حقیقی‌ها زمینه‌ساز اصلی روند معاملات/ انتظار رشد ادامه‌دار بازار تا پایان سال
حقیقی‌ها زمینه‌ساز اصلی روند معاملات/ انتظار رشد ادامه‌دار بازار تا پایان سال

کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه در شرایط فعلی با اصلاح عمیق شاخص کل فاصله داریم، اظهار داشت: انتظار می‌رود رشد فعلی بازار سهام تا پایان سال ادامه دار خواهد بود.

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز گذشته رشد کم‌جانی داشت. نماگر بورس در ساعات اولیه تا فتح کانال ۳۱۵ هزار واحد هم پیش رفت، اما در ادامه کار نتوانست این روند رو به رشد محسوس را حفظ کند و با افت مواجه شد. این در حالی است که دماسنج بورس با خاتمه دادوستدهای روز گذشته رشد ۷۰۰ واحد را تجربه کرد و در ارتفاع ۳۱۲ هزار واحدی متوقف شد.

تعدادی از تحلیل‌گران این افت و خیز شاخص کل را، متاثر از حجم بالای عرضه در جریان معاملات روز گذشته بازار سهام دانستند.

در همین راستا، مهدی رباطی کارشناس ارشد بازار سرمایه، در خصوص آخرین روند معاملات و پیش‌بینی آینده بازار سهام به خبرنگار اقتصادآنلاین گفت: بازار در حال حاضر شاهد محدوده‌ای است که برای تعدادی از حقوقی‌ها به جهت فروش جذاب است و دلیل این را می‌توان در حجم نقدینگی و ارزش معاملات بسیار بالا دانست از طرفی اغلب شرکت‌هایی که پیش از این سهامی را خریده و سال‌ها متحمل ضرر شده‌اند، به واسطه وضعیت فعلی قیمت‌ها اکنون موفق به کسب سود شدند.

وی در ادامه با بیان اینکه روند معاملات بازار را حقوقی‌ها نمی‌سازند، بلکه حقیقی‌ها زمینه ساز اصلی این امر هستند، گفت: تجربه‌های پیشین گویای آن است که تصمیمات حقوقی‌ها در بازار، به طور عمده صحیح نیست و نمی‌توان آن را ابزاری قابل اتکا برای تخمین و تشخیص جهت بازار دانست.

رباطی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا می‌توان در برخی از سهم‌ها حباب دید، افزود: در حال حاضر نمی‌توان چنین شرایطی را متصور شد، به عبارتی دیگر هنوز با مرحله حباب وسیع در بسیاری از سهم‌ها فاصله داریم، اما باید متذکر شد قسمت‌های کوچکی از بازار کماکان حباب گونه است و ریسک سرمایه‌گذاری در آن‌ها بالاست.

وی در خصوص روند آتی بازار سهام و تاثیر جریان‌های سیاسی بر آن، پیش‌بینی کرد: احتمال می‌رود روند صعودی فعلی همراه با اصلاح‌های مقطعی، تا آخر امسال ادامه‌دار باشد و در شرایط کنونی تا مرحله اصلاح عمیق فاصله داریم.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه در پایان توصیه کرد، معامله‌گرانی که قصد سرمایه‌گذاری دارند، ابتدا به گروه‌ها، صنایع و سهامی توجه کنند که هنوز متناسب با رشد شاخص و بازار، رشد قیمتی نداشته‌اند.

  • نویسنده : محمدمیلادعبداللهی
  • منبع خبر : اقتصادآنلاین