تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 آبان 1398 - 16:23
کد خبر : 2162

حضور مردم در بازار سرمایه طی روزهای آتی افزایش خواهد یافت/ بازار سهام شفاف‌ترین نهاد برای سرمایه‌گذاری

حضور مردم در بازار سرمایه طی روزهای آتی افزایش خواهد یافت/ بازار سهام شفاف‌ترین نهاد برای سرمایه‌گذاری

احسان عسکری کارشناس بازار سرمایه، با بیان اینکه عبور شاخص از سقف قبلی را نیازمند تنفس بازار و اصلاح در قیمت برخی سهم هاست، اظهار داشت: با توجه به تجربه گذشته بازار و برآوردهایی که از متغیرهای اقتصادی کشور ارایه می شود احتمال عبور از سقف قبلی قابل انتظار است ولی این موضوع نیازمند تنفس

احسان عسکری کارشناس بازار سرمایه، با بیان اینکه عبور شاخص از سقف قبلی را نیازمند تنفس بازار و اصلاح در قیمت برخی سهم هاست، اظهار داشت: با توجه به تجربه گذشته بازار و برآوردهایی که از متغیرهای اقتصادی کشور ارایه می شود احتمال عبور از سقف قبلی قابل انتظار است ولی این موضوع نیازمند تنفس بازار و انجام اصلاح در شاخص و قیمت برخی سهام است.

وی با بیان اینکه بازار سرمایه، همواره شفاف ترین و سالم ترین بازارها برای سرمایه گذاری عموم مردم جامعه بوده است، گفت: پیش بینی می شود در سال های آتی رشد حضور عموم مردم در بازار سرمایه بیش از گذشته فزآینده باشد و این موضوع می تواند علاوه بر توسعه بازار سرمایه به اقبال شرکت ها برای حضور در بازار سرمایه نیز منتهی شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: در صورت حمایت دولت و نهادهای قانون گذار از صنایع و سرمایه گذاران و خودداری از خلق تصمیمات فاقد کار کارشناسی، در آینده شاهد بازار سرمایه توسعه یافته تر خواهیم بود.

عسکری در خصوص آرایش و رفتار معامله‌گران بازار سهام گفت: همان طور که انتظار می رفت پس از رشد در خور توجه قیمت سهام شرکت های کوچک و متوسط در بازار سرمایه، اقبال فعالان بازار از سهام این شرکت ها به سهام شرکت هایی که نسبت P/E پایین تری داشتند و عمدتا جزو شرکت های بزرگ و شاخص ساز بازار بودند، شیفت کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر اکثر سرمایه گذاران به دنبال معاملات سهم شرکت هایی هستند که سود آوری مناسبی داشته و آینده روشنتری در انتظار آن ها است.

وی در پاسخ به این سوال که تاثیر ریسک ها و شرایط غیراقتصادی از جمله خبر کشته‌شدن ابوبکر البغدادی و برخی ناآرامی ها در عراق بر بورس را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: بازار سرمایه به مانند سایر بازارهای مالی و فیزیکی متاثر از رویدادها و متغیرهای اقتصادی و غیر اقتصادی پیرامون خود است. منطقه خاورمیانه در طول سالیان گذشته همواره دستخوش رویدادها و حوادث متعدد بوده است و تا حد زیادی بازارها با این شرایط کنار آمده اند ؛ لذا تا زمانی که تحولات بنیادین رخ ندهد ، واکنش شدیدی نسبت به این رویدادها قابل انتظار نیست.

او افزود: به این ترتیب، موضوع کشته شدن سرکرده داعش و نارامی در کشور همسایه ایران می تواند تا حدی بر برخی متغیرهای تاثیرگذار بر بازار سرمایه تاثیر داشته باشد. اما در مقطع کنونی پیش بینی نمی‌شود ناآرامی ها در عراق بر بازار سرمایه کشور مان تأثیر با اهمیتی داشته باشد.

افزایش جذابیت بازار پس از گزارشگری شرکت ها
عسکری در پاسخ به سوالی درخصوص گزارش‌های ۶ ماهه شرکت‌ها و گزارش‌های ماهانه عملکردی اظهار داشت: یکی از مزیت های بازار سرمایه توسعه یافته تفاوت در تحلیل ها و ارزیابی تحلیلگران از عوامل بنیادی پیرامون صنایع و شرکت ها است که موجب شکل گیری عرضه و تقاضا می شود و به بازار عمق می بخشد.

وی ادامه داد: برخی از تحلیل گران معتقدند که عملکرد شرکت ها کمتر از انتظار و پیش بینی های صورت گرفته بوده و برخی معتقدند که بسیاری از شرکت ها عملکرد مناسبی را گزارش کردند و چشم انداز مثبتی دارند و همچنان بر مدار مثبت در حرکتند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: موضوع غیرقابل انکار آن است که پس از گزارشگری شرکت ها برای پایان دوره منتهی به ۳۱ شهریورماه، TTM شرکت ها و P/Eبازار کاهش یافته که افزایش جذابیت بازار را رقم خواهد زد. آن چه اکنون مشاهده می شود عدم جذابیت بازار سرمایه نیست بلکه واکنش به اصلاح بازار است که برای هر بازار رو به رشدی ضرورت دارد.

وی افزود: بسیاری از تحلیل گران و مدیران دارایی و صندوق ها برای رصد عملکرد شرکت ها از گزارش های ماهانه استفاده می کنند که براساس آن سودآوری آتی قابل برآورد و ارزیابی است. چنان چه این روند عملکرد ماهانه شرکت ها مثبت و افزایش باشد قطعا اقبال به سهام آن ها افزایش خواهد یافت و بالعکس. در حال حاضر از گزارش های ماهانه شرکت ها می توان دریافت اکثر شرکت ها بر مدار پیش بینی ها و البته مثبت در حرکت هستند و نسبت های P/E آن ها نسبت به چند ماه اخیر کاهش داشته است که این موضوع برای ایجاد پتانسیل رشد آتی بازار سرمایه اهمیت دارد.

کاهش سودآوری در شرکت های صادرات محور با کاهش قیمت های جهانی

عسکری در ادامه این گفت و گو، یکی دیگر از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر عملکرد و سودآوری شرکت ها را قیمت های جهانی دانست و گفت: بسیاری از شرکت های حاضر در بازار سرمایه از این موضوع متاثر هستند و از این رو باید توسط تحلیل گران و سرمایه گذاران مورد توجه قرار گیرد. زیرا با کاهش قیمت های جهانی در برخی از محصولات با توجه به صادرات محور بودن اکثر شرکت های بزرگ بازار سرمایه، کاهش سودآوری رقم خواهد خورد و این موضوع بر قیمت سهم و شاخص بازار نیز تأثیر خواهد گذاشت.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: چنانچه ارزیابی تحلیل گران مبنی بر کاهش قیمت جهانی برخی از محصولات باشد، باید نسبت به مدیریت ریسک و کاهش سهم این شرکت ها در ترکیب دارایی تحت مدیریت اقدام کرد. همچنین باید توجه داشت قیمت های جهانی خود متاثر از متغیرهای اقتصادی و غیراقتصادی قدرت های بزرگ دنیا ست و لذا ارزیابی تحولات در این حوزه بسیار حیاتی و ضروری است.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پنج + هجده =