راهکار دولت رئیسی برای کاهش قیمت کالاهای اساسی
راهکار دولت رئیسی برای کاهش قیمت کالاهای اساسی

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره افزایش قیمت کالاهای مختلف در بازار، اظهار کرد: ما دو مسئله داریم یکی تورم سالانه و دیگری افزایش قیمت‌ها ناشی از اجرای طرح اصلاح اقتصادی دولت. مردم سال هاست که تورم سالیانه موجود در کشور را درک و مشاهده می‌کنند و این تورم گرانی‌های سالانه را به بار آورده […]

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت درباره افزایش قیمت کالاهای مختلف در بازار، اظهار کرد: ما دو مسئله داریم یکی تورم سالانه و دیگری افزایش قیمت‌ها ناشی از اجرای طرح اصلاح اقتصادی دولت. مردم سال هاست که تورم سالیانه موجود در کشور را درک و مشاهده می‌کنند و این تورم گرانی‌های سالانه را به بار آورده است. یکی از اهداف اصلاحات اقتصادی دولت، از بین بردن ریشه همین تورمی است که سال هاست با آن مواجه‌ایم.

تورم سالانه بر قیمت همه کالاها تاثیر می‌گذارد

وی ادامه داد: تورم سال گذشته بالای ۴۰ درصد بود و ما طرح اصلاح اقتصادی را برای کاهش این تورم اجرا کردیم که امیدوار باشیم در بلندمدت بخشی از این تورم کاهش یابد ولی به هر حال این تورم فعلا وجود خارجی دارد و باید در بلندمدت با اجرای سیاست‌های اصلاحی، آن را از بین برد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تورم سالانه بر قیمت همه کالاها تاثیر می‌گذارد، تصریح کرد: تورم یعنی گران شدن هر ساله همه کالاها. این تورم یک بیماری مزمنی است که سال هاست در کشور ما وجود دارد و با وجود همین بیماری مزمن، دولت طرح اصلاح اقتصادی دولت را شروع کرده است. مطابق آمار بانک مرکزی، تورم ۱۲ ماهه منتهی به شهریور ۱۴۰۰، ۵۹/۲ درصد بوده و اگر جلو آن گرفته نمی‌شد، معلوم نبود تورم ۴۰ درصد سالانه چقدر می‌شد؟

بهادری جهرمی در پایان با اشاره به اجرای طرح اصلاح اقتصادی دولت، گفت: پیش از این یارانه‌ای که به واردکننده اختصاص می‌یافت مضراتی از جمله تورم و بی‌عدالتی داشت پس قیمت ۴ کالای پایه‌ای اصلاح شد و در نتیجه کالاهایی که متاثر از این ۴ کالای پایه‌ای بودند مثل لبنیات یا محصولاتی که از روغن، مرغ و تخم‌مرغ تهیه می‌شدند هم افزایش یافت. قطعا با اجرای طرح اصلاح اقتصادی بخشی از تورم سالانه کاهش می‌یابد نه اینکه صفر شود. تورم عوامل متعددی دارد که بخشی از آن ناشی از تخصیص نامناسب یارانه‌ها بود که با اجرای طرح اصلاح اقتصادی، آن بخش از تورم کاهش می‌یابد.

 

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : ایسنا