در دیدار رئیسی و امیر قطر چه گذشت؟
در دیدار رئیسی و امیر قطر چه گذشت؟

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی و حجت‌الاسلام رئیسی بعد از دیدار با یکدیگر در نشست خبری مشترک با رسانه‌ها شرکت کردند. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بعد از دیدار با یکدیگر در نشست خبری مشترک با رسانه‌ها شرکت کردند. امیر قطر […]

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی و حجت‌الاسلام رئیسی بعد از دیدار با یکدیگر در نشست خبری مشترک با رسانه‌ها شرکت کردند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران بعد از دیدار با یکدیگر در نشست خبری مشترک با رسانه‌ها شرکت کردند.

امیر قطر در ابتدای این نشست خبری با ابراز خرسندی از سفر به ایران گفت: روابط ایران و قطر مبتنی بر حسن همجواری است. امروز در خصوص مسائل دوجانبه صحبت کردیم و گفتیم حل اختلافات در منطقه راهی جز گفت‌وگوی سازنده ندارد. درباره فلسطین سوریه یمن و عراق گفت‌وگو داشتیم، اما بحث اصلی مسئله فلسطین بود.

نگاه قطر به مذاکرات وین مثبت است

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی تاکید کرد که درباره مذاکرات وین قطر همواره نگاه مثبتی به آن داشته و معتقدیم گفت‌وگو راه‌حل این مسئله است. ما از همه ایرانیان علاقمند به مشاهده بازی تیم ملی ایران در جام جهانی فوتبال استقبال خواهیم کرد.

دور هشتم مذاکرات وین که از ۶ دی و با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ از سر گرفته شد با اعلام جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اروپا از ۲۰ اسفند بر سر برخی مسائل باقی مانده تاکنون متوقف شده است.

آزاد‌سازی منابع مالی ایران، تبادل زندانیان، لغو تحریم‌های سپاه پاسداران از مسائلی هستند که باعث شده مذاکرات وین تاکنون متوقف شود.

پس از خروج یک طرفه آمریکا از برجام از ۱۸ اردیبهشت ۹۷ بنا به گفته سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، اروپا پیام‌های ایران و آمریکا را به هم منتقل می‌کند.

روابط حسنه ایران و قطر موجب شده تا برخی معتقدند باشند این کشور می‌تواند نقش میانجی‌گرانه‌ای که در به سرانجام رسیدن مذاکرات لغو تحریم‌ها داشته باشد.

رویترز چند روز پیش در گزارشی با اشاره به سفر اروپایی آتی امیر قطر هدف اصلی وی را به نتیجه رساندن مذاکرات عنوان کرده بود.

هم‌زمانی سفر انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و امیر قطر به تهران نشان می‌دهد طرف‌های مذاکره عزم جدی برای حل مسائل باقی مانده در مذاکرات لغو تحریم‌های ایران دارند.

هرگونه دخالت کشورهای خارج امنیت ساز نیست

رئیسی هم در این نشست خبری گفت: در مذاکراتی که داشتیم تاکید شد سرمایه گذاری‌های مشترکی بین دو کشور انجام شود. در سفری که اسفند پارسال داشتیم مذاکرات و توافقاتی داشتیم که لازمه اجرای آن اقدامات دولت‌های ایران و قطر است.

رئیس‌جمهوری ایران تاکید کرد موضوع حل مسائل منطقه به‌دست دولت‌های منطقه از دیگر مسائل مذاکرات بین ما بود. هرگونه دخالت کشورهای خارج امنیت ساز نیست و مخل امنیت منطقه است. دو طرف تاکید داشتیم بر اینکه محاصره یمن به زودی شکسته شود و مردم افغانستان باید دولتی فراگیر داشته باشند.

به گفته رئیس‌جمهوری اسلامی ایران نسبت به آزادی فلسطین تاکید داشتیم محاصره غزه شکسته شود و جنایات رژیم صهیونسیتی پایان یابد.

رئیسی با اشاره به شهادت خبرنگار الجزیره عربی به‌دست نظامیان رژیم صهیونیستی گفت باید به همه خبرنگاران در سراسر عالم تسلیت بگوییم که یک خبرنگار با ظلم رژیم صهیونیستی به شهادت رسانید و این جنایات حتما پایدار نخواهد بود.

روز گذشته بود که شیرین ابوعاقله خبرنگار شبکه الجزیره در حالی که یورش نیرو‌های اشغالگر به اردوگاه آوارگان «جنین» واقع در کرانه باختری اشغالی را پوشش می‌داد، شهید شد.

به گفته شاهدان محلی، تک تیرانداز صهیونیست با وجود اینکه ابوعاقله جلیقه خبرنگاری به تن داشت او را از ناحیه سر هدف گلوله قرار داد.

همچنین وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد در یورش نظامیان اشغالگر به «جنین»، «علی السمودی» خبرنگار دیگر فلسطینی از ناحیه کمر هدف گلوله قرار گرفت.

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

  • منبع خبر : باشگاه خبرنگاران جوان