دومین روز اصلاح بورس/ ریسکی به نام هسته معاملات/ جذابیت نمادهای فولادی افزایش یافته است؟
دومین روز اصلاح بورس/ ریسکی به نام هسته معاملات/ جذابیت نمادهای فولادی افزایش یافته است؟

امروز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت، دومین روز اصلاح بازار بورس رقم خورد و بسیاری از نمادها برای دومین روز پیاپی با صف فروش به معاملات خود پایان دادند. بازار سهام در ساعات میانی معاملات، امروز صعودی شد اما مجدداً فشار عرضه باعث شد تا بسیاری از سهم‌ها به صف فروش برسند. اکثر نمادهای فولادی‌ نیز امروز کاهش قیمت را تجربه کردند اما در روز بد بازار، نشانه خوب دوباره حجم خیره‌کننده معاملات بود.

شاخص کل بورس تهران امروز افت ۳۸۷۵ واحدی را تجربه کرد و تا ارتفاع یک میلیون و ۱۷ هزار واحدی پایین آمد. امروز اکثر نمادها، کار خود را در بازه منفی دامنه نوسان آغاز کردند، سپس قیمت‌ها افزایش یافت و حتی بسیاری از سهم‌ها به صف خرید رسیدند و دوباره در ساعات پایانی بازار، با افزایش عرضه‌ها، شاهد شکل‌گیری صفوف فروش در بسیاری از نمادها بودیم.

از دیروز تاکنون، نشانه مثبت بازار سهام، حجم بالای معاملات است که نشان از قدرت قابل توجه تقاضا دارد. امروز ارزش معاملات فولاد بیش از ۵۸۸ میلیارد تومان، ارزش معاملات ومعادن بیش از ۵۰۰ میلیارد تومان و ارزش معاملات ذوب بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان بود. دیروز نیز ارزش معاملات ذوب، بیش از ۶۲۰ میلیارد تومان و ارزش معاملات ومعادن بیش از ۷۶۰ میلیارد تومان بود. با این اعداد خیره‌کننده، پیش‌بینی می شود که عمر دوره اصلاحی کوتاه باشد. در بازار منفی امروز، فولاد، ذوب، کچاد، کگل و کگهر با قیمت پایانی سبز رنگ به معاملات خود پایان دادند که این نکته، ارزندگی آن‌ها را نشان می‌دهد. با اصلاح روزهای اخیر، قیمت سهام بسیاری از نمادهای فولادی جذاب‌تر از پیش شده و احتمالاً سرمایه‌گذارانی که در این قیمت‌ها به نمادهای فولادی ورود می‌کنند، در میان مدت مزد صبر خود را بگیرند.

ریسک این روزهای بازار سهام، هسته معاملات است. هسته معاملات بورس جوابگوی این میزان از سرمایه‌گذاران نیست و مرتب با اختلال مواجه می‌شود. برخی از سرمایه‌گذاران معتقدند که انتقال معاملات برخی از نمادها به ساعات خارج از بازار، برای برداشتن فشار از روی هسته معاملات کار صحیحی نیست. به نظر می‌رسد «عدالت زمانی» در معاملات نمادها، باید جدی گرفته شود. در سه روز گذشته، معاملات خساپا در ساعات خارج بازار، بقیه بازار را منفی کرده است و عده زیادی با هیجان سهام خود را فروخته‌اند تا شاید صف خرید سایپا عرضه شود و آنان بتوانند سهام این شرکت خودروسازی را خریداری کنند. این نحوه زمانی معاملات به ضرر بقیه نمادها است. هسته معاملات باید جوابگوی سرمایه‌گذاران بازار بورس باشد و به نظر می‌رسد سازمان بورس باید فکری به حال این هسته بکند.

ارزش کل معاملات بورس و فرابورس امروز بیش از ۲۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود که عدد بسیار بالایی محسوب می‌شود. با این ارزش معاملات، خطر بزرگی بازار سرمایه را تهدید نمی‌کند.

جدول زیر که تغییرات قیمتی نمادهای فولادی و سنگ آهنی در روز جاری را نشان می‌دهد، ببینید:

دومین روز اصلاح بورس/ ریسکی به نام هسته معاملات/ جذابیت نمادهای فولادی افزایش یافته است؟