درجا زدن بورس یک هفته پس از رشد ۱۰ درصدی
درجا زدن بورس یک هفته پس از رشد ۱۰ درصدی

پس از رشد پرشتاب بورس در هفته گذشته، این هفته وضعیت فرق کرد و شاخص ها بیشتر درجا زدند و استراحت کردند.

پس از رشد پرشتاب بورس در هفته گذشته، این هفته وضعیت فرق کرد و شاخص ها بیشتر درجا زدند و استراحت کردند.

اقتصاددان: هفته قبل شاخص کل در یک اقدام کم سابقه در چند سال گذشته، ۱۰ درصد رشد کرد که رشدی بزرگ محسوب می شود. با توجه به رشد هفته گذشته، انتظار می رفت رشد بازار سهام در این هفته هم ادامه داشته باشد اما این اتفاق رخ نداد و شاخص ها درجا زدند.

این هفته شاخص کل بورس ۷۵۲ واحد معادل ۵ صدم درصد افت کرد. اما شاخص هم وزن خلاف جهت شاخص کل حرکت کرد و ۳۹۰۰ واحد معادل ۹۸ صدم درصد رشد کرد. شاخص فرابورس نیز ۵۶ واحد معادل ۳۱ صدم درصد رشد کرد.

با این حساب و با توجه به اینکه شاخص کل افت کرده و شاخص هم وزن کمتر از یک درصد رشد کرده، می توان گفت که شاخص ها این هفته را درجا زده اند و استراحت کرده اند.

ارزش معاملات روز به روز کمتر شد

در این هفته ارزش معاملات خرد روز به روز کمتر شد. در حالی که چهارشنبه هفته گذشته ارزش معاملات خرد ۴۶۰۰ میلیارد تومان بود و حتی در روز سه شنبه هفته گذشته رقم ۵۹۰۰ میلیارد تومان برای ارزش معاملات خرد ثبت شده بود، در روز اول این هفته ارزش معاملات خرد به کمتر از ۴۰۰۰ میلیارد تومان رسید و رقم ۳۹۰۰ میلیارد تومان را ثبت کرد.

پس از آن در روزهای یکشنبه و دوشنبه ارزش معاملات خرد به ترتیب ۳۴۰۰ و ۳۳۰۰ میلیارد تومان شد. روز سه شنبه ارزش معاملات خرد به کمتر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان رسید و رقم ۲۶۰۰ میلیارد تومان را ثبت کرد و در نهایت در روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد تا سطح ۲۴۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت.

خروج بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان پول خرد از بازار

از ابتدای تیرماه تا کنون تنها در ۸ روز معاملاتی ورود پول حقیقی ها به بازار اتفاق افتاده که ۲ مرتبه از آن در هفته گذشته بود. جالب اینکه در دو روزی که هفته قبل پول خرد به بازار وارد شد، رقم آن بیشتر از رقم کل ۶ روز پیش از آن بود.

با این حساب تصور می شد در این هفته هم ورود پول اتفاق بیفتد اما چنین نشد. این هفته در تمام ۵ روز معاملاتی پول از بازار خارج شد و حقیقی ها نشان دادند همچنان اعتمادی به بورس ندارند.

بیشترین خروج پول از بازار طی این هفته، روز دوشنبه بود که رقمی حدود ۶۸۰ میلیارد تومان از نقدینگی حقیقی ها از بازار خارج شد. روز یکشنبه هم با خروج ۳۰۰ میلیارد تومان، پول بزرگی از بازار بیرون رفت. در مجموع این هفته بیش از ۱۴۰۰ میلیارد تومان پول خرد از بازار خارج شد.

قدرت نسبتا برابر خریداران و فروشندگان

شاخص قدرت خریداران حقیقی در این هفته دو روز کمتر از یک بود و سه روز بالای یک. در روز شنبه این شاخص با ثبت عدد ۱٫۱۹ بالاترین رقم هفته را ثبت کرد.

پس از آن در روزهای یکشنبه و دوشنبه شاخص قدرت خریداران حقیقی به اعداد ۰٫۹۸ و ۰٫۹۴ رسید. در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هم اعداد ۱٫۰۳ و ۱٫۰۹ ثبت شد.