راه باقی‌مانده برای توافق، ساده نخواهد بود
راه باقی‌مانده برای توافق، ساده نخواهد بود

معاون وزیر خارجه ایران گفت: ما مسیر زیادی را تاکنون طی کرده‌‌ایم و به پایان مسیر نزدیکتر شده‌‌ایم، اما این راه باقی مانده از مسیر، مسیر ساده‌ای نخواهد بود. عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان و سرپرست هیات ایرانی در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین در پایان دور ششم این مذاکرات در گفتگو […]

معاون وزیر خارجه ایران گفت: ما مسیر زیادی را تاکنون طی کرده‌‌ایم و به پایان مسیر نزدیکتر شده‌‌ایم، اما این راه باقی مانده از مسیر، مسیر ساده‌ای نخواهد بود.

عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان و سرپرست هیات ایرانی در مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین در پایان دور ششم این مذاکرات در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما در وین اظهار کرد: امروز با برگزاری یک جلسه کمیسیون مشترک، دور ششم از مذاکرات وین خاتمه یافت و ما در پایان این جلسه به یک جمع بندی از مجموعه مذاکرات فشرده‌ای که در روز‌های گذشته انجام شد، رسیدیم.

به گزارش اقتصاددان به نقل از تجارت نیوز  عراقچی گفت: همه هیات‌ها اذعان داشتند که پیشرفت‌های نسبتا خوبی صورت گرفته است و همگی بر جدیت خود برای ادامه مسیر و دستیابی به یک توافق تفاهم داشتند، اما در همین راستا قبول دارند که برخی مسائل کلیدی می‌بایستی از سوی مراجع تصمیم گیری در کشور‌ها بررسی‌هایی صورت گیرد.

وی ادامه داد: پیشرفت ما از این نظر خوب بوده که هم متون بسیار زیادی آماده شده و متونی هم که آماده نیست دارای وضعیت مشخص شده‌ای است که اختلافات را به طور مشخص نشان می‌دهد و این موضوع به تصمیم گیران کمک می‌کند تا متوجه شوند در چه مرحله‌ای از تصمیم گیری قرار دارند.

عراقچی اضافه کرد: ما مسیر زیادی را تاکنون طی کرده ایم و به پایان مسیر نزدیکتر شده ایم، اما این راه باقی مانده از مسیر، مسیر ساده‌ای نخواهد بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه تصریح کرد: من امیدوار هستم و فکر می‌کنم که اگر طرف‌های مقابل بتوانند تصمیمات خود را اتخاذ کنند می‌توانیم به توافقی دست یابیم که مطلوب ما خواهد بود.

عراقچی گفت: مواضع ما از ابتدای مذاکرات هیچگونه تغییری نکرده است و خواهان رفع همه تحریم‌ها هستیم و همینطور راستی آزمایی آن‌ها و بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام.

وی بیان کرد: به نظر من وزن موضوعات حل شده خیلی بیشتر از مسائل حل نشده است.

عراقچی تاکید کرد: گفتگوی من با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتم بسیار جامع بود ما درباره برجام، موضوعات باقی مانده بین ایران و آژانس و همینطور نحوه کمک آژانس به پیشرفت مذاکرات و وظایفی که پس از رسیدن به یک توافق احتمالی وجود دارد گفتگو‌هایی صورت گرفت.

معاون وزارت خارجه کشورمان گفت: نمی‌توان گفت که دور آتی، دور نهایی خواهد بود، زیرا همه چیز به تصمیمات طرف‌های مقابل بستگی دارد، اما مطمئن هستم که دور هفتم دور بسیار سختی خواهد بود.

عراقچی تاکید کرد: ما در مذاکرات وین اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران و منافع ملی را دنبال می‌کردیم که به طور حتم برای روسای جمهور دولت دوازدهم و دولت سیزدهم نیز آنچه که اهمیت دارد دستیابی به منافع ملی است و زمان در اینجا خیلی اهمیتی ندارد، اما اگر هرچه این مهم، سریعتر به نتیجه برسد آثار رفع تحریم‌ها زودتر در کشور نمایان می‌شود.

وی تصریح کرد: ما وقتی توافق خواهیم کرد که به خواسته ها، منافع و مواضع اصلی و قطعی ملی رسیده باشیم و امیدوار هستیم که این توافق در دولت دوازدهم و هرچه زودتر انجام شود، اما این ملاک ما برای توافق نیست چرا که ملاک ما تحقق یک توافق خوب است.

عراقچی اضافه کرد: طبیعی است که یکی از مباحث جدی در این مذاکرات ایجاد اطمینان نسبت به عدم تکرار عملکرد دولت آمریکاست که ما در این زمینه به تضمین نیازمندیم.

خواننده معزز سلام ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر بالا در پایین صفحه ( ثبت دیدگاه) موجب امتنان است .

 

ع