چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰ Wednesday, 8 December , 2021
پ
  • شناسه : 67233
  • 25 آبان 1400 - 21:00

دولت‌ها به یک کارخانه ایجاد موانع تولید تبدیل شده‌اند

دولت‌ها به یک کارخانه ایجاد موانع تولید تبدیل شده‌اند
دولت‌ها به یک کارخانه ایجاد موانع تولید تبدیل شده‌اند

یکی از بدترین عملکردهای اقتصادی را در ۱۰ سال گذشته داشتیم  یک کارشناس اقتصادی از عدم ثبات و نبود پشتیبانی سیاست های کلان در اقتصاد به عنوان دلایل اصلی عدم رشد اقتصادی نام برد. علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی،  در خصوص پاسخ به سوال رئیس جمهور مبنی بر اینکه «چرا با وجود هزاران هزار میلیارد تومان مصارف دولت در […]

یکی از بدترین عملکردهای اقتصادی را در ۱۰ سال گذشته داشتیم 

یک کارشناس اقتصادی از عدم ثبات و نبود پشتیبانی سیاست های کلان در اقتصاد به عنوان دلایل اصلی عدم رشد اقتصادی نام برد.

علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی،  در خصوص پاسخ به سوال رئیس جمهور مبنی بر اینکه «چرا با وجود هزاران هزار میلیارد تومان مصارف دولت در ۸ سال گذشته، رشد اقتصادی کمتر از یک درصد داشته‌ایم؟» گفت: رشد پائین اقتصادی را باید با وضعیت جمعیتی بسیار مطلوبی که داشتیم مقایسه کنیم، یعنی ما یکی از جوان‌ترین کشورهای دنیا هستیم که به سرعت تبدیل به یکی از پیرترین کشورهای دنیا خواهیم شد و از این جمعیت جوان متاسفانه استفاده نشده است. از آن طرف منابع خدادادی که ما داریم در دنیا کم نظیر است و در مجموع در منابع هیدروکربن منظور نفت و گاز ما در دنیا اول هستیم.

او افزود: با این حال وضعیت رشد اقتصادی‌ اصلا مطلوب نیست، کمتر کشوری را می‌توان پیدا کرد که همه منابع برای توسعه پایدار و درون زا در آن جمع شده باشد. یکی از بدترین عملکردهای اقتصادی را در ۱۰ سال گذشته داشتیم و متاسفانه به نظر می رسد همچنان روند ۱۰ سال گذشته ادامه دارد.

 

به گزارش اقتصاددان به نقل از برنا ،  سعدوندی گفت: از دلایل اصلی این که ما رشد اقتصادی نداشتیم، عدم ثبات و نبود پشتیبانی سیاست‌های کلان در اقتصاد است. یعنی بسیاری از سیاست‌های کلانی که اتخاذ شده در جهت مقابله با رشد اقتصادی و افزایش بی‌ثباتی در اقتصاد بوده، سیاست‌هایی که به ظاهر مفید و با نیت خیر انجام پذیرفته ولی در عمل موجب توقف رشد اقتصادی شده است.

او ادامه داد: به طور مثال سیاست‌های ارز چند نرخی و یا ارز دولتی و یا سیاست‌های پرداخت سوبسید به انرژی موجب شده که وضعیت اقتصادی کشور رشد کافی نداشته باشد، زمانی که شما به انرژی سوبسید می‌دهید رشد غیراشتغال‌زا بوجود می‌آید و حتی اگر قرار باشد رشد اقتصادی هم اتفاق بیفتند، اشتغال‌زا نخواهد بود و غیر اشتغالزاست به دلیل اینکه، انرژی جایگزین نیروی کار خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: مسئله دیگر این است که دولت‌ها به یک کارخانه ایجاد موانع تولید تبدیل شده‌اند و هر روز یک‌سری مقرارت محدود کننده جدیدی ایجاد می‌شود که موجب توقف یک بخش اقتصادی خواهد شد. ما اصلا سیاست‌گذار اقتصاد کلان در زمینه مالی، بودجهای و پولی نداریم تا زمانی‌که سیاست‌گذاری نداشته و مانع زدایی نشود وضعیت همین گونه ادامه پیدا می‌کند.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

برچسب ها

ضرورت اصلاح ساختار بودجه 17 آذر 1400

دکتر مهدیه ضیائیان، پژوهشگر مسائل اقتصادی
ضرورت اصلاح ساختار بودجه

ضرورت اصلاح ساختار بودجه 17 آذر 1400
دکتر مهدیه ضیائیان، پژوهشگر مسائل اقتصادی

ضرورت اصلاح ساختار بودجه

لازم است اصلاحات ساختاری اساسی در نظام بودجه‌ریزی کشور، با این رویکرد محقق شود که بامدیریت منابع و مصارف بودجه، خطرات ناشی از تشدید تحریم‌ها از مسیر کسری بودجه را مهار کند، فضای سیاست‌گذاری مالی را گسترش دهد و نیز زمینه را برای مقابله فعالانه با چالش‌های اساسی اقتصاد کشور فراهم نماید. در واقع اصلاح ساختار بودجه امری مهم و ضروری است به طوری که از نیمه دوم سال 97، یک پای ثابت فرامین و تذکرات رهبر انقلاب بوده است.

حفظ نخبگان در دولت سیزدهم شعار نیست! 16 آذر 1400

حفظ نخبگان در دولت سیزدهم شعار نیست!

رئیسی در نشست با اساتید و فناوران دانشگاه صنعتی شریف؛ رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت و ضرورت حفظ و جذب نخبگان دانشگاهی اظهار داشت: دولت از کنار دغدغه‌ها و بیانات رهبر انقلاب در خصوص حفظ نخبگان صرفا به عنوان یک توصیه رد شود بلکه مصمم است در همکاری تنگاتنگ با دانشگاه زمینه‌های جذب و […]

‌‌گلایه دولت از مجلس اصولگرا 16 آذر 1400

‌‌گلایه دولت از مجلس اصولگرا

حرف‌های روز گذشته معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در جمع خبرنگاران حکایت از این دارد که کم‌کم رفاقت نمایندگان و دولت سیزدهم در حال شکرآب‌شدن است، آنجا که محمد حسینی گفت: «تعامل دولت و مجلس یک بحث راهبردی است و ما تأکید داریم که همواره بین دولت و مجلس همکاری برای خدمت وجود داشته باشد. باید از […]

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.