ادامه داد: پرسنل شرکت شهربان و حریم بان نیاز به آموزش دارند. باید با شخصیت‌ترین و مودب‌ترین افراد در شرکت حریم بان
به کار گرفته شوند. درکل به آموزش‌های پرمحتوا و با رویکرد عملگرا در حوزه آموزش‌های شهروندی نیازداریم‌.
نظری ادامه داد: در بحث آموزش چند نکته باید رعایت شود، مشارکت جویی و سرمایه اجتماعی، مسوولیت‌پذیری و حس شراکت با مردم و قانون گرایی و رعایت قانون اهمیت دارد. از مدیران خواهش می‌کنم که آموزش‌های شهروندی را در برنامه کاری خود قرار دهند. باید بخش‌های مختلف شهرداری تهران هماهنگ و منسجم عمل کنند.
در ادامه جلسه مجتبی شاکری، از جانبازان دفاع مقدس و همچنین نماینده دوره چهارم شورای اسلامی شهر در مورد لزوم وفاق و هم‌افزایی مدیران نکاتی را بیان کرد.
وی گفت: از ظرفیت صدا و سیما و همچنین تئاتر می‌توان برای آموزش‌های شهروندی استفاده کرد. فرهنگ ایثار می‌تواند در حل مشکلات راه‌گشا باشد. محمدامین توکلی زاده، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران هم در این جلسه با اشاره به اینکه امیرالمومنین(ع) و حضرت زهرا(س) بزرگ‌ترین تولیدکنندگان ثروت به روایت اهل سنت بودند، گفت: در فدک فاطمی ۲۵۰۰کارگر کار می‌کرد و امیرالمومنین چاه‌های زیادی حفر کرده بود اما کمترین مصرف را داشتند. جایگاه اجتماعی افراد در زندگی اسلامی و ایرانی باید به گونه‌ای باشد که افرادی که کمترین مصرف و ضرر را دارند، جایگاه بالایی داشته باشد. معاون شهردار تهران ادامه داد: در شهر نیز شهروندانی که تفکیک زباله از مبدا دارند، باید جایگاه بالایی داشته باشند به‌طوری که به سمتی برویم که شهروندان زباله را از مبدا تفکیک کنند. باید افرادی که زباله را از مبدا تفکیک می‌کنند، الگوساز شوند. اگر ما نتوانیم نگرش افراد را تغییر دهیم به تغییر رفتار منجر نخواهد شد. ما با خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران پیوستگی داریم و این ذاتی است. در بحث ساماندهی معتادان متجاهر هم موضوع زباله‌گردی دخیل است. بنابراین بدون همکاری معاونت خدمات شهری به جایی نمی‌رسیم. توکلی‌زاده تاکید کرد: در موضوع کودکان کار حدودا ۸۰ درصد اتباع خارجی هستند و پیمانکاران بعضا استثمار کودک و استعمار زباله را انجام می‌دهند. یک عکس که از زباله‌گردی متشر می‌شود باعث تخریب چهره کشور می‌شود. حدود ۷ میلیون افغانستانی در ایران زندگی می‌کنند که یک میلیون نفر از آنها در تهران هستند که در مشاغل غیر رسمی ورود می‌کنند.
معاون اجتماعی شهرداری پایتخت همچنین بیان کرد: امروز با همه داشته‌های معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران در خدمت خدمات شهری شهرداری هستیم. وی با پرداختن به افزایش مخاطب در شهرداری ادامه داد: با بخش‌های صدا و سیما در حال همکاری هستیم. از ظرفیت مساجد و مدارس هم باید در آموزش‌های شهروندی استفاده کنیم.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

یک × دو =