تاریخ انتشار : یکشنبه 13 اسفند 1402 - 22:06
کد خبر : 159781

درسهای مدیریتی از زندگی مورچه ها ؟!؟

درسهای مدیریتی از زندگی مورچه ها ؟!؟

دکتر حسن خسروی. مدرس دانشگاه و متخصص امور برنامه و بودجه کشور و عضو شورای سردبیری با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت : جای شما خالی بر روی صندلی پارک در حال نوشیدن چای بودم و ناخودآگاه چشمم به صفی طولانی از مورچه ها افتاد که به شکل عجیب و معناداری حرکت می‌کردند. آنقدر محو

دکتر حسن خسروی. مدرس دانشگاه و متخصص امور برنامه و بودجه کشور و عضو شورای سردبیری با درج یادداشتی در اقتصاددان نوشت : جای شما خالی بر روی صندلی پارک در حال نوشیدن چای بودم و ناخودآگاه چشمم به صفی طولانی از مورچه ها افتاد که به شکل عجیب و معناداری حرکت می‌کردند. آنقدر محو شیوه زندگی و کار گروهی و تیمی مورچه ها شده بودم که چایم سرد شد اما در عوض باعث شد تا چند درس مدیریتی از مورچه ها بیاموزم و مروری شود بر یافته ها و بافته های مدیریتی ام.

در زندگی مورچه ها چند کلید واژه یافتم :

هم افزایی برای ایجاد ارزش افزوده. تقدم منافع جمعی بر منافع فردی. هر کس کار خود و ماموریت خود را بدرستی انجام می‌داد. همه از راه های مختلف بدنبال رسیدن به یک هدف بودند که ما به آن هم پایانی می‌گوییم. وقتی در مسیر حرکت از روبرو مورچه ای به مورچه دیگر می‌رسید قدری با هم خوش و بش می‌کردند تو گویی انگار که اطلاعاتی را به هم منتقل می‌نمودند. همه مورچه ها دنبال تحقق یک هدف و یک برنامه بودند و کسی به صورت جزیره ای کار نمی‌کرد. مورچه ها به شدت به قوانین و مقررات جامعه خود پایبند بودند و کسی دنبال تنبلی و تن پروری و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کردن نبود. مورچه ها می‌دانستند که فقط در سایه تلاش و کوشش می‌شود آینده را ساخت و بنابراین ندیدم که مورچه ای در گوشه ای بخوابد. در این اثنا باغبان داشت گلها را آب میداد و ناگهان مقداری از مسیر حرکت مورچه ها را آب گرفت و در کمال ناباوری دیدم که آنها مدیریت بحران کرده و به سرعت مسیر جایگزین را طراحی و اجرا کردند. در واقع آنها مسئله محور بودند و می‌دانستند که بروز مشکل پایان زندگی و ادامه مسیر نیست. آنها در حقیقت قائل به شورا و مشورت و خرد جمعی بودند تا بتوانند بهترین نتیجه را بگیرند فلذا طراحی مسیرهای جدید باعث شد تا برنامه ها با کمترین تلفات و مدیریت زمان و کمترین هزینه دنبال شوند. مورچه ها خستگی ناپذیرند زیرا می‌دانند که ایستایی و توقف آنها را از دور رقابت‌ها حذف می‌کند. با چشمان خویش دیدم که مورچه ها در زمان حال زندگی می‌کنند و گذشته محور نبوده و از داشته‌های موجود و هر آنچه که نظام خلقت و کائنات برای آنها در نظر گرفته شادند و خوشنود.
مورچه ها اهل غرغر کردن و نق زدن نبودند و به این اصل پایبند بودند که من در جامعه خود باید مسئولیت اجتماعی خویش را به نحو احسن ایفاء کنم. مورچه ها حقوق شهروندی را رعایت می‌کردند و کسی لقمه دیگری را از دهانش بیرون نمی‌آورد. موضوع سرمایه اجتماعی در بین مورچه ها به طرز شگفت انگیزی رعایت میشد و آنها می‌دانستند که همه باید برای هم باشند زیرا چو عضوی بدرد آورد روزگار؛ دگر عضو ها را نماند قرار. مورچه ها روابط عمومی بالایی داشتند و ارتباطات فردی میان آنها عالی بود. انتقال اطلاعات و داده ها کاملا آزاد بود و گردش اطلاعاتی بدون فیلترینگ و محدودیت‌های نادرست را میانشان ندیدم چون فقط با گردش آزاد اطلاعات همه می‌دانستند چه باید کرد و این تهدید نبود. مورچه ها کار هماهنگ و طولی داشتند و کسی در عرض دیگری نبود همه باید یک زنجیره هدف غذایی را دنبال می‌کردند فلذا کسی بر کسی برتری نداشت و در واقع میان این صف از مورچه ها کسی برابرتر یا بهترتر از دیگران نبود و این کمک می‌کرد جامعه مورچگان احساس عدالت داشته باشند. پیدا بود که تقسیم کار میان مورچه ها وجود دارد اما نفهمیدم که آیا سلسله مراتبی هم در کار است یا خیر. حیف؛ فرصت هم نشینی بیشتر با مورچه ها را نداشتم و زبان آنها را نمیفهمیدم ولی با این حال دمشان گرم نکته های فراوانی را به من آموختند و یادآوری کردند که اگر ما انسانها آنها را سرلوحه فعالیت‌های فردی؛ خانوادگی و سازمانی خویش قرار دهیم؛ قطعا بسیاری از مشکلات ما حل و فصل خواهند شد. در نوع خلقت و آفرینش و شیوه زندگی حیوانات آموزه های بسیار خوبی وجود دارد برای ما انسانها که امید است مد نظر قرار گیرند. به قول خداوند متعال در قرآن کریم : وَ إِنَّ لَکُمْ فِی الْأَنْعَامِ لَعِبْرَهً ( سوره نحل آیه ۶۶ ) . و همانا برای شماست در نوع آفرینش و زندگی چهارپایان ؛ عبرت و درس .

مخاطب گرامی، ارسال نظر پیشنهاد و انتقاد نسبت به خبر فوق در بخش ثبت دیدگاه، موجب امتنان است.

 

ع

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اقصاددان رسانه با مجوز برخط اخبار اقتصاد - فناوری - کسب و کار - اجتماعی و ....